Garsus aktorius: „Balsas man – ir bausmė, ir dovana“

Iš Kybartų kilęs visoje šalyje žinomas aktorius Dainius Svobonas atpažįstamas ne tik iš išvaizdos, bet ir iš balso. Kraštietis jau daugelį metų įgarsina televizijos laidą „Farai“.

Vasaros Kybartuose

Kauno dramos teatro aktorius Dainius Svobonas gimė Kybartuose, tačiau vos po keleto savaičių su šeima išvyko gyventi į Vilnių. Nepaisant visko, Kybartai jam visada buvo ir yra svarbus miestas. Čia būsimas aktorius praleido daugybę savo vaikystės vasarų, kuomet atostogoms atvykdavo aplankyti močiutės.

D. Svobono mama kilusi iš garsios kybartiečių Ziegoraičių giminės. Ji – pučiamųjų instrumentų orkestro „Kybartai“ buvusio vadovo Antano sesuo. Aktoriaus šaknų galima surasti ir Vilkaviškyje. Čia gyvenusiems jo seneliams buvo įteiktas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžius už tai, kad šie karo metais gelbėjo žydus nuo nacių genocido.

„Į gimtuosius Kybartus grįžtu dažnai. Bent jau mintimis ir prasmingais susitikimais. Ypač dažnai stengiuosi pabendrauti su čia gyvenančiu ir šiuo metu orkestrui vadovaujančiu pusbroliu Donatu. Man įdomu, kas vyksta Kybartuose, kaip gyvena šio miesto žmonės. Esu labai artimas su šiuo kraštu“, – teigė D. Svobonas.

Jis sakė maloniai stebintis Kybartuose ir visame Vilkaviškio rajone vykstančius pokyčius. Tiesa, išorinė kaita, kuri, anot aktoriaus, yra išties akivaizdi, jo nelabai domina. Kraštiečiui daug labiau rūpi vidiniai žmonių pokyčiai. D. Svobonas džiaugėsi, kad tiek kybartiečiai, tiek apskritai visos Lietuvos gyventojai vis labiau ima vertinti kultūrinius bei dvasinius dalykus.

Neseniai aktorius lankėsi gimtųjų Kybartų kultūros centre, kuriame skaitė kraštiečio rašytojo prof. Algirdo Landsbergio kūrybą. Jis apgailestavo, kad šio autoriaus, kaip ir kitų išeivijos lietuvių, kūryba tautiečiams vis dar menkai pažįstama.

„Literatūrologai teigia, kad perskaitęs A. Landsbergio romaną „Kelionė“ Antanas Škėma parašė savo garsiąją „Baltą drobulę“. Kadangi aš pats vaidinu Antaną Garšvą iš šio A. Škėmos kūrinio, iš tiesų pastebiu nemažai panašumų. Tai tik parodo, kokią įtaką A. Landsbergio kūryba padarė mūsų literatūros istorijai“, – mintimis dalijosi pašnekovas.

Iš dalies apgavo

Kalbėdamas apie Kybartus D. Svobonas neabejojo, kad jo gimtinė yra teisingame kelyje. Anot jo, miestas turi tvirtus pagrindus – pučiamųjų instrumentų orkestrą„Kybartai“, futbolo klubą „Sveikata“, Pasaulio kybartiečių draugiją, įvairias kitas organizacijas bei būrį lyderių, kurie geba paskui save į priekį vesti likusius žmones.

„Svarbu išnaudoti savo identitetą ir niekada neapkiausti. Manau, kad bent jau artimiausiu metu kybartiečiams tai negresia. Čia vyksta kultūrinis gyvenimas, žmonės gyvena tvarkingai ir gražiai“, – pastebėjimais dalijosi pašnekovas.

Su gimtine susiję ir nemažai Kauno dramos teatro aktoriaus prisiminimų. Jis iki šiol su šypsena pamena, kaip mamos brolis Antanas vieną vasarą privertė jį į Kybartus atsivežti smuiką, nors pats Dainius to daryti nenorėjo.

„Smuiku grojau jau kurį laiką, bet per atostogas nenorėjau jo imti į rankas. Visgi dėdė buvo atkaklus, tad teko jo paklausyti. Kartą jis mane nusivedė į salę ir liepė groti. Begrodamas staiga už nugaros išgirdau kažką šurmuliuojant. Pasirodo, tuo metu, kol grojau, dėdė atsivedė būrį savo orkestrantų. Jis iškart jiems išpyškino, kad šie turi imti iš manęs pavyzdį ir repetuoti net per vasarą. Tąkart neprasitariau, kad dėdė iš dalies apgavo ne tik juos, bet ir mane. Kita vertus, jis buvo fantastiškas pedagogas ir turėjo savų metodų“, – šyptelėjo D. Svobonas.

Teatras išgyvena aukso amžių

Aktoriaus kelią D. Svobonas pradėjo prieš 36-erius metus. Per tą laiką jis sukūrė daugiau nei 70 vaidmenų. Bene įsimintiniausias iš jų pačiam aktoriui – režisieriaus Roberto Vilsono spektaklyje „Dorianas“ įkūnytas pagrindinis personažas.

Kraštiečio kelias į aktorystę prasidėjo dar mokykloje. Jis mokėsi toje pačioje ugdymo įstaigoje, kaip ir Andrius Mamontovas, Dalia Ibelhauptaitė, Oskaras Koršunovas ir daugybė kitų vėliau išgarsėjusių asmenybių.

„Mokykloje buvome įkūrę teatrą. Dalios Ibelhauptaitės dėka pastatėme ne vieną spektaklį. Vaidyba mane taip įtraukė, kad su ja nusprendžiau sieti savo ateitį“, – prisiminė pašnekovas.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje baigęs vaidybos studijas, aktorius nuo 1989 m. įsidarbino Nacionaliniame Kauno dramos teatre, kuriame dirba iki šiol. Išvysti iš Kybartų kilusį D. Svoboną ir dabar nuolat galima čia rodomuose spektakliuose, tokiuose, kaip pagal Antano Škėmos kūrinį pastatyta „Balta drobulė“, Gotholdo Lesingo pjesės motyvais sukurtą „Nataną išmintingąjį“ ir kt.

„Anksčiau aktoriai prieš esamą santvarką kovojo Ezopo kalba. Visi tą suprato, priėmė ir vertino. Po nepriklausomybės atkūrimo buvo ilgas laikotarpis, kai teatro apskritai niekam nereikėjo. Tuomet iškilo Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, kurie statė stiprius spektaklius ir po truputį teatro populiarumas vėl grįžo. Dabar teatras vėl ima klestėti. Žmonės vėl noriai vaikšto į spektaklius, akylai stebi scenoje pasirodančius aktorius. Tai labai jautru ir gera. Žiūrovams dažnai net nepavyksta gauti bilietų į norimus spektaklius“, – kalbėjo pašnekovas.

Ilgametis diktorius

D. Svobonas ne tik vaidina teatre. Kartais jį galima pamatyti kino filmuose, tačiau bene labiausiai vyras atpažįstamas ne iš išvaizdos, o iš balso. Ilgametis televizijos laidos „Farai“ diktorius juokavo, kad balsas jam kartu yra ir bausmė, ir dovana.

„Kartą susilaužiau koją. Nuvykau į priimamąjį. Daktaras, nepakeldamas į mane akių, paklausė, kas atsitiko. Kai pasakiau savo bėdą, jis tik ištiesė pirštą ir sušuko, kad esu iš „Farų“. Panašių situacijų būta ir daugiau“, – juokėsi kraštietis.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Neseniai aktorius Dainius Svobonas lankėsi gimtųjų Kybartų kultūros centre, kuriame skaitė kraštiečio rašytojo prof. Algirdo Landsbergio kūrybą.

Publikuota: „Santaka”, 2024-08-02.

lt_LTLietuvių kalba