Pasaulio kybartiečių draugija tęs tradicines veiklas ir imsis naujų iššūkių

Dvyliktus metus skaičiuojanti Pasaulio kybartiečių draugija (PKD) visuotiniame narių susirinkime ne tik aptarė metų darbus bei planus, bet ir išsirinko naują pirmininką.

Kitas vadovas ir atnaujinta valdyba

Iš ilgamečio draugijos vedlio Leono Narbučio draugijos vairą perėmė edukologas profesorius Vytautas Šlapkauskas. Didelį indėlį į draugiją įnešęs L. Narbutis iš veiklos nepasitraukė. Jis papildė atsinaujinusios valdybos gretas. Į draugijos valdybą taip pat išrinkti Vilniaus universiteto profesorius Romas Baronas, verslininkas Rimas Sabaliauskas, ūkininkas Robertas Mickevičius, vilnietė Violeta Mickevičiūtė, Kybartų pašto skyriaus viršininkė Jolita Ramanauskienė ir naujienų portalo lrytas.lt žurnalistė Greta Ališauskaitė.

Po visą pasaulį pasklidusius kybartiečius vienijanti draugija ketina tęsti savo tradicines veiklas ir ruošiasi naujiems iššūkiams. Kaip susirinkime sakė Kybartų seniūnas Romas Šunokas, PKD ne vien darbais, bet ir idėjomis prisideda prie miesto gyvenimo.

„Sunku išmatuoti kultūrinį draugijos indėlį – jis praturtina Kybartus, įneša kitų spalvų. Dėl draugijos veiklos Kybartų vardas skamba ne tik Lietuvoje, bet ir už Atlanto“, – sakė R. Šunokas.

Dalijasi istorine medžiaga

Šiemet PKD spėjo pakartotinai išleisti du atnaujintus leidinius: „Kybartai“ (autorius Albinas Vaitkevičius) ir Vytauto Jakelaičio atsiminimų knygą „Iš Paprūsės“.

Minint Kybartams suteiktos miesto teisės ir privilegijos bei futbolo klubo „Sveikata“ gyvavimo šimtmečius PKD parengė unikalią senųjų fotografijų parodą. Jaunesni ir išvykę svetur kybartiečiai apie miestą jau žino nedaug, retas yra girdėjęs apie anksčiau jame veikusias įstaigas, gyvenusias ir prie miesto augimo prisidėjusias asmenybes, todėl aplankę parodą ne vienas atranda Kybartus iš naujo.

Pasklaidyti sukauptą neįkainojamą PKD archyvą, po dalelę atkeliavusį iš žymiausių krašto gyventojų net iš už Atlanto, kiekvienas turi progą Algimanto Kezio galerijoje.

Ši tapo dar atviresnė ir gyvesnė, nes prijungus ją prie Kybartų kultūros centro, galerija pradėjo rūpintis kūrybingoji Andželika Micutienė. Ten jau suplanuotos viena kitą keisiančios kraštiečių darbų parodos, netrūks ir kitokios kultūrinės veiklos.

PKD ir toliau ketina užsiimti kultūrinių projektų inicijavimu ir įgyvendinimu, kadangi savo šaknų ieškančių žmonių daugėja ir, kaip sakė draugijos pirmininkas prof. V. Šlapkauskas, turime fiksuoti dabartį bei saugoti ją, nes tai taps istorija ateities kartoms. Pasak profesoriaus, žmonijos viltis yra kultūra, o žmogus be istorijos – niekas.

PKD suguldė istoriją bei kybartiečių gyvenimo akimirkas į keliolika leidinių, kuriuose save ir savus atpažins kraštiečiai. Visi leidiniai artimiausiu metu bus pasiekiami interneto platformoje.

Skatina gabius jaunuolius

Dėl gimtojo krašto iš skirtingų Lietuvos miestų susibūrusius draugijos narius vienija noras prisidėti, pasidalyti su kraštiečiais gerais darbais. Šiemet ketvirtą kartą įteiktos ir PKD mokslininkų fondo premijos Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos mokiniams. Šios idėjos iniciatorius prof. R. Baronas priminė, kad iš Kybartų kilęs ne vienas žymus mokslininkas, o šiemet dešimt jų prisidėjo prie mokinių rėmimo fondo.

Profesoriaus teigimu, dabartiniai mokiniai geba pelnyti apdovanojimus aukščiausio lygio konkursuose. Ir net ne po vieną, o po kelis, todėl jie verti paskatinimo bei palinkėjimo siekti mokslo aukštumų.

Derasi dėl istorinio statinio

Susirinkime pristatyta ir ilgus metus darbotvarkėje esančio sudegusio pastato J. Basanavičiaus g. 38 situacija. Draugija ir toliau aktyviai dirba dėl istorinio statinio. Prieš metus rūpintis juo buvo paskirtas namo administratorius – UAB „Kybartų darna“. Šiuo metu vyksta intensyvios derybos su iki šiol susitarti niekaip negalėjusiais savininkais. Būtent dėl to strigo namo gelbėjimo darbai. Rezultatų tikimasi iš dar šį mėnesį vyksiančio susirinkimo, kuriame savo sprendimus žada pateikti daugelis savininkų. Šiuo metu pastato būklė yra avarinė ir itin pavojinga aplinkiniams. Kad ir kaip būtų, vilčių, jog šio statinio likimas, o sykiu ir vaizdas Kybartuose pasikeis, draugija nepraranda.

Greta ALIŠAUSKAITĖ

Rimantos BARONIENĖS nuotr. Naujasis Pasaulio kybartiečių draugijos pirmininkas prof. Vytautas Šlapkauskas (trečias iš kairės) ir dalis valdybos narių: (iš kairės) Jolita Ramanauskienė, Rimas Sabaliauskas, Greta Ališauskaitė, Leonas Narbutis ir prof. Romas Baronas pasiryžę toliau dirbti dėl Kybartų.

Publikuota: „Santaka”, 2019-10-29.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba