Medikai žmonėms aiškino apie ankstyvosios diagnostikos svarbą
Kybartuose vyko profilaktikos ir sveikatingumo renginys – kybartiečių sveikatos dienos.
Tikrinosi sveikatą
Į Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centrą (PSPC) susirinkę gyventojai galėjo nemokamai pasitikrinti sveikatą: pasimatuoti cholesterolio kiekį kraujyje, pasikonsultuoti su atvykusiais gydytojais, pasiklausyti paskaitos apie sveikatos profilaktiką bei šių dienų galimybes, kaip išvengti sunkių susirgimų ir laiku diagnozuoti net pačias pavojingiausias ligas.
– Labai gerai, kad Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Janina Elena Povilaikienė, kiti rajono medicinos specialistai organizuoja gyventojams itin reikalingas sveikatos dienas. Džiaugiuosi, kad tai jau tampa tradicija. Sveikata yra visų svarbiausia – tai žinome kiekvienas, bet ar dažnai apie tai susimąstome? – kalbėjo Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja“ direktorė medicinai gyd. Dangira Babenskienė.
Profilaktikos akcijos metu sveikatą pasitikrinti nemokamai susigundė būrys žmonių. Rezultatai nėra džiuginantys. Iš visų pasitikrinusiųjų net 80 proc. patenka į rizikos grupę susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
Statistika – apgaulinga
Higienos instituto duomenimis, 2012 m. net 57 proc. darbingo amžiaus Lietuvos žmonių gyvybes nusinešė kraujotakos sistemos ligos (insultai, infarktai), 25 proc. – navikinės ligos, 20 proc. – traumos ir eismo įvykiai. Dar labiau kelia nerimą tai, kad ligos „jaunėja“. Taip pat daug infekcinių susirgimų (virusiniai hepatitai B, C, žmogaus imunodeficito virusas ŽIV) dar nėra diagnozuoti ir vėliau turėsime nemažai žmonių, mirštančių nuo komplikacijų: kepenų cirozės ar vėžio.
Pasak gydytojos D. Babenskienės, kol gerai jaučiamės, o kartais net ir esant negalavimams į gydytojus nesikreipiame ir nesusimąstome, kas vyksta mūsų organizme.
– Mūsų užduotis ir yra pirmiausia išsiaiškinti, ko organizmui trūksta, kokių pakitimų jau esama. Galbūt tai yra ligos užuomazgos ar liga, tik dar nieko nejaučiame ar požymiai labai silpni, – ankstyvosios diagnostikos svarbą akcentavo gydytoja.
Kodėl reikalingi kraujo tyrimai?
Žmogaus organizme nuolat vyksta tam tikros biocheminės reakcijos. Funkcionuojant įvairioms sistemoms (endokrininei, virškinamojo trakto ir kt.) į kraują išskiriamos medžiagos, kurių kiekis bei pokyčiai nustatomi atliekant laboratorinius kraujo tyrimus. Šių medžiagų kiekis bei pokyčiai ir leidžia įvertinti mūsų organizmo veiklą.
Todėl atlikus kraujo tyrimus galima įvertinti organizmo funkciją, atrasti pokyčius ar rizikos faktorius, kuriems veikiant gali išsivystyti liga. Tai yra galimybė užkirsti kelią susirgimui ar jį diagnozuoti laiku.
Kodėl būtina ankstyvoji diagnostika?
Labai dažnai pacientai kreipiasi pagalbos tik tada, kada jau pasidaro sunku gyventi dėl sveikatos sutrikimų.
Bėda ta, kad lėtinių ligų (širdies kraujagyslių, onkologinių, diabeto, hepatitų ir kitų) simptomų ilgą laiką nejaučiame. Pirmieji skundai atsiranda tada, kai procesas jau būna toli pažengęs ir liga pasireiškia komplikacijomis. Deja, tokiu atveju gydymas ilgas ir sudėtingas. Dažnai liga tiktai apgydoma ir pasekmės lieka visam gyvenimui.
Pasak gydytojos D. Babenskienės, laiku nustačius pakitimus, ligą galima pažaboti ir visiškai pasveikti. Medikės teigimu, net ir onkologiniai susirgimai, jei būna diagnozuoti laiku, yra visiškai išgydomi.
„Santakos“ inf.
Publikuota: „Sataka”, 2013 m. Lapkričio 16 d. Šeštadienis.