Kybartuose policijos yra, bet chuliganų daugėja

Kybartiečiai skundžiasi, kad įgyvendinus policijos sistemos reformą jų mieste situacija gerokai suprastėjo. Nejusdami nuolatinės pareigūnų kontrolės pradėjo siausti chuliganai, suklestėjo prekyba cigaretėmis.

Pasigenda prevencijos

Kybartų seniūnas Romas Šunokas sakė ne tik pats pastebėjęs, bet ir išklausęs ne vieno miesto gyventojo skundą, jog atkuto seniau pritilę ir sutramdyti chuliganai. Visai neseniai buvo suniokoti miestą puošę devyni raudonieji klevai, kurie vargu ar atsigaus. Taip pat chuliganai prasiautė karių kapinėse per Antrojo pasaulinio karo aukų atminimo dieną. Seniūnijos darbuotojai rado išvartytas ir sudaužytas žvakeles, o ant paminklų pripieštų nepadorių simbolių.

– Negalime sakyti, kad policijos Kybartuose visai nėra, pareigūnų automobilių matome netgi labai daug, tačiau jie tik pralekia su sirenomis per miestą, kai skuba į iškvietimus. Patruliai dar nubaudžia ne vietoje kelią perėjusius pėsčiuosius ar Kelių eismo taisyklių nesilaikančius dviratininkus, – sakė R. Šunokas. – Bet ant suolelio geriančių kompanijų niekas nebedrausmina. Niekas nepaklausia, kodėl jos ten sėdi, neįspėja, neliepia skirstytis. Tiesiog pasigendame prevencinio policijos darbo – akcijų dėl girtavimo, reidų, kokie buvo anksčiau.

Vyksta prekyba

Kybartiečiai pastebėjo, kad gatvėse vėl pradėjo būriuotis romų tautybės asmenys, siūlantys pirkti cigarečių. Taip pat padaugėjo girtuoklėlių, prie prekybos centrų stvarstančių praeivius už skvernų ir prašančių pinigų buteliui. Tokie atvejai mieste jau buvo beveik išnykę ar bent gerokai sumažėję.

O dabar chuliganų, kitų įstatymų pažeidėjų vis daugėja ir situacija greitai gali pasiekti pavojingą ribą, kai šie visai suįžūlės. Tada bus nubrauktas visas įdirbis, kurį policija pasiekė atkakliai kovodama su nusikalstamumu.

Seniūnas sakė, jog ne kartą pagalbos kreipėsi ir į nuolat Kybartuose patruliuojančius pasieniečius. Tačiau šie irgi turi savo maršrutus, priskirtus darbus, tad chuliganai bei viešosios tvarkos pažeidėjai jiems nerūpi.

– Gerai, kad policija operatyviai reaguoja, kai įvykdomas nusikaltimas. Tačiau man tokia politika, kai skubama tirti žmogžudystės, bet nesiimama priemonių iki tol, kad tokia tragedija neįvyktų, atrodo neracionali, – svarstė R. Šunokas. – Kaip valdininkas ir miesto šeimininkas baiminuosi, jog neužkertant kelio smulkiems nusižengimams, kurie augina nebaudžiamumą, procesas taps nevaldomas.

Elgiasi įžūliau

Anot seniūno, kai buvo dirbamas prevencinis darbas, kai policija patruliuodavo nuolat, pakakdavo nurodyti problemines vietas, kuriose renkasi visokio plauko asmenys, ir pareigūnai pro jas prasukdavo, perspėdavo nederamai besielgiančius asmenis. Tai buvo tikrai veiksminga. Dabar, kai policijos atokesnėse miesto vietose chuliganai nebemato, jie elgiasi įžūliau ir nieko nebebijo.

Seniūną stebina ir tai, jog piktavaliams suniokojus vieną ar kitą miesto objektą policija prašo įvertinti žalą. Jei ji nėra didelė, tai ir nusikaltimas tarsi nevertas dėmesio.

Tačiau, anot R. Šunoko, kai suniokojama kalėdinė miesto eglė ar nulaužiami medžiai, kur kas svarbesnė ne materialinė, o moralinė žala ir žinia, kurią nusikaltėliai siunčia visuomenei.

Seniūnas tikisi, kad sudrausminti chuliganus padės vaizdo stebėjimo kameros, kurių net aštuonias žadama mieste sumontuoti jau netrukus. Kybartiečiai jų nekantriai laukia.

Nebijoti pranešti

Rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus viršininkė Kristina Siriūnienė nenorėjo sutikti, jog policija nevykdo prevencinio darbo. Pareigūnai bendradarbiauja su daugeliu institucijų: Vaiko teisių apsaugos skyriumi, seniūnija, socialiniais darbuotojais. Bendruomenės pareigūnai vyksta į mokyklas, bendruomenes, socialinės rizikos šeimas ir aiškinasi problemas, kuria saugios kaimynystės grupes, kurios padeda rūpintis tvarka ir saugumu savoje teritorijoje.

– Visais atvejais, kai seniūnijos darbuotojai ar miestelio gyventojai pastebi nederamai besielgiančius ar įtartinus asmenis, reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112, – sakė K. Siriūnienė. – Žmonės kartais be reikalo baiminasi, kad policiją galima kviesti tik įvykus sunkiam nusikaltimui ar pan. Pareigūnai reaguoja į visus pranešimus: ir tuomet, kai pažeidžiamas įstatymas, ir tuomet, kai kyla tokia grėsmė.

Veiklos skyriaus viršininkė tvirtino suprantanti, jog kybartiečiai su nostalgija prisimena tuos laikus, kai miestelyje veikė nuovada, buvo galima ateiti ir apylinkės inspektoriui pranešti apie visus nedorėlius ar grėsmes.

Tačiau dabar veikia kitokia sistema ir reikia prie jos prisitaikyti – neieškoti kabinete sėdinčio pareigūno, o skambinti telefonu.

Lygiai taip pat apie problemines vietas ar įtartinus asmenis galima pranešti pačiai Veiklos skyriaus viršininkei ar už Kybartų teritoriją atsakingam, dar nuo nuovados laikų kybartiečiams pažįstamam Sauliui Jurkšui. Tuomet bus peržiūrėti patrulių maršrutai ir pareigūnai dažniau aplankys problemines vietas.

Eglė KVIESULAITIENĖ

Renatos VITKAUSKIENĖS nuotr. Patikrinę kybartiečių signalą, trečiadienio pavakare Kybartuose užfiksavome ne vieną alkoholį viešoje vietoje vartojusią kompaniją.

Publikuota: „Santaka”, 2018-05-21.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba