Miesto vandens telkinius gaivina vietinių gyventojų entuziazmas

Nenumaldomai artėjant maudymosi sezonui kybartiečių akys vis dažniau krypsta į miesto teritorijoje esančius du vandens telkinius: vadinamuosius Molyną bei baseiną. Šiais metais sąlygos maudytis juose turėtų būti dar geresnės.

Subūrė bendruomenę 

Kybartiečiui Viktorui Šinkariovui jau seniai skaudėjo širdį, matant, kaip merdi Daugėlaičių kaime, prie pat Kybartų miesto ribos, esantis vadinamasis Molynas. Šiame vandens tvenkinyje vietiniai itin mėgsta maudytis bei žvejoti. Deja, pastaraisiais metais tą daryti tapo vis sunkiau, nes pakrantės užžėlė nendrėmis, o tvenkinio paviršių po truputį „okupavo“ įvairūs vandens augalai. Matydamas, kad situacija niekam nerūpi, V. Šinkariovas sukūrė feisbuko grupę „Kybartų Molynas“, į kurią pakvietė prisijungti žmones, neabejingus šiai vietai. 

Subūręs iniciatyvių ir veiklių asmenų grupę kybartietis po truputį ėmė regzti planus, kaip atgaivinti visų pamėgtą tvenkinį ir jo teritoriją. Iš pradžių buvo pakoreguotos senos žvejybos vietos, įrengtos naujos. Vėliau gyventojai nusprendė tvenkinį įžuvinti, todėl žvejai iš kitų vietų gaudė lynus bei karosus ir vežė juos į Molyną. 

„Žuvų čia ir taip netrūko, tačiau visada norisi papildyti jų kiekį. Šią žiemą iš visų pakrančių išpjovėme nendres, o visai neseniai surengėme aplinkos tvarkymo akciją. Šalimais radome išmestas 9 automobilio padangas, o šiukšlių surinkome daugiau nei 10 didelių maišų“, – pasakojo V. Šinkariovas. 

Dvigubai daugiau nei tikėjosi 

Kybartietis pasakojo, kad paskutinį sykį Molynas kapitaliai buvo tvarkytas labai seniai. Tuomet seniūnijos darbuotojai buvo išpjovę visas pakrantėse augančias žoles, sutvarkę maudymosi vietą. 

„Dabar seniūnijos atstovai prižiūri tik nedidelę dalį šalia tvenkinio esančios teritorijos. Bandžiau ne kartą kalbėtis tiek su seniūnijos, tiek su viso rajono vadovais, prašydamas daugiau dėmesio skirti šiai vietai, tačiau viskas, ką girdžiu, – tik pažadai“, – apgailestavo V. Šinkariovas. 

Nepaisant valdžios apatiškumo, kybartietis džiaugėsi, kad yra nemažai jį palaikančių žmonių, kurie įvairiais būdais prisideda prie Molyno ir jo teritorijos tvarkymo. 

„Man tikrai buvo gaila žiūrėti, kaip ši vieta nyksta tiesiog akyse, todėl ir ėmiausi iniciatyvos ją sutvarkyti. Aišku, vienas nieko nepadaryčiau. Smagu, kad yra daug palaikančiųjų. Žmonės ne tik prisideda savo darbu, bet ir kai kurias idėjas remia finansiškai. Pavyzdžiui, neseniai rinkome pinigus, norėdami į tvenkinį įleisti amūrų. Šios žuvys graužia žoles, tad tikimės, kad paaugusios jos padės išnaikinti nendres. Galvojau, jog surinksime daugiausiai 300 eurų, tačiau gyventojai paaukojo dvigubai didesnę sumą. Už ją nupirkome šimtą po 500–700 gramų sveriančių amūrų“, – apie įžuvinimą pasakojo pašnekovas. 

Tikisi, kad neišgaudys 

Skaičiuojama, kad vienas amūras vidutiniškai „sutvarko“ 10 arų vandens tvenkinio. Kadangi Molyno plotas siekia maždaug 2,5 ha, tad neseniai įleistų žuvų šios teritorijos priežiūrai turėtų visiškai pakakti. Be to, kitais metais amūrų kiekį norima dar pagausinti. 

V. Šinkariovas vylėsi, kad brakonieriai įvairiais nelegaliais būdais neišnaikins čia įleistų žuvų. Maždaug prieš dešimtmetį taip jau buvo atsitikę. Tąkart į tvenkinį taip pat buvo prileista nemažai amūrų, tačiau labai greitai jų neliko – buvo išgaudyti tinklais. 

Vis dėlto dabar tai padaryti brakonieriams gali būti sunkiau, mat į Molyną iš šalimais esančios privačios teritorijos yra nukreipta vaizdo filmavimo kamera, o vos už keliasdešimties metrų nuo tvenkinio gyvena miškininkas, kuris taip pat nuolat stebi bei drausmina galimus pažeidėjus. 

Norus riboja finansai 

V. Šinkariovas su bendraminčiais dar iki šio maudynių sezono pradžios tikisi sutvarkyti pagrindinį Molyno pliažą. Praėjusiais metais kybartiečiai sufrezavo jame augančią žolę, tikėdamiesi po ja rasti smėlio sluoksnį. Lūkesčiai pasiteisino, tačiau žolė vėl labai greitai atžėlė. 

Artimiausiu metu planuojama į maudynių vietą atvežti ir ant kranto išpilti pakankamą kiekį smėlio, o į vandenį – žvyro. Žvyru norima užpilti ir prie Molyno esančią automobilių stovėjimo aikštelę, kurios būklė šiuo metu nėra pati geriausia. 

„Prieš trejetą metų Kybartų futbolo klubo „Sveikata“ iniciatyva čia buvo įrengta tinklinio aikštelė. Vėliau ji apaugo žolėmis, o šį pavasarį vėl ją sutvarkėme. Norėtųsi šioje teritorijoje įrengti daugiau suoliukų, pastatyti pavėsinę, į vandenį įleisti pontoninį lieptą. Aišku, norai atsiremia į finansus. Viską darome savo bei rėmėjų lėšomis, kurių visada norėtųsi daugiau. Bet kokiu atveju po truputį judame į priekį. Tikiuosi, jog mūsų iniciatyvos sulauks ir valdžios palaikymo“, – vylėsi pašnekovas. 

Jis džiaugėsi, kad entuziastų dėka praėjusiais metais buvo sutvarkytas ir kitas Kybartų vandens tvenkinys, vadinamasis baseinas. Gyventojai taip pat aukojo asmenines lėšas, už kurias buvo išvalytas vanduo, smėliu išpiltas pliažas. Neseniai šis tvenkinys irgi buvo įžuvintas. Anksčiau ši vieta buvo labai mėgstama kybartiečių. Čia buvo pastatyti vandens tramplinai, tad vasaromis žmonių niekada netrūkdavo. Deja, pastaruoju metu ši teritorija buvo visiškai apleista. 

„Anksčiau baseino, kuris yra prie pat sienos su Kaliningrado sritimi, mes negalėjome tvarkyti, nes ten – pasienio zona. Tik neseniai visi apribojimai buvo panaikinti. Šiemet šalia šio tvenkinio pastatėme 4 suoliukus, įrengėme priėjimą prie vandens bei šunų dresavimo aikštelę. Džiaugiuosi, kad Kybartuose gyvena daug iniciatyvių žmonių, kurie savo jėgomis tvarko kai kurias zonas. Mes, kiek galime, tiek stengiamės padėti. Deja, norus neretai riboja finansinės galimybės“, – apgailestavo Kybartų seniūnijos seniūnas Romas Šunokas.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Viktoras Šinkariovas su bendraminčių pagalba siekia sutvarkyti Molyno teritoriją ir paversti ją dar didesniu gyventojų traukos centru.

Publikuota: „Santaka”, 2021-05-28.

lt_LTLietuvių kalba