Po dvigubos šventės K. Donelaitį primins ypatingos dovanos gimnazijai

Apsižvalgymas po donelaitiškos gimnazijos stubas, o ponstubėj vyks meniškas renginys, kur regėsime ne tik šnekorius, bet ir špielmonus. Beržyne čestavosime būrišką šiupinį ir dalyvausim būrkų jomarke“, – taip Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos bendruomenė kvietė paminėti lietuvių grožinės literatūros pradininko K. Donelaičio 310-ąsias gimimo metines.

Gimtadienis ir vardadienis

Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazija – šalyje vienintelė ugdymo įstaiga, galinti didžiuotis pavadinta šio poeto vardu. Kristijono Donelaičio vardas mokyklai buvo suteiktas 1964 metais. Proga švęsti – neeilinė, todėl gimnazija sujungė dvi jubiliejines sukaktis ir surengė šventinį minėjimą.

„Jau šešiasdešimt metų koja kojon žengiame kartu su Kristijonu Donelaičiu. Tol, kol turėsime tokių talentingų mokytojų, mokinių ir kitų bendruomenės narių, tol gyvuosime“, – kalbėjo gimnazijos direktorius Saulius Spangevičius.

Penktadienio vakarą Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos bendruomenės nariai, partneriai, svečiai turėjo progą pamatyti teatralizuotą meninę kompoziciją „Pašnekesiai su Donelaičiu“. Tąkart į sceną lipo ne tik gimnazistai, vaidinę būrus, bet ir mokytojai lituanistai Nijolė Černauskienė bei Mindaugas Bučinskas. Pastarasis įkūnijo patį K. Donelaitį, o kolegei teko evangelikų liuteronų kunigo, literato žmonos Onos Reginos vaidmuo. Meninė kompozicija, kurioje buvo apžvelgtas prieš 310 metų gimusio K. Donelaičio kelias, daugiau nei pusvalandį kaustė susirinkusiųjų dėmesį.

Gaus poeto daiktų kopijas

Šventės proga gimnazijoje viešėjo būrys garbių svečių: fotomenininkas, K. Donelaičio giminės medžio sudarytojas Valentinas Juraitis, Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkė Vida Mickuvienė, Karaliaučiaus srities lietuvių bendruomenės bei Baltų kultūros ir mokslo paramos fondo pirmininkas Sigitas Šamborskis, Lietuvos K. Donelaičio draugijos pirmininkas Gintaras Skamaročius, Seimo narys Algirdas Butkevičius, Vilkaviškio rajono savivaldybės vicemerė Daiva Riklienė, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Žydrė Žilinskienė, Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčios klebonas Jonas Cikana, seniūnas Romas Šunokas, Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos atstovai. Visi jie su dovanomis, gražiausias žodžiais sveikino gimnazijos bendruomenę, sujungusią dvi gražias progas.

Renginyje Lietuvos K. Donelaičio draugijos pirmininkas G. Skamaročius prasitarė, kad gimnaziją turėtų pasiekti neeilinė dovana. Lietuvos nacionalinis muziejus yra atrinkęs istorinių vertybių, kurias turėjo matyti lietuvių literatūros klasiko K. Donelaičio memorialinio muziejaus Tolminkiemyje lankytojai. Tačiau dėl nestabilios geopolitinės padėties daiktų ten nugabenti nepavyko. Sutarta, kad dalis eksponatų pasieks Kybartus. Gimnazijai bus perduotas klavesinas, spinta, lova, komoda, virtuvės indai bei kitos K. Donelaičio turėtų daiktų kopijos. Šie eksponatai mokyklai bus patikėti laikinai eksponuoti. Bendruomenė šio įvykio labai laukia, ruošia patalpas.

Įsitraukė visa mokykla

Po „Pašnekesių su Donelaičiu“ gimnazijos direktorius S. Spangevičius ir direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jolanta Janulaitytė padėkojo rajono mokyklų mokiniams bei juos ruošusiems mokytojams už tai, kad dalyvavo dailės ir technologijų miniatūrų konkurse bei savo darbais papuošė jų įstaigos koridorius.

Vėliau renginio dalyviai klausėsi Gintaro Jakelio vadovaujamo gitarų kolektyvo „Gitarija“ dainų, o šventinį vakarą vainikavo buvusių ir esamų gimnazijos ugdytinių koncertinė programa. Po meninės dalies žmonės neskubėjo skirstytis. Gimnazijos hole vyko jomarkas, o svečiai buvo vaišinami šiupiniu, ant laužo keptomis bulvėmis, juoda duona, pagardinta šmulte, ir kitais būriškais bei poniškais valgiais.

Toma BIRŠTONĖ

Autorės nuotr. Meninėje kompozicijoje „Pašnekesiai su Donelaičiu“ mokiniai įsikūnijo į būrus, o gimnazijos lituanistams Mindaugui Bučinskui bei Nijolei Černauskienei atiteko pagrindiniai poeto ir jo sutuoktinės vaidmenys.

Publikuota: „Santaka”, 2024-04-26.

lt_LTLietuvių kalba