Gimnazijos sienas papuošė išskirtiniai stendai K. Donelaičio poemos tema

Vos atvykus į Kybartų Kristijono Donelaičio gimnaziją dėmesį patraukia ant mokyklos paradinės sienos pakabinti keturi dideli stendai. Tai – lietuvių grožinės literatūros tėvu vadinamam K. Donelaičiui skirti atminimo ženklai.

Sena idėja 

Ant sienų pakabinti keturi didžiuliai stendai pasirinkti neatsitiktinai. Jie simbolizuoja garsiausios K. Donelaičio poemos „Metai“ dalis – metų laikus. Stenduose galima rasti trumpas ištraukas iš „Pavasario linksmybių“, „Vasaros darbų“, „Rudenio gėrybių“ bei „Žiemos rūpesčių“. Jas atrinko ir paruošti padėjo gimnazijos lietuvių kalbos mokytojai. 

Pati idėja tokiu būdu pagerbti K. Donelaitį jau prieš kurį laiką kilo gimnazijos direktoriui Sauliui Spangevičiui. Visgi iš pradžių šis sumanymas ugdymo įstaigos bendruomenės palaikymo nesulaukė, tad ir įgyvendinti jo niekas neskubėjo. 

„Seniai norėjosi išnaudoti tuščią paradinę mokyklos sieną. Esu matęs, kaip kitose ugdymo įstaigose tokiose vietose kabinami žinomų auklėtinių portretai, tačiau aš turėjau šiek tiek kitokią viziją. Iki šiol gimnazijos lauko teritorijoje nebuvo nė vieno akcento, skirto pagerbti K. Donelaitį. Pagalvojau, kad čia būtų puiki vieta tai padaryti“, – pasakojo S. Spangevičius. 

Padėjo rėmėjai 

Galbūt idėja ir toliau būtų likusi tik idėja, jei ne direktoriaus pokalbis su buvusiu gimnazijos tėvų komiteto pirmininku Valerijumi Gliaubicu. Būtent jis išgirdęs S. Spangevičiaus sumanymą patarė kreiptis į neseniai Virbalyje atsidariusią Audriaus Vekerioto įmonę „Vekeriotas metal production“. 

„Nuvykęs į Virbalį išsakiau visus savo pageidavimus. Norėjau, kad stendai būtų išskirtiniai – panašūs į susuktus pergamento lapus. Buvusi pedagogė, įmonės įkūrėjo Audriaus žmona Inga padėjo išpildyti visus sumanymus. Ji padarė būsimų stendų vizualizaciją, juos sumaketavo“, – pasakojo S. Spangevičius. 

K. Donelaičiui skirti atminimo ženklai pagaminti iš specialaus rūdinto metalo. Visi stenduose matomi užrašai ir paveikslėliai išpjaustyti lazeriu. Stendų aukštis siekia 2 metrus, o plotis – 1,4 m. 

S. Spangevičius džiaugėsi, kad gaminant šiuos ženklus pavyko greitai ir lengvai rasti bendrą kalbą su Virbalyje įsikūrusios įmonės atstovais. Pastarieji ne tik išpildė visus ugdymo įstaigos vadovo pageidavimus, bet ir padarė gerą nuolaidą. Nemažą finansinę paramą šiam tikslui skyrė ir dabartinis tėvų komiteto pirmininkas Andrius Vaičaitis, o trūkstamos lėšos buvo panaudotos iš mokyklos biudžeto. 

Tikslas – naujos erdvės 

Gimnazijos sienas papuošus stendais įstaigos lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Černauskienė pasiūlė šalimais pasodinti keletą medelių. Taip tarsi būtų įprasmintas ir K. Donelaičio pomėgis – laiką leisti sode. 

„Tolminkiemyje K. Donelaitis turėjo sodą, tad pagalvojome, kad būtų simboliška, jei nedidelis sodas būtų įkurtas ir mūsų gimnazijoje. Supratome, kad geriausiai čia derėtų rojaus obelaitės. Per paskutinio skambučio šventę atsisveikindama su gimnazija mūsų 97-oji abiturientų laida pasodino penkis medelius. Jie augs maždaug iki 1,7 m aukščio, tad tikrai neužstelbs stendų“, – pasakojo gimnazijos vadovas. 

Nauja K. Donelaičio kūrybai ir pomėgiams skirta erdvė gaus „Žosmės“ (šnekos, kalbos) pavadinimą. S. Spangevičiaus teigimu, ateityje mokykloje planuojama sukurti dar daugiau edukacinių erdvių ir joms taip pat suteikti vardus. 

„Jau turime sakurų alėją, abiturientų beržynėlį. Vietos plėtrai ir naujų idėjų įgyvendinimui dar tikrai yra. Smagu, kad lauko teritorijoje dabar įamžinome ir K. Donelaičio atminimą. Iki šiol lauke neturėjome nė vieno šiam poetui skirto akcento. Pagaliau ištaisėme šią klaidą“, – džiaugėsi pašnekovas. 

Žvilgsnis į ateitį 

Pastaruoju metu gimnazijoje pokyčių būta ir daugiau. 

Per birželį ugdymo įstaiga privalo baigti įsisavinti visas „Kokybės krepšelio“ projekto lėšas. Už jas įstaigos pedagogai bei ugdytiniai keliavo į įvairius seminarus bei edukacijas, pačioje mokykloje buvo įrengta gamtamokslinė laboratorija bei nupirktos reikalingos priemonės, įsigyta lauko treniruoklių, modernizuota dalis kabinetų, juose pastatytos išmaniosios lentos. 

Gimnazija ketina dalyvauti ir „Tūkstantmečio mokyklų“ projekte. Už planuojamas gauti lėšas norima galutinai pabaigti tvarkyti gamtamokslinę laboratoriją bei įrengti dailės ir technologijų dirbtuves. 

„Žadame sujungti du kabinetus, kurie turėtų būti skirti tikriems kūrėjams. Norime, kad juose ant sienų taškytųsi dažai. Planų ir sumanymų turime išties nemažai. Visgi šiuo metu didžiausias dėmesys sukoncentruotas į prasidėjusią brandos egzaminų sesiją. Visa ugdymo įstaigos bendruomenė su šiokiu tokiu nerimu laukia egzaminų rezultatų. Norisi, kad mūsų abiturientai sėkmingai žengtų į naują gyvenimo etapą“, – kalbėjo S. Spangevičius.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Gimnazijos direktorius Saulius Spangevičius džiaugėsi, kad pagaliau įstaigos lauko teritorijoje buvo įamžintas Kristijono Donelaičio atminimas.

Publikuota: „Santaka”, 2023-06-09.

lt_LTLietuvių kalba