Me­džiai be šak­nų gyvens neilgai

Neseniai Kybartuose lankęsi profesionalūs arboristai nutarė miestui dovanoti dovaną – nemokamą medžių apžiūrą ir bendrą jų įvertinimą. 

Kelia rimtą pavojų 

Kartu su seniūnu Romu Šunoku gerą pusdienį apžiūrinėję šiuos didžiulius augalus, UAB „Arbovita“ direktorius Renaldas Žilinskas ir darbuotojas Skaidrius Grigalevičius buvo apstulbę: tiek sužalotų ir pusgyvių medžių vienoje vietoje jiems nebuvo tekę matyti.

Drevėti, gumbuoti, sergantys – tokie augalai gali neišlaikyti didesnio vėjo. Pasak arboristų, ypač pavojingi medžiai prie pagrindinės J. Basanavičiaus gatvės, abipus šaligatvio, taip pat parko krašte, prie kultūros centro. Nors atrodantys dideli ir galingi, tačiau jau seni, bet kaip genėti, gatvės remonto metu nukapotomis maitinančiomis šaknimis, jie grasina bet kuriuo momentu užgriūti pastatostogą.

Kai kuriuos galima išgelbėti 

– Skverelyje dargalima palikti guotą jaunesnių, nemokšiškai genint netaip sužalotomis šakomis ir nenukapotomis šaknimis medžių, – sakė R. Žilinskas. – Kai kuriose vietose jie dar pusėtini, tad tinkamai prižiūrint situacija pagerėtų. Labai gražūs gluosniai Kudirkos Naumiesčio gatvėje, tik reikia sutvarkyti jų lajas, kad taptų saugūs.

Dideliems lapuočiams medžiams, kurių lajos neįmanoma išretinti, arboristai siūlo šakas surišti. Tai – nebrangus metodas, apsaugantis nuo krintančių nulūžusių šakų.

Seniūnas R. Šunokas prisipažino nežinojęs tiek su medžių priežiūra susijusių subtilumų. Jis sakė gavęs daug gerų patarimų, kuriuos žadėjo perduoti vietos komunalininkams. Mat pinigų samdyti arboristus visiems darbams atlikti tikrai nebus iš kurgauti.

Parką tvarkys dalimis 

– Žmonės manęs vis klausia, ar bus išsaugoti senieji parko medžiai. Deja, nudžiuginti negaliu. Net ir be specialistų pagalbos aišku, kad jie kelia pavojų žmonėms, tuo labiau po parko ir kelių remonto, per kurį buvo pažeistos šių augalų šaknys, – kalbėjo seniūnas. – Jeigu bus įmanoma gauti pinigų, likusiems medžiams išsaugoti prašysiu specialistų pagalbos, o nupjauti galime ir savomis jėgomis. Smagu, kad gavau patarimų, kokius naujus medžius vietoje senų geriausia sodinti, kaip juos prižiūrėti. Aišku, nepjausime visko iš karto, nes net ir pažeisti medžiai dar kurį laiką gali gyventi, bet pasistengsiu, kad viskas būtų daroma nuosekliai, dalimis.

Specialistai rekomenduoja nedelsti 

Pakalbinti arboristai sakė, jog Kybartų medžiams, ypač tiems, kurie kelia didžiausią pavojų, skubiai reikalinga specialisto ranka.

– Mūsų nuomone, miesto medžius turi prižiūrėti tam parengti specialistai, o neeilinis žmogus ar komunalininkas, turintis bokštelį arba kopėčias ir grandininį pjūklą. Reikia suprasti, kad visuose darbuose turi dirbti tą reikalą išmanantys specialistai. Kol ruošiamos Želdinių priežiūros įstatymo pataisos, savivaldybių ar seniūnijų vadovai galėtų parodyti sąmoningumą ir pasikviesti specialistus nors pakonsultuoti. Priešingu atveju gali tekti stebėti ir kitų miestų medžių virsmą Kybartų šmėklomis, – teigė R. Žilinskas.

Parengtos įstatymopataisos 

Želdynų įstatymo pataisomis ketinama įteisinti, kad pertvarkant esamus ir kuriant naujus želdiniais apsodintus plotus turėtų būti tai derinama su Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija.

Taip pat būtų draudžiama kirsti ar tvarkyti medžius, neturint šios komisijos medžių apžiūros akto. Taip būtų pagerinta medžių apsauga ir išvengta tokių situacijų, kai medžiai iškertami be niekur nieko.

Pataisomis siekiama sustiprinti visuomenės vaidmenį miesto projektuose, susijusiuose su medžių persodinimu ir kirtimu. Nauja įstatymo redakcija įpareigoja, jog Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijoje du trečdaliai narių būtų iš visuomeninių organizacijų, bendruomenių atstovai, o komisijos priimti sprendimai viešinami seniūnijose, kuriose numatomi tvarkymo darbai.

Taip pat įstatymu siekiama, kad informacija apie numatomų pertvarkyti ar naujai įrengti želdynų bei želdinių projektų svarstymo su visuomene laikas būtų skelbiamas viešai savivaldybės interneto svetainėje ir seniūnijos, kurios teritorijoje planuojama įgyvendinti projektą, skelbimų lentoje.

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Autorės nuotr. Seniūnas Romas Šunokas iš arboristų Renaldo Žilinsko ir Skaidriaus Grigalevičiaus gavo vertingų patarimų.

Publikuota: „Santaka”, 2014-11-29

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba