Ambicijos ir baimė išblėso, liko tik duobės

Perskaičiusi straipsnį, apie tai, kokių nepatogumų žmonėms kyla M. Mažvydo gatvėje esančioje automobilių stovėjimo aikštelėje („Neasfaltuota duobėta aikštelė piktina miesto gyventojus“, „Santaka“, Nr. 88), į redakciją paskambino kybartietė. Moteris norėjo priminti, kad dėl šios problemos kalti patys miestiečiai.

Bijojo konkurencijos 

„Ši istorija prasidėjo daugiau nei prieš penkiolika metų. Ilgą laiką M. Mažvydo gatvėje stovėjo apleista universalinė parduotuvė. Į avarinės būklės pastatą vakarais ir naktimis rinkdavosi jaunimas. Šalia gyvenantys žmonės neturėjo ramybės. Buvo ieškoma sprendimų, kaip šį pastatą panaudoti, nes toks baisuoklis miesto tikrai nepuošė“, – pasakojo moteris. 

Pasak kybartietės, pasiūlymu susidomėjo tuomet veikusio prekybos centro „Saulutė“ atstovai. Tačiau vietos verslininkai prieštaravo ir nenorėjo, kad Kybartuose atsidarytų didelė maisto prekių parduotuvė. Vietiniai baiminosi, jog į miestą atėjus stambiam prekybos tinklui žlugs smulkusis verslas. Moteris pasakojo, kad buvo sušauktas ne vienas susirinkimas, kur dalyvavo prekybos centro atstovai bei gyventojai. 

„Puikiai prisimenu, kad per susirinkimą, kuris vyko seniūnijoje, prekybos centro atstovai neturėjo kada įsiterpti, nes vietiniai „aktyvistai“ laidė replikas ir pažėrė aibę priekaištų, neva jų verslas žlugs, jeigu įsileisime didelį prekybos centrą. Noriu priminti garsiai rėkusiems verslininkams, kad jie taip pat turėjo galimybę įsigyti apleistą pastatą ir ten įsirengti savo parduotuves, tačiau iniciatyvos niekas nesiėmė“, – pasakojo kybartietė. 

Numušė norą padėti

Apleistą pastatą vis dėlto įsigijo prekybos centro „Saulutė“ atstovai. Pagrindinį įvažiavimą į parduotuvę prekybininkai norėjo įrengti iš J. Basanavičiaus gatvės, tačiau net šiam pasiūlymui buvo nepritarta. 

Pasak kybartietės, prekybos centro atstovai buvo pasiryžę savo lėšomis ne tik įrengti pagrindinį įvažiavimą, bet ir išasfaltuoti stovėjimo aikštelę M. Mažvydo gatvėje, tačiau vietinių verslininkų ir bendruomenės skundai bei protestai numušė prekybininkų norą padėti. 

„Kybartų bendruomenės aktyvistai teigė, kad prasidėjus Sąjūdžiui toje vietoje, kur buvo ketinama daryti įvažiavimą, jie kėlė Lietuvos trispalves ir planavo statyti paminklą. Noriu paklausti aktyviųjų kybartiečių, kurie taip smarkiai priešinosi viskam: kur šiandien jūsų Sąjūdžio vėliavos ir žadėtas paminklas? Reikėjo pamiršti savo ambicijas, stengtis dėl bendro tikslo ir į situaciją žvelgti su perspektyva“, – pasakojo pašnekovė. 

Pasak kybartietės, tik vietinių gyventojų „dėka“ apsipirkti atvykę žmonės dabar automobilius stato duobėse ir klampoja po dumblyną. 

Susiskaldžiusi bendruomenė 

Prieš daugelį metų įvykusią situaciją paprašėme prisiminti tuomečio Kybartų miesto seniūno Kęstučio Rakausko. 

„Nors praėjo ilgas laiko tarpas, tačiau šią situaciją atsimenu. Siūlėme pastatą įsigyti vietiniams verslininkams, netgi turgaus paviljonus galvojome įrengti, tačiau vietiniai šiam pasiūlymui nepritarė. Kai pastatą įsigijo „Saulutė“, prasidėjo nesibaigiantys priekaištai. Kybartiečiai turėjo puikią progą sutvarkyti ne tik apleistą pastatą, bet ir automobilių stovėjimo aikštelę. Prekybos centro atstovai buvo pasirengę investuoti 300 tūkstančių litų. Kaltos tik žmonių ambicijos. Kybartiečiai buvo labai susiskaldę, nevieningi, stengdavosi vieni kitiems kaišioti pagalius į ratus. Jeigu viena bendruomenės dalis imdavosi iniciatyvos, tai kita elgdavosi priešingai. Nesupratau tokio žmonių elgesio“, – kalbėjo K. Rakauskas. 

Buvęs valdininkas pasakojo, kad seniūnija bandė savo lėšomis tvarkyti duobėtą aikštelę, tačiau tuomet, kaip ir dabar, ta teritorija turėjo kelis šeimininkus, ne visi jų norėjo investuoti ir savo lėšų. 

Prekybos tinklo „Maxima“ atstovų pasiteiravome, gal dabar bendrovė imtųsi šios seniai žadėtos iniciatyvos. Prekybininkai apgailestavo dėl susiklosčiusios situacijos, tačiau padėti sakė negalintys, nes žemės sklypas priklauso ne jiems.

Toma BIRŠTONĖ

Autorės nuotr. Per penkiolika metų stovėjimo aikštelės niekas neišasfaltavo.

Publikuota: „Santaka”, 2020-12-11.

lt_LTLietuvių kalba