Lenkų fotografas prisiminė kybartietiškas šaknis
Kybartų bendruomenėje lankėsi lenkų fotografas Mariušas Foreckis (Mariusz Forecki). Jis mūsų šalyje tapo žinomas šįmet, kai pristatė parodą, kurioje užfiksuoti 1991 metų sausio įvykiai.
Kybartų bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius, sužinojęs, kad fotografo M. Foreckio motina kilusi iš Kybartų, pasikvietė šį menininką į svečius. Šis irgi labai norėjo aplankyti savo mamos gimtinę, tad atidarius parodą jau kitą dieną pats atvyko į Kybartus. Pasak M. Foreckio, motina yra pasakojusi, jog 1944 metais, kai šeimai teko traukti į Vakarus, jie sustojo Poznanėje, Lenkijoje. Ten ir liko gyventi, ten gimė ir pats fotografas.
Savo gimtajame mieste pusamžis menininkas iki šiol gyvena ir dirba. Jis yra baigęs Meninės fotografijos institutą Silezijos universitete Opavoje (Čekija). Domisi socialine fotografija, savo kūryboje įamžino, kaip keitėsi Lenkija nuo 1989 m.
Fotografas yra įgyvendinęs gausybę fotografijos projektų: „Krišnaizmas – naujoji religija Lenkijoje“, „Naujas nuostabus pasaulis“, „Galios spalvos“, „Anapus rojaus“, „Dienos nuotrupos“, „Mėlyna dėžutė“, „Poznanė – kultūra bet kokiu metu“ (2010), „Rugsėjo kolekcija 2011“, „Darbe“ (2012).
Lenkų menininkas fotografijų serijas dažnai kuria įvairiose buvusios Sovietų Sąjungos vietose: Armėnijoje, Baltarusijoje, Čečėnijoje, Dagestane, Ukrainoje, taip pat ir Lietuvoje.
M. Foreckis dar žinomas kaip leidėjas, besispecializuojantis dokumentinės fotografijos elektroninėje leidyboje.
Į Kybartus atvykęs ir su vietiniais žmonėmis susitikęs fotografas prižadėjo, kad čia sugrįš balandžio mėnesį. Tada apsistos ilgiau ir fotografuos Kybartus, vietinius žmones. Jis taip pat priėmė kvietimą susitikti su kybartiečiais fotografais, pademonstruoti jiems savo fotografavimo įgūdžius, pažadėjo susitikti ir su bendruomenės nariais. Vėliau M. Foreckio fotografijos apie Kybartus bus demonstruojamos pačiame mieste.
Lietuvių kilmės lenkų fotomenininko paroda buvo pristatyta Seimo antrųjų rūmų parodų galerijoje. Parodą pristatė Seimo narė Rasa Juknevičienė. Darbus galima apžiūrėti iki sausio 22 dienos.
Fotografijos kritikai teigia, jog M. Foreckis – vienas iš retų Europos fotografų, fiksavusių gyvenimo pasikeitimus nukritus „geležinei uždangai“ ne tik savo gimtojoje šalyje. Per Lietuvos Seimo apgultį 1991 metais šis lenkų menininkas buvo vienas iš kelių fotografų, kurie įvykius fiksavo parlamento viduje.
M. Foreckio kūrybinis metodas – apie aktualijas pasakoti ne iš įvykių epicentro, bet per gretutines temines linijas, todėl fotografijų siužetuose iš 1991 m. sausio įvykių užfiksuoti ne tik svarbiausi to meto asmenys, bet ir tie žmonės, kurių nuotaikos ir veiksmai galėjo tapti monumentaliomis akimirkomis fotografijoje.
Parodoje Seime M. Foreckio nuotraukos iš 1991 m. sausio įvykių rodomos pirmąkart. Labai gaila, bet eksponuojamos ne visos menininko įamžintos akimirkos. Dalis fotografijų pražuvo kartu su jau nebeegzistuojančiu laikraščiu, kurio redakcijai buvo perduotos. Išlikę darbai nuskenuoti iš senų fotografijos juostelių ir parodyti ten, kur ir buvo sukurti prieš 23 metus.
Kristina VAITKEVIČIENĖ
Nuotr. Lenkų fotografo Mariušo Foreckio 1991-ųjų metų nuotraukoje – pavargę parlamento gynėjai. Dešinėje – fotomenininko autoportretas.
Publikuota: „Santaka”, 2014 m. Sausio 18 d. Šeštadienis.