Karpiniuose – parodos autorei itin svarbūs ženklai

Kybartų kultūros centro Algimanto Kezio vardo galerijoje nuo pirmadienio bus eksponuojama Vilmos Jaseliūnaitės-Anskaitienės karpinių paroda, skirta Lietuvos laisvės 30-mečiui ir Tautodailės metams paminėti.
„Taip nepaprastai skamba, kai kas nors kalba apie tėvynę. Regi sugrįžus pereitas erdves ir praėjusį laiką. Užmiršti įvykiai ir daiktai atgyja. Vėl pasigirsta seniai nuaidėję garsai ir žodžiai, vėl prabyla į žmogų lūkesčiai ir abejonės, aimanos ir džiaugsmai. Nušvinta visa būtis ir vėl kaip kadaise dosniai dalija viltis, žadėdama išsipildymą.“ (Vydūnas) 

Popieriaus karpinių parodos autorė V. Jaseliūnaitė-Anskaitienė gimė ir augo Gižuose, baigė tuometę Gižų Kazimiero Baršausko vidurinę mokyklą. Dabar ji gyvena ir dirba Anglijoje, tačiau kūrybinio bendradarbiavimo ryšiai su mokytoja Virginija Armanavičiene, Meno ir edukacijos centro vadove bei kūrybinės grupės „Sėjinis“ įkūrėja, nenutrūko. V. Jaseliūnaitė-Anskaitienė kuria, karpo, jos darbai kasmet dalyvauja čia, gimtinėje, kartu su kitomis „Sėjinio“ grupės narėmis keliaujančiose popieriaus karpinių parodose. 

Pasak V. Armanavičienės, kuri V. Jaseliūnaitę-Anskaitienę mokė dailės technikų ir meno istorijos, dar besimokydama mokykloje Vilma pasižymėjo išskirtiniu pareigingumu, kruopštumu, atsakingumu, tvarkingumu. Jai vienodai sekėsi perprasti ir atlikti įvairiausias rankdarbių technikas: siuvinėti, austi, megzti, nerti, marginti margučius. Jai patiko dailės pamokos, kuriose mokėsi suprasti linijos, formos, spalvos ir kompozicijos plastinę kalbą. Pirmieji Vilmos karpiniai buvo skirti atvirukams, vėliau ji iliustravo lietuvių liaudies dainelę vaikams „Du gaideliai“. 

Pedagogei V. Armanavičienei subūrus „Sėjinį“ – Vilkaviškio rajono popieriaus karpinių meistrus jungiančią, regiono tautodailę įvairiuose renginiuose reprezentuojančią popieriaus karpytojų grupę, V. Jaseliūnaitė-Anskaitienė pradėjo labiau domėtis tautodaile, popieriaus karpiniais, domėtis baltiškaisiais simboliais, tyrinėti ir atpažinti juos audiniuose, medžio ir metalo dirbiniuose, margučiuose. 

Parodoje, skirtoje Lietuvos laisvės 30-mečiui ir Tautodailės metams, pristatomi Vilmos karpiniai, kuriuose atpažįstami jai pačiai itin svarbūs ir brangūs ženklai. Jos karpiniams būdingas simetriškas ir ritmingas vaizdo komponavimas iš apačios į viršų arba iš kairės į dešinę, vyraujantys stilizuotų augalų, soliariniai, gyvybės medžio motyvai, liaudies meno ornamentika. 

Parodą lankyti kviečiame nuo gegužės 18 dienos. Galerijos adresas: J. Basanavičiaus g. 33, Kybartai (pašto pastato 2 aukšte). 

Kybartų kultūros centro inf.

Publikuota: „Santaka”, 2020-05-15.

lt_LTLietuvių kalba