Po šventės liko gerų emocijų ir idėjų ateičiai

XXI a. pradžioje socialinė aplinka godžiai transliavo žinutę, jog visuomenė pavargusi nuo bendravimo, tempo, kultūrinės ar kitos pramoginės pasiūlos. Mes buvome įsitikinę, jog reikia atsiskirti nuo bendruomenės, susitelkti į savianalizę, tikslų ir lūkesčių susidėliojimą. Asmens buvimas vienumoje, poilsis nuo aplinkinių šurmulio buvo daugelio nuo įtempto ir greito gyvenimo tempo nuvargusiųjų pageidaujama būsena. Pastarieji metai karantino sąlygomis parodė, kad izoliacija, visuomenės bendrumo jausmo trūkumas, kultūros renginių raiškos formų apribojimas sukėlė nepasotinamą alkį. Išalkome susitikti, pajausti bendrystę, mėgaudamiesi visomis gyvosios kultūros duotybėmis. Liepos 4–6 d. šis alkis buvo slopinamas „Kybartų miesto dienomis“.

Turbūt svarbu ne tik tai, kas vyko per šias tris dienas, bet kokios idėjos gims toliau, ką šios dienos gali dovanoti ateičiai. 

Neįmanoma, greičiausiai – ir nereikia, aprėpti esmės per poros valandų renginį, skirtą iš Kybartų kilusiems genialiems kūrėjams. Prie jų prisiliesti turime nuolat, tiesiogiai ar užuominomis primindami, koks talentingas vienas ar kitas asmuo yra mūsų kraštietis. 

Lenkiu prie liepos 4-ąją pirmą kartą Kybartuose surengtos „Kybartinių sueigos-diskusijos“, per kurią buvo apžvelgti žymiausių asmenybių ir istorinių laikotarpių akcentai aptariant mokslo, kultūros ir sporto temas. Dėkojame visiems atvykusiems, ypač savo įžvalgas sueigoje-diskusijoje pateikusiems svečiams: aktoriui Remigijui Vilkaičiui, kompozitoriui Ričardui Makūnui, buvusiam Lietuvos futbolo rinktinės treneriui Algimantui Liubinskui, futbolo klubo „Sveikata“ prezidentui Juozui Murinui, Vilniaus universiteto profesoriui, Lietuvos mokslo tarybos pirmininkui Romui Baronui ir mokslininkui, verslininkui Ramūnui Valiokui. 

Diskusijoje, kurią moderavo radijo diktorė, filologė Violeta Mickevičiūtė ir lietuvių kalbos mokytojas Mindaugas Bučinskas, buvo pristatyta Pasaulio kybartiečių draugijos inicijuota animacijos pradininko Lietuvoje, Kybartuose gyvenusio Zenono Šteinio filmų retrospektyva. 

Prie šio genialaus menininko kūrybos prisiliesti kvietė ir kūrybinės dirbtuvės, jų kuratorė Diana Vaičaitytė-Lekiavičienė. Į kūrybines dirbtuves įsitraukę Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos mokytojai ir mokiniai, kultūros centro dailės studijos „Smiltys“ narės turėjo malonumo bendrauti bei dirbti su Valentu Aškiniu ir Jūrate Leikaite-Aškiniene, kuri buvo Z. Šteinio mokinė. V. Aškinis yra dirbęs Lietuvos kino studijos animacijos skyriuje. Jie puikiai pažinojo patį Z. Šteinį, yra gerai susipažinę su jo kūryba. 

Kybartų parapijos namuose visą liepos mėnesį galima aplankyti Z. Šteinio karikatūrų parodą. Jos yra dar viena sritis, už kurią šis menininkas vertinamas visame pasaulyje. 

Pirmąją dieną taip pat vyko draugiškos futbolo varžybos ir operos solistų Kristinos Zmailaitės bei Edmundo Seiliaus koncertas. 

Liepos 5-ąją į miesto sodą mažuosius „Kybartų miesto dienų“ lankytojus kvietė linksmoji renginio vedėjo aktoriaus Liutauro Kasulaičio programa. Diena, skirta vaikams, kvietė džiaugtis spalvingomis atrakcijomis, dainomis ir šokiais. Savo pasirodymus dovanojo šokio studija „Šokantys bateliai“ (vad. Vilija Jakubauskė), dainomis su vaikais dalijosi popchoras „Spindulys“ (vad. Irma Menčinskienė). 

Liepos 6-ąją, minint Valstybės dieną, miestiečius ir svečius drauge švęsti kvietė Kybartų kultūros centro vokaliniai ansambliai, šokių kolektyvai ir kapelos. Dėkojame kolektyvams ir jų vadovams už suteiktas emocijas. Kybartų kultūros centro direktorė Asta Vencienė renginyje ne tik sveikino susirinkusiuosius, bet ir įteikė padėkas jos vadovaujamos įstaigos partneriams ir darbuotojams. 

Sveikinimo žodžius susirinkusiesiems tarė Kybartų seniūnas Romas Šunokas bei Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė. 

Buvo be galo gera „Tautišką giesmę“ giedoti su gimtojo miesto žmonėmis, ypač grojant pučiamųjų instrumentų orkestrui „Kybartai“. Kolektyvo dovanotas koncertas dar kartą priminė esmines kybartiečių vertybes, praplėtė žanrines ir socialines erdves, sukvietė bendrystei, kurios ilgą laiką nebuvo galima patirti. Dėkojame orkestro meno vadovui ir dirigentui Donatui Ziegoraičiui, koncertmeisteriams, choreografinės grupės vadovei. 

Į pramoginę vakaro dalį šventės dalyvius kvietė savojo muzikos kelio ieškantys jaunieji Kybartų ir Pajevonio atlikėjai: Gabrielė Bendžiūnaitė, Gabrielė Kuliešiūtė, Gabrielė Žemaitytė, Deimantė Varnagirytė, Morta Kriščiūnaitė, Bernardas Kriščiūnas. Vakarą vainikavo grupės „Du Donatai“ koncertas, lazerių šou ir diskoteka. 

Šios „Kybartų miesto dienos“ dovanojo ne tik pozityvių emocijų, naują santykį su iškiliausiais krašto žmonėmis, bet ir idėjų ateičiai. Ačiū šio renginio organizatoriams, partneriams ir rėmėjams – visiems, kurie prisidėjo prie trijų dienų veiklų įgyvendinimo. Bendrystė visuomet buvo ir bus be galo svarbi siekiant kurti. 

Mindaugas BUČINSKAS 
Kybartų kultūros centro kultūrinių renginių organizatorius 

Vilmos KUBILIENĖS nuotr. „Kybartų miesto dienose“ netrūko įvairiausių veiklų, įdomių skirtingų interesų žmonėms.

Publikuota: „Santaka”, 2021-07-16.

lt_LTLietuvių kalba