Lietuvybės žiburys Amerikoje

Pasaulio kybartiečių draugija A. Kezio galerijoje surengė popietę, skirtą iš Kybartų kilusiam Algirdui Jeronimui Landsbergiui atminti, pakviesdama jos dalyvius į kelionę po žymaus rašytojo gyvenimą ir kūrybą.

Nuo Kybartų iki Amerikos

Apibūdinti visas sritis, kuriose reiškėsi ir dirbo Kybartuose gimęs bei Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenęs Algirdas Jeronimas Landsbergis (1924–2004), nėra lengva dėl jų gausybės. Kraštietis Lietuvoje ir pasaulyje žinomas kaip vienas iš nedaugelio išeivių rašytojų, rašiusių anglų ir lietuvių kalbomis bei sukaupusių gausų kūrybinį derlių.

Nors rašytojo šeima išbandė gyvenimą ne tik Kybartuose, bet ir Seredžiuje, Ariogaloje, Birštone, Kaune, tačiau savo gimtąjį miestą išeivis minėdavo nuolatos. Todėl būtent Kybartuose ir buvo surengta popietė šiam kraštiečiui atminti.

Dalyvavo artimieji iš JAV

Pasaulio kybartiečių draugijos suorganizuotu susitikimu labai pasidžiaugė iš JAV atvykę ir renginyje dalyvavę artimieji – rašytojo brolis Algimantas Landsbergis su sūnumi Liudu ir žmona Terese Landsbergiene. Pastaroji viešnia dėkojo kybartiečiams už parodytą dėmesį bei pagarbą ir didelio susidomėjimo sulaukusį leidinį „Archyvai: kelionė į Algimanto Landsbergio kelionę“.

Šią knygą kybartiečiams pristatė jos autorė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus Išeivių literatūros skyriaus vedėja dr. Virginija Babonaitė-Paplauskienė. Jai pačiai yra tekę bendrauti su rašytoju, o beveik visas A. J. Landsbergio archyvinis rinkinys yra Maironio lietuvių literatūros muziejuje. V. Babonaitė-Paplauskienė išsamiai papasakojo apie rašytojo gyvenimą ir kūrybą.

Brangino Lietuvos vardą

Pasak knygos autorės, humanitarinių mokslų profesoriaus A. J. Landsbergio asmenybė jau nuo jaunystės išsiskyrė veiklumu, talentu ir potraukiu literatūrai, kultūrai bei visuomeninei veiklai. 1941–1943 m. būsimasis rašytojas Vytauto Didžiojo universitete studijavo lituanistiką, o 1944 m. šeimai pasitraukus į Vakarus studijas baigė Vokietijoje, kur vėliau dėstė vokiečių bei anglų kalbas. 1949 metais jis išvyko į JAV.

Gyvenimo sunkumai ir permainos Lietuvoje, Vokietijoje bei Amerikoje tik užgrūdino jauną rašytoją, todėl jam nebuvo sunku rasti bendraminčių, įsilieti į kūrėjų gretas ir savo entuziazmu užkrėsti kitus.

A. J. Landsbergiui visuomet buvo brangi gimtinė. Lietuvos vardą jis minėjo ne tik kūriniuose, bet ir savo veikloje, keliaudamas ir skaitydamas paskaitas. Jis buvo literatūros kritikas, „Laisvosios Europos“ radijo žurnalistas, Tarptautinio PEN klubo Lietuvių skyriaus išeivijoje ilgametis pirmininkas, daugelio leidinių bendradarbis, redakcinės kolegijos narys, atsakingasis redaktorius. A. J. Landsbergį žavėjo pasaulio pažinimas, jis aktyviai domėjosi mokslo, literatūros, teatro naujovėmis. Tam puikiai pasitarnavo jo mokamos šešios užsienio kalbos.

Kūryba įvertinta premijomis

Vieni iš ryškiausių A. J. Landsbergio darbų – tai romanas „Kelionė“, už kurį jam buvo paskirta „Draugo“ romano premija, novelių rinkiniai „Ilgoji naktis“ ir „Muzika įžengiant į neregėtus miestus“. Už pastarąją knygą kūrėjui skirta Lietuvių rašytojų draugijos premija. Atskiromis knygomis išleistos ir jo pjesės. A. J. Landsbergio kūriniai buvo verčiami į įvairias kalbas, pjesės statomos tiek Lietuvos, tiek kitų šalių teatro scenose.

Už nuopelnus Lietuvai A. J. Landsbergis buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu.

Jauki ir turininga popietė

Popietėje Kybartuose dalyvavęs Kauno dramos teatro aktorius Petras Venslovas pasidalijo mintimis apie potyrius, kuriuos išgyveno vaidindamas A. J. Landsbergio dramoje „Penki stulpai turgaus aikštėje“. Beje, ji buvo išversta net į septynias kalbas ir pastatyta ne viename teatre.

Kybartų seniūnas Romas Šunokas pripažino, kad popietė suteikė daug žinių apie garsų kraštietį, ir pasidžiaugė Pasaulio kybartiečių draugijos siekiu prisiminti tokius žmones, pristatyti juos dabartinei kybartiečių kartai.

Malonią atmosferą literatūrinės popietės dalyviams sukūrė Pasaulio kybartiečių draugijos ansamblio „Senjoros“ (vad. Irma Menčinskienė) pasirodymas.

Greta ALIŠAUSKAITĖ

DSC_0039

Autorės nuotr. Popietėje Kybartuose dalyvavo (iš kairės) Kauno dramos teatro aktorius Petras Venslovas, A. ir A. J. Landsbergių pusbrolis Zigmas Kriaunevičius, Maironio lietuvių literatūros muziejaus Išeivių literatūros skyriaus vedėja dr. Virginija Babonaitė-Paplauskienė, brolis Algimantas Landsbergis su žmona Terese bei Pasaulio kybartiečių draugijos narys vilnietis Leonas Narbutis.

Publikuota: „Santaka”, 2015-09-19.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba