Gatvės pavadinimas – žmonių rankose
Šiuo metu svarstoma, ar 70 metų turėję Čarlzo Darvino gatvę Kybartai pasiruošę atsisakyti niekuo su jų miestu nesusijusio pavadinimo.
Į seniūniją dėl gatvės pervadinimo, tiksliau – senojo Bažnyčios pavadinimo grąžinimo, kreipėsi Pasaulio kybartiečių draugija.
Pasak jos narių, pagal šimtmečiais susiklosčiusią tradiciją Lietuvos miestuose ir miesteliuose gatvės, einančios pro konfesijų maldos namus, buvo vadinamos jų vardais. Šios tradicijos iki Antrojo pasaulinio karo buvo laikomasi ir Kybartuose.
Štai 1870 m. pastačius sinagogą pro ją ėjusi gatvė vadinosi Sinagogos gatve. Tiesa, dabar ji išnykusi ir dalį buvusios teritorijos užima prekybos centras „Maxima“.
Po to, kai 1928 m. katalikų parapija čia pastatė bažnyčią, pro šventovę einanti gatvė gavo Bažnyčios pavadinimą. Taip ji buvo vadinama iki 1945 m.
Sovietmečiu buvo „perkrikštytos“ net 22 miesto gatvės. Siekiant atsikratyti Bažnyčios vardo, gatvė buvo sujungta su tuometine Žvalgų gatve ir pavadinta net menkiausios sąsajos su Kybartais neturinčio anglų gamtininko, organizmų evoliucijos teorijos kūrėjo Č. Darvino vardu.
„Tikimės, kad seniūnui ir Kybartų miesto visuomenei pakaks ryžto atskirti buvusiąją Bažnyčios gatvės dalį nuo Žvalgų gatvės ir abiem dalims bus grąžinti istoriniai vardai“, – savo kreipimesi rašo pasaulio kybartiečiai.
Tiesa, draugija buvusiai Žvalgų gatvės daliai siūlo istoriškai labiau tinkamą Daugėlaičių vardą. Mat ji driekiasi per 1536 m. karalienės Bonos įkurtą Daugėlaičių kaimą, kurio didžioji dalis dabar yra atsidūrusi Kybartų miesto ribose.
Pasak seniūno R. Šunoko, gatvės pavadinimą pakeisti įmanoma. Tam reikia paruošti motyvuotą, reikalingumą įrodantį dokumentą ir pateikti jį patvirtinti Vilkaviškio rajono savivaldybės tarybai. Bet visų pirma būtina atsiklausti kybartiečių nuomonės, o ypač tų, kurie gyvena Č. Darvino gatvėje. Mat pavadinimo keitimas labiausiai palies būtent juos: teks keisti nuosavybės dokumentus, registracijos vietas, sutartis su paslaugas teikiančiomis įmonėmis ir patirti kitokių nepatogumų.
Seniūnijos darbuotojai norėdami išsiaiškinti, ar kybartiečiai pasiryžę dėl miesto istorijos aukoti savo laiką ir pinigus, kviečia miestiečius ateiti, skambinti, rašyti ir pareikšti savo nuomonę.
Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ
Autorės nuotr. Pro bažnyčią vedanti gatvė jau 70 metų „nešioja“ su Kybartais niekuo nesusijusio gamtininko pavardę.
Publikuota: „Santaka”, 2012-09-12.