Iš Paprūsės

Valstybės siena su didžiąja Europos valstybe Vokietija turėjo nemažai įtakos Lietuvos civilizacijai, kultūrai, papročiams bei kitiems reiškiniams. Tai ypač buvo juntama Suvalkijos krašte. Prasmę dar sustiprina tai, kad siena „nubrėžta“ su kažkada gyvenusia lietuvių kilmės prūsų gentimi.

Prisimindami veiklą Lietuvos–Vokietijos pasienyje, tikrai galime pasidžiaugti intensyviu sportiniu gyvenimu tarpukario Lietuvoje po Pirmojo pasaulinio karo.

Yra žinoma, kad 1922 m., o gal ir dar anksčiau Kybartuose prie šaulių būrio pradėjo veikti sporto klubas „Sveikata“, netrukus įstojęs į neseniai sukurtą Lietuvos sporto ir futbolo lygą (LSFL). Tada „Sveikatos“ futbolo komanda jau pradėjo dalyvauti Lietuvos futbolo pirmenybėse. Tokiam žingsniui paskatino ir sportinio judėjimo reiškiniai Eitkūnuose, Stalupėnuose (dabartinė Rusijos Kaliningrado sritis).

Pasienio gyventojams buvo palankesnės sąlygos artimiausiuose Rytprūsių miestuose įsigyti futbolo kamuolių, sportinės aprangos.
Neturėdami galimybių nuvykti į futbolo varžybas tolimesniuose Lietuvos miestuose, Kybartų futbolininkai susitikdavo su Eitkūnų, Stalupėnų, Gumbinės futbolo komandomis. Šias varžybas dažniausiai laimėdavo kybartiečiai.

Sportinei veiklai gyvinti Lietuvoje buvo sudarytos sportinės apygardos. „Sveikata“ priklausė Suvalkijos apygardai. Tarp jos komandų nugalėtoja dažniausiai ir būdavo „Sveikata“. Varžybose tarp apygardų Suvalkijai paprastai atstovaudavo kybartiečių futbolo komanda. Stipriausios būdavo Kauno apygardos komandos.

Į apygardos futbolo rinktinę būdavo kviečiama nemažai „Sveikatos“ žaidėjų.

Sunku buvo klestėti tokioms sporto šakoms kaip lauko ar stalo tenisas. Įsinešant iš Vokietijos rakečių, kamuoliukų, tinklų, reikėjo mokėti nemažą muitą. Atsirado kybartiečių, kurie, gyvendami pasienyje, įsigijo tenisui reikalingų priemonių. Taip Kybartai padėjo išgarsėti sporto meistrui Dzinziliauskui ir kai kuriems kitiems.

Sportinę veiklą Kybartuose plėtojo ir Jaunalietuvių sąjunga, ir žydų sporto klubas.

Apie 1935-uosius Kybartuose vyko Suvalkijos ir Kauno boksininkų, imtynininkų varžybos.

Vytautas JAKELAITIS
Buvęs kybartietis

Nuotr. Tarpukariu Kybartų „Sveikatos“ futbolininkai sporto aistruolius džiugino savo pergalėmis.

Publikuota: „Santaka”, 2013 m. Gegužės 4 d. Šeštadienis.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba