„Katpėdėlės“ ruošiasi jubiliejaus šventei

Lapkričio 26 d., 15 val., Kybartų kultūros centre vyks moterų šokių kolektyvo „Katpėdėlės“ 15-os metų jubiliejaus šventė. Artėjančio renginio planais bei prisiminimais pasidalijo kolektyvo vadovė Irena Šunokienė bei ilgametės narės Milda Vaičaitienė ir Ilona Paužienė.

Pavadinimo kilmė nustebino senbuves 

Kybartų kultūros centro moterų šokių kolektyvas „Katpėdėlės“ gyvuoja nuo 2005-ųjų. Visą šį laiką kolektyvui vadovauja ne tik mūsų rajone, bet ir gerokai plačiau žinoma choreografė I. Šunokienė. Jos globojamos „Katpėdėlės“ gali pasigirti sėkme. 

Per ilgus gyvavimo metus šokėjų kaita kolektyve buvo nemaža. Moterys juokaudamos kalbėjo, jog „Katpėdėles“ galima palikti tik tuo atveju, jei išeinanti narė į savo vietą atveda naujokę. Būtent taip į kolektyvą atėjo Milda ir Ilona. 

Šiuo metu scenoje sukasi penkiolika įvairaus amžiaus ir profesijų moterų. Daugelis jų yra iš Kybartų, Virbalio arba aplinkinių vietovių. 

„Noras turėti suaugusiųjų šokių grupę kirbėjo visada. Turėjau viziją, kokios moterys šoks kolektyve: plastiškos it katytės, jos judės grakščiai dėliodamos pėdas. Taip ir pritiko pavadinimas – kačių pėdutės, tai yra „Katpėdėlės“, – prisiminimu, kuris maloniai nustebino tiek I. Paužienę, tiek M. Vaičaitienę, pasidalijo vadovė Irena. Pasirodo, apie pavadinimo kilmę abi šokėjos išgirdo pirmą kartą. 

Tarp modernumo ir folkloro 

Vadovei imponuoja šiuolaikiška muzika, todėl ieškodama tinkamiausio kelio į dabartinio žmogaus sąmonę choreografė I. Šunokienė šokyje derina folklorą ir moderną. 

Nuo ugningų ispanų ar romų tautų ritmų iki sumodernintų lietuvių liaudies šokių pagal folkroko grupės „Žalvarinis“ muziką – visko yra „Katpėdėlės“ repertuare. O kai kuriuos šokius, anot vadovės, moterys tikriausiai atliktų ir pažadintos vidury nakties. I. Šunokienė akcentavo „Treputę“, „Romale“ ir nuostabų bei labai teatrališką Jurgos šokį pagal garsųjį miuziklą „Velnio nuotaka“. 

„Manęs yra teiravęsi, kodėl per tiek metų mūsų šokių repertuaras kito nedaug. Atsakymas visai paprastas: šokėjų kostiumai yra ganėtinai brangūs“, – kalbėjo I. Šunokienė, prasitarusi, jog taupydama rūbus modeliuoja pati. Vadovei padeda kolektyve šokanti siuvėja Asta Grigalevičienė. 

Repeticijoms tris valandas per savaitę skiriančios „Katpėdėlės“ per daugiau negu penkiolika metų yra šokusios šimtus valandų. O tai, kad šokėjoms netrūksta polėkio ir entuziazmo visokeriopai įsitraukti į grupės veiklą, gali patvirtinti kiekvienas šio kolektyvo koncerte buvęs žiūrovas. 

Ilgai netylantys plojimai ar susižavėjimo šūksniai dažnai aidi tiek sutinkant šokėjas, tiek palydint jas nuo scenos. Tokia žiūrovų reakcija nepaprastai džiaugiasi grupės vadovė, kuri šokėjų pasirodymą dažniausiai stebi būdama salėje, o per renginius į užkulisius užsuka retai. „Tada geriau matyti, kaip scenoje atrodo rūbai, kokią emociją transliuoja šokėjos. Būdama greta žiūrovų jaučiu gyvą, tikrą emociją“, – kalbėjo choreografė. 

Laiko šokiui suranda 

Per daugiau negu penkiolika gyvavimo metų „Katpėdėlės“ dalyvavo gausybėje konkursų, festivalių ir švenčių Lietuvos bei užsienio scenose. O tai, kad moterys moka šokti ir tai daro gerai, įrodo šūsnys diplomų, kuriuose dažniausiai puikuojasi įrašas apie laimėtą pirmąją vietą. 

Vis dėlto ne visada viskas eina lyg per sviestą. Daug laiko praleidžiant drauge kartkartėmis kyla nesutarimų. Pasak vadovės, gebėjimas prisitaikyti bei kritiškas požiūris ne tik į kitus, bet ir į save padeda kolektyvui tobulėti, parodo moterų pasiryžimą šokti. 

Dvylika metų „Katpėdėlėse“ esanti Milda Vaičaitienė sakė, jog be šokio savęs neįsivaizduoja. „Tris kartus kolektyvas mane išleido motinystės atostogų, vis dėlto neilgai trukus grįždavau. Pamenu, koncertuose sakydavau vadovei, kad turiu tris laisvas valandas, per jas privalau spėti sušokti visus šokius ir pamaitinti vaiką“, – patirtą kolegių geranoriškumą akcentavo ilgametė šokėja. 

Šokiai užima didelę dalį Ilonos Paužienės laisvalaikio. Šį pomėgį ji puoselėjo dar mokykloje. „Per daugiau negu penkiolika metų „Katpėdėlėse“ spėjo užaugti trys mano vaikai, be to, randu laiko ir linijiniams šokiams“, – kalbėjo entuziastinga šokėja. 

Moterys kartais išgirsta trikdančių replikų. „Esu sulaukusi klausimų: „Kam tie šokiai reikalingi?“, „Scena, nes tau trūksta dėmesio?“, – prisiminė M. Vaičaitienė. Ji neneigė, jog lipdami į sceną atlikėjai išties tikisi dėmesio, tačiau tai yra ir savirealizacijos dalis. 

„Šokis – tai buvimas su savimi. Tada aš nesu nei mama, nei žmona, nei dukra. Tiesiog išeinu į sceną ir visą save atiduodu. Mane veža užplūstantis jaudulys“, – užtikrintai kalbėjo kybartietė Milda. 

Scenos baimė 

Kolektyvas labai laukia prisijungiančių naujų narių. Diskutuodamos senbuvės akcentavo, jog scenos baimė dažnai sustabdo moteris nuo žingsnio į grupę: „Kai kurias šokėjas savaitę iki koncerto kamuoja jaudulys ir stresas, nes reikės žengti į sceną. Norėdamos išvengti šitų emocijų moterys dažniau renkasi linijinius šokius ar zumbą.“ 

Kai trūksta šokėjos ar kuri iš narių suserga, į sceną žengia ir pati I. Šunokienė. „Kitame kolektyve esu šokusi ir vyro partiją, – juokėsi choreografė, suprantanti, kokį stresą patiria šokėjai. – Niekada nepykstu, jeigu žmogus suklysta. Būna, ir pargriūva, ir batas atsiriša, ir kostiumo dalys krenta, tačiau šokėjai visada elgiasi profesionaliai.“ 

Laukia koncertas 

Kolektyvo jubiliejaus šventė turėjo vykti dar pernai, bet dėl pandemijos ribojimų ją teko atidėti. Dabar „Katpėdėlės“ žada atsigriebti su kaupu. 

Jau greitai Kybartų kultūros centro scenoje bus galima pamatyti ne tik dvylika „Katpėdėlės“ šokių (vienas bus naujas), bet ir moterų šokių kolektyvą „Vasarė“ iš Pasvalio kultūros centro, žiūrovus džiugins muzikantų pasirodymai. 

„Į jubiliejaus šventę kviečiu visas merginas ir moteris, kurios kada nors yra šokusios „Katpėdėlėse“. Šiuo metu labiausiai norėčiau su kolektyvu sulaukti dvidešimtmečio, o vėliau ir kitų jubiliejų“, – viltingai kalbėjo I. Šunokienė.

Simona SIMANAVIČIENĖ

Irenos ŠUNOKIENĖS nuotr. Per daugiau nei penkiolika metų „Katpėdėlės“ šokėjos scenoje ir repeticijose praleido daugybę valandų.

Publikuota: „Santaka”, 2022-11-11.

lt_LTLietuvių kalba