Išspręsta didžiausia gimnazijos problema

Rugsėjo 1-oji – džiugi šventė mokinimas bei pedagogams. Šiemet ji ypatinga tapo visam Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos kolektyvui – pagaliau atidarytas daugybę metų nenaudotas raudonasis mokyklos pastatas.

Nenustojo reikalauti

Iškilmingoje vieno svarbiausių Kybartų miesto kultūros paveldo objektų atidarymo ceremonijoje dalyvavo daugybė svečių: šalies premjeras Algirdas Butkevičius, rajono meras Algirdas Neiberka, administracijos direktorius Vitas Gavėnas, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė, Kybartų seniūnas Romas Šunokas, daug esamų ir buvusių pedagogų, mokyklos vadovų. Susirinkusiuosius savo pasirodymais džiugino Kybartų pučiamųjų instrumentų orkestras (vad. Donatas Ziegoraitis), gimnazijos dainininkai bei šokėjai.

Prieš oficialų atidarymą naujam gyvenimui prikeltą pastatą pašventino Kybartų klebonas Vaidotas Labašauskas. Nukirpti simbolinę juostelę buvo patikėta Ministrui Pirmininkui A. Butkevičiui, merui A. Neiberkai bei gimnazijos direktoriui Sauliui Spangevičiui.

Vos tik pastatas buvo iškilmingai atidarytas, visiems kiek netikėtai pasirodė čia gyvenę „naminukai“. Jie svečiams surengė istorinių žinių apie raudonąjį pastatą reikalaujančią viktoriną.

Kartu su gimnazijos lietuvių kalbos mokytoju Mindaugu Bučinsku renginį vedusi jo kolegė Nijolė Černiauskienė prisiminė, jog per daugiau nei tris jos darbo dešimtmečius čia nelabai kas ir pasikeitė. Greta raudonojo pastato netgi išlikęs tas pats beržynėlis, kur į medžius sulipę vaikai nekantriai laukdavo kontrolinių darbų rezultatų.

Susirinkusieji džiaugėsi, kad pagaliau išspręsta didžiausia gimnazijos problema ir darbo sąlygos mokiniams bei pedagogams nuo šiol bus idealios.

„Prisimenu, kai dar dirbau Vilkaviškio rajono savivaldybėje, dažnai tekdavo susitikti su kybartiečiais ir kaskart jie manęs klausdavo, kada Kybartuose atsiras antra mokykla. Kai atidarėme „Saulės“ progimnaziją, galvojome, jog renovuoti raudonojo pastato nereikės. Klydome. Kybartiečiai ir toliau reikalavo sutvarkyti šį statinį. Džiaugiuosi, kad čia gyvena ryžtingi, užsispyrę, kupini idėjų ir nuoširdūs žmonės. Visada smagu čia atvykti“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Daugiau nei du dešimtmečius

1923 m. pastatytas mokyklos raudonasis pastatas buvo uždarytas 1995 m. Nuo to laiko iki pat 2002-ųjų gimnaziją lankantys mokiniai buvo priversti į pamokas eiti dviem pamainomis – ryte ir po pietų. Tik 2002 m. atidarius Kybartų „Saulės“ progimnaziją ten buvo perkelta dalis klasių.

Daugiau nei du dešimtmečius merdėjusį pastatą prikelti naujam gyvenimui buvo bandoma ne vieną sykį. Tiesa, kaskart vis kas nors pakišdavo koją ir iki galo jo sutvarkyti niekaip nepavykdavo. Vis dėlto praėjusiais metais Švietimo ir mokslo ministerija skyrė maždaug 720 tūkst. eurų renovacijos darbams. Taip buvo uždegta žalia šviesa galiausiai imti ir viską pabaigti.

Apžvelgdamas šiuos du dešimtmečius, įstaigos vadovas S. Spangevičius pasakojo, kad net sunku suskaičiuoti, kiek kartų buvo bandoma sutvarkyti raudonąjį pastatą. Iš pradžių čia savanoriškai dirbo ir vidų remontavo iš JAV atvykę metodistai. Paskui jie pasitraukė, tačiau tikėdamiesi čia gauti sau patalpas vėliau vėl ketino grįžti ir pratęsti remonto darbus, bet to nepadarė.

Per kelis darbų etapus už įvairias lėšas buvo pakeisti pastato stogas ir langai, iš vidaus apšiltintos sienos, sudėtos pirmojo aukšto grindys, įrengtos šildymo bei ventiliacijos sistemos, pakeista santechnika. Užpernai už Švietimo ir mokslo ministerijos skirtus 300 tūkst. litų buvo padaryta antrojo aukšto perdanga bei sustiprinta perdanga aktų salėje, atlikta keletas kitų darbų. Galiausiai šiais metais įgyvendinti du pagrindiniai renovacijos uždaviniai: pakeista elektros instaliacija ir įrengtos vidaus patalpos.

„Nepaprastai džiaugiamės šia diena, tad dabar pagrindinis mūsų tikslas bus viską išsaugoti“, – sakė gimnazijos vadovas.

Jį ir visą mokyklos bendruomenę sveikindamas UAB „Vilkasta“ generalinis direktorius Aloyzas Beržanskis įteikė simbolinį raktą, kuris, pasak rangovų bendrovės vadovo, turėtų atrakinti ne tik visas pastato duris, bet ir gimnazijos bendruomenės narių širdis. A. Beržanskis palinkėjo, kad renovuotas pastatas būtų gyvas, nes tik taip visi atlikti darbai įgis prasmę.

Iš viso pasaulio

Vienas iš daugybės sveikintojų buvo iš JAV atvykęs dr. Donaldas Raselas (Dr. Donald L. Russell). Iš karto po pastato uždarymo lietuvių metodistai kreipėsi į jį prašydami padėti suremontuoti šį statinį. Pensilvanijos valstijoje gyvenantis ir tuo metu pastoriumi dirbęs vyriškis net nenumanė, kur yra Lietuva, o tuo labiau – Kybartai, tačiau ryžosi priimti šį iššūkį.

„Pamenu, jog vos atvykęs į Kybartus iškart pamilau šį miestą bei čia gyvenančius žmones. Šis mokyklos pastatas tuomet atrodė kraupiai: langai išdaužyti, didžiulė netvarka. Matant, kaip pastatas atrodo dabar, net sunku įsivaizduoti, kad taip galėjo būti. Nieko nelaukdami tuomet ėmėmės darbo. Čia dirbo apie du šimtus metodistų iš viso pasaulio. Kybartuose plušėjo žmonės ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Vokietijos, Lenkijos, JAV“, – pasakojo D. Raselas.

Jis prisiminė ir vieną linksmą nutikimą, kuris įvyko metodistams tvarkant mokyklą. Tuomet griaunant lubas bei sienas buvo rastas seifas ir visi tikėjosi, jog ten gali būti nemažai vertingų daiktų. Juolab kad jis buvo užrakintas, o rakto niekur rasti nepavyko. Teko prapjauti seifo sienelę, tačiau laukė nusivylimas: vidus buvo visiškai tuščias.

Persikėlė dalis ugdymo

Po renovacijos iš mokyklos bendrabučio į raudonąjį pastatą persikėlė užsienio kalbų, tikybos bei etikos kabinetai. Čia skirtos patalpos fizikos, chemijos, technologijų pamokų, socialinio darbuotojo kabinetams.

Renovuotame pastate įrengta ir mokyklos aktų salė. Iki šiol gimnazijos renginiai vykdavo sporto salėje. Per didesnio masto šventes būdavo glaudžiamasi „Saulės“ progimnazijoje arba Kybartų kultūros centre. Taip pat į raudonąjį pastatą iš mokyklos bendrabučio perkelta biblioteka bei skaitykla, įrengta nedidelė gimnastikos salė.

Iki šiol sąlygos mokytis bendrabučio patalpose buvo nepavydėtinos. Tas pastatas niekada neremontuotas, žiemą ten temperatūra siekdavo vos 14 laipsnių, todėl vaikams sėdėti pamokose būdavo labai šalta.

Atlaisvintas bendrabutis nebus paliktas likimo valiai. Ten vis dar yra mokyklos valgykla bei sporto klubas. Gimnazijos bendruomenė viliasi, jog bendrabutį taip pat pavyks kada nors renovuoti. Svarstoma, kad sutvarkius šias patalpas jomis galėtų naudotis ne vien gimnazijos, bet ir Kybartų miesto bendruomenė.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Simbolinę pastato atidarymo juostelę perkirpo (iš kairės) gimnazijos direktorius Saulius Spangevičius, rajono meras Algirdas Neiberka bei šalies premjeras Algirdas Butkevičius.

Publikuota: „Santaka”, 2016-09-03.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba