Gyventojai pasipriešino didžiųjų atliekų aikštelės kaimynystei
Jau šiemet Kybartuose turėtų atsirasti didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelė. Tai – didelis patogumas seniūnijos gyventojams. Vis dėlto greta rengiamos naujosios aikštelės gyvenantys žmonės tokiais pokyčiais nėra labai patenkinti.
„Su mumis nesitarė“
Į redakciją neseniai paskambinusi kybartietė buvo gerokai įpykusi. Ji sakė gyvenanti J. Biliūno gatvėje, ten, kur dabar rengiama jau suprojektuota nauja didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelė (DGASA). Moteris teigė visai nesidžiaugianti, kad teks gyventi šalia tokios vietos, kur laikomos pavojingosios atliekos.
Kybartietė piktinosi, kad nuo aikštelės ribos iki artimiausių privačių namų – vos 19 metrų. Tuo tarpu teisės aktai, anot jos, reikalauja panašius objektus statyti ne arčiau kaip 50 metrų nuo gyvenamųjų pastatų.
„Projektą daro už Europos Sąjungos pinigus, bet ne pagal Europos standartus. Su gyventojais niekas nesitarė: suprojektavo, žemę nulygino, kuolus sukalė – tuoj statybos prasidės. Ir visai priešais gyvenamuosius namus, tik kitapus gatvės! Tegul tą aikštelę stato, bet toliau, juk ploto ten – daugybė. Mes, gyventojai, statybininkams dirbti neleisime!“ – kalbėjo moteris.
Patogu ir virbaliečiams
Priminsime, kad šiuo metu visoje apskrityje vykdomas projektas „Marijampolės regiono komunalinių atliekų rūšiuojamojo surinkimo infrastruktūros plėtra“. Jo vertė – beveik 4,5 mln. eurų. Iki kitų metų pabaigos už šias lėšas visoje apskrityje planuojama atnaujinti prie daugiabučių namų esančias arba įrengti naujas aikšteles konteineriams, beveik 3000 konteinerių pakeisti naujais, gyventojams išdalyti dar 4000 žaliųjų atliekų kompostavimo dėžių.
Taip pat numatyta atnaujinti 6 apskrityje esančias didžiųjų atliekų surinkimo aikšteles ir įrengti 3 naujas, vieną iš jų – Kybartuose.
Kybartų seniūnas Romas Šunokas sakė, kad tokia aikštelė – puikus sprendimas ne tik kybartiečiams, bet ir greta esančiam Virbalio miestui. Kaip tik dėl to ir pasirinkta tokia vieta, kad ją patogu būtų pasiekti ir virbaliečiams.
„Gyventojai neturėjo kur dėti stambių atliekų ir jas palikdavo bet kur. Kai anksčiau kokį žmogelį pričiupdavau paliekantį savo seną televizorių ar fotelį prie konteinerių ir liepdavau savo senienas vežti iki Vilkaviškio, tas net į kalbas nesileisdavo – per toli. Taigi naujoji aikštelė žmonėms bus tikrai didelis patogumas“, – kalbėjo seniūnas.
Siūlėsi nuvežti į Vilkaviškį
Kalbėdamas apie konfliktą dėl aikštelės lokalizacijos miesto vadovas pirmiausiai įžvelgė žmonių nenorą domėtis tuo, kas jau yra padaryta.
„Siūliausi tą moterį ir kitus ten gyvenančius žmones nuvežti parodyti, kaip atrodo DGASA Vilkaviškyje. Ten juk dirba žmogus, kuris prižiūri tvarką, priima atliekas. Ir jokio kvapo, jokios smarvės, jokių į aplinką tekančių nuodingų medžiagų nėra. Bet niekas nevažiavo. Tiesa, kiti gyventojai lyg ir suprato, kai jiems išaiškinome situaciją, tik viena moteris net į kalbas nesileido, – traukė pečiais seniūnijas. – O kad aikštelę toje vietoje suprojektavo, nėra ko stebėtis – juk projektuotojai formuoja sklypą prie kito sklypo ribų. Ir neabejoju, kad į visus standartus ir reikalavimus buvo atsižvelgta“, – dėstė R. Šunokas.
Be to, ir įvažiuojama į aikštelę bus ne nuo gyventojų pusės, o ten, kur bus įrengtas keliukas į naująją gaisrinę. Tai buvo dar viena priežastis projektuoti abu sklypus (gaisrinės ir DGASA) šalia, o ir gyventojams taip bus ramiau bei patogiau.
Anot R. Šunoko, naujosios aikštelės projektas visuomenei buvo pristatytas, kaip to reikalauja teisės aktai: apie jo viešą svarstymą skelbta spaudoje, pačioje seniūnijoje, tačiau iš gyventojų niekas neatėjo pasidomėti.
Apsaugos zona sutampa su sklypo riba
Projekto vykdytojo – Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro – direktorius Algirdas Bagušinskas taip pat teigė, kad šiuo atveju jokie teisės aktai pažeisti nebuvo.
Jis tvirtino, jog aikštelėje nebus surenkamos maisto, mišrios komunalinės atliekos, tad jokios smarvės nebus.
„Marijampolėje tokia aikštelė įrengta mieste, Vokiečių gatvėje, Šakiuose – prie sodų bendrijų, ir niekur jokių problemų nekyla. Šį sklypą formavo rajono Savivaldybė, ir manau, kad viskas buvo įvertinta, teisės aktai – nepažeisti“, – kalbėjo A. Bagušinskas.
Vilkaviškio rajono savivaldybės ekologas Darius Bunikis teigė, kad šiuo konkrečiu atveju, remiantis atsakingų institucijų išvadomis, ne tik 50, bet ir 10 metrų atstumas iki gyvenamųjų namų nėra būtinas, nes nebus vykdoma jokia veikla, per kurią galėtų būti užteršta aplinka.
„2016 m. buvo atlikta planuojamos ūkinės veiklos atranka, nurodyta objekto vieta, detaliai aprašyta veikla. Vyko derinimai rengiant projektą, taip pat yra Visuomenės sveikatos centro išvada dėl planuojamos ūkinės veiklos galimybių. Joje įrašyta, kad nuo artimiausio gyvenamosios paskirties pastato yra 19 metrų, iki visuomeninės paskirties pastato – 20 metrų. Ataskaitoje siūloma nustatyti sanitarinę apsaugos zoną, sutapatinant su formuojamomis žemės sklypo ribomis. Taigi, apsaugos zona šiuo atveju net neišsiplečia už žemės sklypo ribų. Aikštelėje numatyta kieta danga, lietaus vanduo subėgs į surinkimo sistemą, įrengtos naftos gaudyklės. Atliekos bus surenkamos į konteinerius ir sandėliuojamos tik laikinai, kol jas pasiims atliekų tvarkytojai. Pavojingosios atliekos bus sandėliuojamos atskiruose uždaruose metaliniuose konteineriuose ir dar uždaroje patalpoje, tad su aplinka jokio sąlyčio nebus, kaip nebus ir jokios aplinkos taršos“, – kalbėjo D. Bunikis.
Eglė MIČIULIENĖ
Autorės nuotr. Priekaištai dėl didžiųjų gabaritų atliekų surinkimo aikštelės pasipylė tada, kai ji jau buvo pradėta formuoti.
Publikuota: „Santaka“, 2018-07-24.