Pa­sie­ny­je – su­klasto­ti do­ku­mentai ir me­luo­jantys ke­liau­ninkai

Kybartų kelio posto pareigūnams praėję metai įsiminė Rusijos sankcijomis Europos Sąjungos piliečiams ir dėl to sumažėjusiu keliaujančių asmenų srautu. Pareigūnai pastebėjo, kad smarkiai padaugėjo suklastotų dokumentų. 

Srautai mažėjo

Kybartų kelio poste dirbantiems pareigūnams būtų sunku suskaičiuoti, kiek įvairių asmenų ir automobilių dokumentų teko čiupinėti, tikrinti įvedant jų duomenis į duomenų bazes. Mat permetus iš Lietuvos pusės sieną kirto daugiau nei 195 tūkst. automobilių, daugiau nei 182 tūkst. atvyko iš Rusijos pusės. Nors šie skaičiai didesni nei ankstesnių metų, Kybartų užkardos vadas Rimantas Kundreckas neabejoja, kad srautai būtų dar išaugę, jei ne Rusijos sankcijos. Mat paskutiniais metų mėnesiais vykstančiųjų į Kaliningrado sritį ir iš jos akivaizdžiai sumažėjo. Vasaros mėnesiais automobilių srautai į abi puses siekdavo po 18 tūkst., o gruodį jie sumažėjo kone perpus.

Geležinkelio kelio poste– atvirkščiai: traukinių srautai padidėja metų pradžioje ir gale, tačiau keliaujančių jais asmenų ypač padaugėja liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Akivaizdu, jog atostogų metu Kaliningrado srities gyventojai vyksta pasižmonėti pas giminaičius į Rusijos gilumą. Vien liepos mėnesį traukiniais išvykusių tranzitu per Lietuvą asmenų buvo apie 40 tūkst., maždaug tiek jų sugrįžo per rugpjūtį atgal į Kaliningradą.

Provokacijnepavyko

Pasieniečiai akylai fiksuoja ne tik automobilius ar keleivius. Per Lietuvos teritoriją traukiniais į Rusiją keliauja ir karinė technika bei kariškiai. Kad ir kaip būtų keista, klausantis kalbų apie ginklais žvanginančią Rusiją, karinio transporto sąstatų, komandų ir kariškių praėjusiais metais per sieną vyko keliskart mažiau nei ankstesniais.

Tačiau pasitaikė atvejis, kai į Lietuvą bandė įvažiuoti sovietine simbolika išpuoštas traukinys. TądienRusija šventė desantininkų dieną, tad į šios šalies gilumą vyko kariškiai, vilkintys desantininkų marškinėliais. Tiesa, patys kariai sovietine atributika nesipuošė, o tik ja aplipino visus traukinio vagonus. Tokią provokaciją pastebėję akyli Lietuvos pasieniečiai „išpuošto“ traukinio į mūsų šalį neįleido.

Klastoja dokumentus 

Tačiau, palyginti su 2013-aisiais, praėjusiais metais pasienyje sulaikyta kone dešimt kartų daugiau suklastotų dokumentų. Kybartų užkardos vadas R. Kundreckas atskleidė, jog daugiausia klastojami automobilių dokumentai. Taip Rusijos piliečiai, ko gero, siekia išvengti muitų. Tarp dokumentų padirbinėtojų pasitaikė tik vienas dvigubą pilietybę turėjęs asmuo, visi kiti – Rusijos piliečiai.

Kybartų užkardos pareigūnai jau anksčiau buvo atkreipę dėmesį, kad kituose pasienio kelio postuose klastotų dokumentų sulaikoma daugiau. Dėl šios priežasties buvo imtasi organizacinių priemonių, išanalizuoti klastojimo būdai ir rugpjūčio mėnesį išryškėjo akivaizdūs rezultatai. Užkardos vadas klastočių pagausėjimo nesieja vien su akylesniu tikrinimu, mat dokumentai buvo kruopščiai tikrinami ir anksčiau. Ko gero, kituose pasienio kelio postuose užspiesti padirbinėtojai pakeitė kelius. Mat padaugėjus klastočių Kybartuose, pas kaimynus jų sumažėjo.

Traukiį Europą

Praėjusiais metais gerokai padidėjo neįleistų į Lietuvą Rusijos piliečių skaičius. Pagrindinė neįleistųjų kategorija – keliantys grėsmę viešajai tvarkai ir saugumui. Susiję su kontrabanda arkitų nusikaltimų Šengeno erdvėje padarę asmenys apietai, kad nebus įleisti į Lietuvą, sužino tik atvykę prie valstybės sienos. Į mūsų šalies teritoriją neįleidžiami ir tie, kurių atvykimo aplinkybės neatitinka nurodomų sąlygų.

Į Šengeno erdvę bet kokiomis priemonėmis bandantys patekti trečiųjų šalių piliečiai dažnai meluoja apie vizito tikslus, o vėliau sprunka į Europos Sąjungos gilumą. Taip pasieniečiams įkliuvo čečėnų tautybės asmenys, bandę pasprukti į Vokietiją. Pasienio pareigūnų dėka buvo išsiaiškinta, jog čečėnai Lietuvos vizas konsulate gavo apgaulės būdu ir pas jokius gimines į Marijampolę nevyksta. Pasieniečiams iškart užkliuvo iš anksto nupirkti bilietai vykti kurkas toliau nei iki Marijampolės.

Slepia kontrabandą

Pasieniečiai gali pasigirti ir tuo, kad per praėjusius metus ne tik daugiau nei 50 kartų padėjo policijos pareigūnams užkardyti nusikaltimus, bet ir muitininkams išaiškinant kontrabandą vežančius asmenis.

Kybartų kelio poste muitinės pareigūnai pernai sulaikė daugiau kaip 800 tūkst. pakelių cigarečių, kurių vertė siekia 1,8 mln. eurų. Cigaretes kontrabandininkai dažniausiai slepia specialiai įrengtose slėptuvėse arba po įvairiais „priedangos“ kroviniais, pavyzdžiui, obuolių tyrės ir jautienos konservais, lauko baldais. Surasti nelegaliai gabenamus tabako gaminius muitininkams padeda mobilioji rentgeno kontrolės sistema, ją panaudojus sulaikyta prekių, kurių vertė 1,5 mln. eurų.

Kybartų kelio poste praėjusiais metais buvo sulaikyta nelegaliai gabenta gintaro žaliava, katalizatorių laužas, 140 tūkst. litų nedeklaruotų grynųjų pinigų, nustatyta nemažai naftos produktų gabenimo tvarkos pažeidimų. Nustačius kuro gabenimo tvarkos pažeidimus, apmokestinta 75 tūkst. litrų 43 tūkst. eurų vertės kuro.

Kybartų užkardos vadas R. Kundreckas praėjusius metus savo pavaldiniams vadino sėkmingais: pareigūnai iškovojo sportiškiausios rinktinės užkardos vardą, gavo nemažai apdovanojimų, naujos technikos – du visureigius bei tarnybinių šunų transportavimui skirtą modernią keturvietę priekabą su vėdinimo sistema irkitais privalumais. O bene džiugiausia pasieniečiams praėjusių metų žinia – visiems statutiniams pareigūnams buvo pakelti atlyginimai.

Nuotr. Karinio transporto sąstatų per Kybartų geležinkelio kelio postą pernai vyko mažiau nei ankstesniais metais.

Eglė KVIESULAITIENĖ

Publikuota: „Santaka”, 2015-02-21.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba