Nemokamų paslaugų transporto priemonių „terminale“ būti negali

Įkurtuvių Kybartų „terminale“ metines jį išsinuomojusi bendrovė švęs tik rugsėjo viduryje, o kainos už kai kurias paslaugas spėjo išaugti triskart. Nepatenkinti vairuotojai vis prisimena laikus, kai už stovėjimą pasienyje išvis nereikėjo mokėti.

Tarnybos „susimokė“

Į redakciją paskambinęs kybartietis pensininkas (pavardė redakcijai žinoma) neslėpė, kad norėdamas prisidurti prie menkų pajamų retkarčiais nuosavu automobiliu vyksta į kaimyninę Kaliningrado sritį nusipirkti tai pigesnių degalų, tai vaistų ar maisto produktų. Tačiau neseniai laukęs savo eilės kirsti sieną Kybartų pasienio kontrolės punkto transporto priemonių palaukimo aikštelėje vyras buvo šokiruotas, kai už paslaugą jo buvo paprašyta trijų eurų.

– Net išsižiojau, išgirdęs tokią sumą, – nuostabos neslėpė kybartietis. – Vos prieš kelis mėnesius važiavau per sieną, tai tąkart „terminale“ prašė tik vieno euro. Prieš metus kitus išvis už stovėjimą nereikėjo mokėti. Visai jau sąžinės neturi – vėl „lesyklėlę“ įsitaisė.

Solidaus amžiaus vyrui kilo įtarimų, jog vadinamąjį terminalą nuomojanti bendrovė specialiai „susimokiusi“ su eiles reguliuojančia tarnyba bei pasieniečiais ir tyčia vairuotojus užlaiko ilgiau aikštelėje. Mat laukiant eilėje trumpiau nei valandą už „terminalą“ mokėti nereikia.

Pensininkas įsitikinęs, kad pastarąjį kartą jis specialiai buvo užlaikytas terminale, nors eilės nebuvo. Todėl įtaręs klastą su skundu kreipėsi ne tik į redakciją, bet ir į policiją.

Kainos pakilo

Palaukimo aikštelę eksploatuojančios, nuomos konkursą laimėjusios UAB „Eurokusta“ vadovė Rima Simanavičienė pripažino, kad kainos nuo birželio pradžios paaugo. Nors krovininiai automobiliai, kaip ir anksčiau, už stovėjimą moka 10 eurų, jų vairuotojams tenka papildomai mokėti 3 eurus už galimybę pasinaudoti dušais. Anksčiau ši paslauga buvo įtraukta į bendrą kainą, kitaip tariant, terminale nakvojantiems ir norintiems duše nusiprausti vairuotojams mokėti nereikėdavo.

Lengviesiems automobiliams stovėjimo mokestis, kaip skunde ir minėjo kybartietis, pakilo nuo vieno iki trijų eurų. Norėdami pasinaudoti dušu, jie taip pat turėtų susimokėti papildomai. Tačiau tualetu, kaip ir anksčiau, visi gali naudotis nemokamai.

Patyrė nuostolių

R. Simanavičienė sakė, jog paslaugų kainas nustato ne jos vadovaujama „Eurokusta“, o Pasienio kontrolės punktų direkcija, iš kurios ir nuomojamas terminalas su visais pastatais. Tiesa, ši valstybinė institucija kainas tik pavirtina pagal tai, kokias išlaidas eksploatuodama terminalą patiria jį nuomojanti bendrovė.

– Iš pradžių tikėjomės, kad pakaks tokių mokesčių, kokius buvome nustatę, o dušu ir tualetu leisime naudotis nemokamai, – aiškino R. Simanavičienė. – Tačiau kai suskaičiavome, kiek kainuoja vanduo ir jo pašildymas, pamatėme, jog patiriame didžiulių nuostolių. Tuomet ir kreipėmės į Pasienio kontrolės punktų direkciją dėl mokesčių pakėlimo. Kiek žinome, Medininkų kontrolės punkte šios paslaugos dar brangesnės.

UAB „Eurokusta“ direktorė priminė, jog iš surinktų mokesčių reikia ne tik garantuoti geras sąlygas ir apsaugą vairuotojams bei jų kroviniams, sumokėti už vandenį, elektrą, nuomos mokesčius, bet ir išlaikyti dešimtį terminale dirbančių žmonių.

Neatsirado norinčių

Tiesa, R. Simanavičienė apgailestavo, kad „terminalo“ patalpose taip ir neįsikūrė žadėta parduotuvė, kavinė, valiutos keitykla, nors tai buvo numatyta konkurso sąlygose.

– Tiesiog kol kas neatsirado nė vieno verslininko, kuris norėtų čia teikti paslaugas, – aiškino R. Simanavičienė.

Pasak jos, kavinei skirtos patalpos visai nepritaikytos tokio tipo įstaigai, mat yra per mažos ir neatitinka keliamų higienos normų reikalavimų. Be to, visai netoliese yra ir parduotuvių, ir maitinimo įstaigų, tad verslininkai bijo, jog investicijos gali neatsipirkti.

Valstybė nedengs

Pasienio kontrolės punktų direkcijos prie Susisiekimo ministerijos Pasienio kontrolės punktų administravimo skyriaus vyriausiasis specialistas Sigitas Valančius įsitikinęs, kad apie nemokamas vadinamojo terminalo paslaugas negali būti nė kalbos.

– Pasienio kontrolės punktų direkcija mokesčių mokėtojų pinigais sutvarkė „terminalo“ aikštelę bei pastatus, įrengė buitines patalpas, kad būtų sudarytos puikios sąlygos sieną kertantiems vairuotojams. Jie turi galimybę patenkinti higienos poreikius, šiuolaikiškos apsaugos sistemos garantuoja jų pačių ir krovinio saugumą, – aiškino S. Valančius. – Visa tai mokesčių mokėtojams kainavo daugiau nei 2 milijonus eurų.

Tačiau pats „terminalas“, pasak S. Valančiaus, savaime nefunkcionuotų: kiaurą parą visas savaitės dienas būtina reguliuoti eiles, tvarkyti aplinką, rinkti šiukšles, prižiūrėti patalpas, valyti tualetus ir t. t.

Todėl buvo skelbtas konkursas išrinkti bendrovei, kuri visas šias paslaugas atliktų pagal keliamus reikalavimus ir valstybei priimtiną nuomos kainą. Suprantama, jog bendrovė „Eurokusta“ to už dyką daryti negali.

– Visai normalu, kad už „terminalo“ teikiamas paslaugas moka tie, kurie juo naudojasi – būtent į Rusiją vykstantys vairuotojai, – sakė S. Valančius. – Juk jeigu šios paslaugos nieko vairuotojams nekainuotų, vadinasi, visas išlaidas turėtų padengti valstybė. O tai reiškia, jog mokėtų visi mūsų šalies mokesčių mokėtojai, kurių daugumai šios paslaugos visiškai neaktualios. Manau, kad užkrauti naštą ant mokesčių mokėtojų pečių būtų neteisinga.

S. Valančius priminė, jog Pasienio kontrolės punktų direkcija teikia paslaugą: sieną turintys pervažiuoti vairuotojai į eilę gali iš anksto registruotis internetu. Tad atvykę nustatytu laiku sieną galėtų kirsti be eilės. O tai reiškia, kad aikštelėje praleistų mažiau nei valandą ir mokėti nereikėtų.

Dirbtinai nevilkino

Šiuo metu laikinai rajono policijos komisariato viršininko pareigas einanti Kristina Siriūnienė sakė, jog policija pradėjo tyrimą pagal kybartiečio skundą dėl neva dirbtinai „vilkintos“ eilės.

Tačiau aiškinantis aplinkybes buvo nustatyta, kad minėto kybartiečio automobilis terminale ilgiau nei valandą praleido ne dėl aikštelės darbuotojų ar eiles reguliuojančių pareigūnų kaltės. Automobilių eismas per sieną buvo kuriam laikui sustabdytas dėl objektyvių priežasčių: Rusijos pasieniečiai buvo sustabdę patikrinti traukinį. Dėl to procedūros užtruko.

Kol kas paskutiniai taškai tyrime nesudėti, tad oficialaus atsakymo pareiškėjui policija dar nepateikė.

Eglė KVIESULAITIENĖ

Kristinos ŽALNIERUKYNAITĖS nuotr. Kybartų palaukimo aikštelė dirba ištisą parą be išeiginių dienų ir pertraukų.

Publikuota: „Santaka”, 2016-08-06.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba