Nepaprastoji padėtis palietė ir dalį Kybartų

Seimas, reaguodamas į Baltarusijos režimo vykdomą hibridinę ataką, aštrėjančią situaciją Lenkijos pasienyje bei iškilusį pavojų mūsų visuomenės rimčiai, priėmė Vyriausybės siūlomą projektą ir nutarė skelbti nepaprastąją padėtį. Šis teisinis režimas apims pasienį su Baltarusija ir užsieniečių apgyvendinimo centrus. Tam tikrų suvaržymų bus ir Kybartų užsieniečių registracijos centre.

Gyventojams nepatogumų nekils 

Pagal Seimo nutarimą, nepaprastoji padėtis bus taikoma pasienio ruože, tai yra penki kilometrai nuo Lietuvos sienos su Baltarusija, ir dar papildomai penkių kilometrų pločio teritorijoje į šalies gilumą. Užsieniečių registracijos centruose numatoma 200 metrų apsaugos zona. Šioje zonoje ribojama susirinkimų laisvė, numatomas draudimas pakeisti nuolatinę gyvenamąją vietą, deklaruojant ją nepaprastosios padėties teritorijoje. Kitokių reikalavimų, kurie tiesiogiai liestų gyventojus, nutarime nenumatoma. 

Pasiteiravus Kybartų užsieniečių registracijos centro vadovo Gintaro Klimavičiaus, kiek gyvenamųjų namų patenka į šia zoną, vadovas įvardijo vieną triaukštį daugiabutį namą, kuriame įsikūrę 7 kybartiečiai. Manoma, jog didelių nepatogumų gyventojams kilti neturėtų. 

Situacija taip pat domėjosi Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka. Jis minėjo, kad kalbėdamasis su pasieniečiais gavo iš jų patikinimą, jog į 200 metrų spindulį patekusiems gyventojams bus taikomos supaprastintos procedūros. A. Neiberka taip pat priminė, kad Kybartuose nuo rugsėjo 20 d. nuolat budi policijos ekipažas, užtikrinantis viešąjį saugumą ir reaguojantis į iškvietimus, todėl kybartiečiai turi neabejoti, jog jų saugumas bus užtikrintas. 

Ribojamas ryšys 

G. Klimavičius sakė, kad šiuo metu papildomų pajėgų saugoti migrantus nėra numatyta, bet pabrėžė, jog viskas gali keistis, jeigu atsiras būtinybė. 

Pasiteiravus centro vadovo, ar nekils problemų su migrantais jiems apribojus bendravimą ryšio priemonėmis, G. Klimavičius atsakė: „Tai neprognozuojami dalykai, dabar negaliu pasakyti, kaip bus reaguojama.“ Vadovas teigė, kad konkrečių rekomendacijų dėl centre taikytinų suvaržymų jis nėra gavęs, todėl nenorėjo svarstyti, kaip tai paveiks pačius migrantus. 

Visgi trečiadienį vykusioje Vidaus reikalų ministerijos spaudos konferencijoje viceministras Vitalijus Dmitrijevas pabrėžė, kad iš centruose gyvenančių užsieniečių ryšio priemonės nebus atimamos išskyrus tuos atvejus, kai tai padaryti bus būtina dėl migranto skleidžiamos ar jo gaunamos pavojingos informacijos. 

Viešojo saugumo politikos grupės vadovas Darius Domarkas papildė viceministrą: „Nenorime nepagrįstai kelti sujudimo. Telefonų surinkimas gali sulaukti didelio nepasitenkinimo ir mes galime turėti labai rimtą situaciją centruose, todėl drastiškų priemonių tikrai nesiimsime.“ 

Viceministras paminėjo kybartiečiams aktualų faktą: „Jeigu mobiliojo ryšio blokavimas sukeltų nepatogumų gyventojams, būtų apsiribojama minimaliomis priemonėmis, tokiomis kaip interneto ryšio blokavimas centruose.“ Taigi vietos gyventojai sunerimti dėl ryšio trikdžių neturėtų, o jeigu taip nutiktų, kad kiltų dėl to problemų, reikėtų informuoti atsakingas institucijas. 

Bendri faktai 

Nepaprastoji padėtis tęsis mėnesį. 

Institucija, atsakinga už ekstremalios situacijos ar krizės valdymą, kuri imasi visų reikalingų priemonių nepaprastosios padėties įvedimo tikslui pasiekti, yra Vidaus reikalų ministerija. Ji parengė atsakymus į dažniausiai gyventojų užduodamus klausimus (DUK) dėl nepaprastosios padėties įvedimo ir patalpino juos interneto puslapyje https://vrm.lrv.lt. Informacija bus nuolat atnaujinama, tad kiekvienas gyventojas ten galės rasti tai, kas jam aktualu. 

Simona SIMANAVIČIENĖ

Eglės KVIESULAITIENĖS nuotr. Kybartų užsieniečių registracijos centre numatyta 200 metrų apsaugos zona.

Publikuota: „Santaka”, 2021-11-12.

lt_LTLietuvių kalba