Socialinių paslaugų centras plečia veiklą

Praėję metai Kybartų socialinių paslaugų centrui buvo ypač darbingi. Veiklos nesustabdė net karantinas. Įstaigos vadovė ir darbuotojai tikisi, kad vasarai prasidėjus viskas dar labiau įsivažiuos.

Vaikai išsikraustys 

Kaip anksčiau rašėme, iki 2023 metų pabaigos visoje šalyje turi nebelikti vaikų globos namų kaip institucijos. Jie privalo būti pertvarkomi į bendruomeninius vaikų globos namus. Prieš daugiau nei dvejus metus Kybartų vaikų globos namų ugdytiniai pradėjo gyventi šeimos modelio bendruomeniniuose vaikų globos namų padaliniuose Vilkaviškyje ir Kybartuose. Vis dėlto dalis globotinių dar liko valdiškoje įstaigoje, tačiau neseniai kybartiečius pasiekė geros žinios. 

„Vilkaviškio rajono savivaldybė nupirko porą butų, kuriuose įsikurs mūsų globotiniai. Netrukus bus paskelbtas viešųjų pirkimų konkursas, bus atlikti remonto darbai, supirkta reikiama įranga“, – džiugesio neslėpė įstaigos vadovė Laimutė Bagdanavičienė. 

Suteikia pagalbą šeimoms 

Nuo praėjusių metų pradžios centre teikiamos socialinės priežiūros ir laikino apgyvendinimo paslaugos. Pernai įsigaliojo Vaiko teisių apsaugos įstatymo pakeitimas, kuriuo siekiama efektyviau ginti vaikų teises, leisti jiems augti šeimoje, todėl krizinėje situacijoje atsidūrusios šeimos, vienišos mamos gali kreiptis į socialinių paslaugų centrą. 

„Šeimoms suteikiame visokeriopą pagalbą: padedame susitvarkyti įvairius dokumentus, palydime pas medikus, ieškome tėvams darbo, ugdome tėvystės įgūdžius, mokome rūpintis vaikais ir padedame atsistoti ant kojų. Džiaugiamės, kad vienai šeimai tai pavyko padaryti. Jie pas mus praleido daugiau nei pusmetį. Čia jie patys išmoko savimi pasirūpinti, socializuotis. Vyras susirado darbą, šeima išsinuomojo būstą ir prieš kelias dienas paliko mūsų įstaigą“, – pasakojo socialinė darbuotoja Aistė Stankevičienė. 

Šiuo metu Kybartų socialinių paslaugų centre glaudžiasi trys mamos su mažamečiais vaikais. Pasak socialinės darbuotojos, moterys stengiasi kabintis į gyvenimą, daug laiko praleidžia su savo atžalomis, ugdo motinystės įgūdžius. 

„Mamos su vaikais glaudžiasi antrame pastato aukšte. Matome, kad šia paslauga naudojasi vis daugiau šeimų, todėl planuojame keltis į erdvesnes patalpas trečiame aukšte. Pagalba mamoms teikiama ištisą parą, viena iš darbuotojų lieka dirbti naktimis. Ilgametė darbuotojų patirtis vaikų globos namuose atnešė daug privalumų. Mes džiaugiamės, kad galime padėti, panešioti ar pasūpuoti vaikelius“, – pasakojo direktorė L. Bagdanavičienė. 
Kybartuose senjorams bus sudarytos sąlygos užsiimti mėgstama veikla, smagiai praleisti laiką.

Veikla įsivažiuoja 

Įstaigos vadovė neneigė, kad per karantiną jiems teko susidurti su nemenkais iššūkiais ir pasukti galvas, kaip užimti vaikų dienos centro ir atviros jaunimo erdvės lankytojus. Dėl epidemiologinės situacijos su jaunimu teko bendrauti nuotoliniu būdu, tačiau situacija pradeda gerėti ir jaunieji įstaigos lankytojai pamažu sugrįžta. 

„Pradedame vykdyti naują projektą, į kurį dedu daug vilčių. Gavome finansavimą, galėsime nusipirkti įvairių priemonių, įrangos. Jaunuoliams bus sudarytos galimybės saviraiškai. Į mūsų centrą atvyks įvairūs specialistai, lektoriai, tam tikrų profesijų atstovai, kurie skaitys įvairias paskaitas. Šiuo metu taip pat turime vieną profesinio konsultavimo savanorę, kuri nuolat bendrauja su jaunimu“, – pasakojo atviros jaunimo erdvės darbuotoja Milda Rinkevičiūtė. 

Atsižvelgiant į jaunuolių prašymą, keitėsi ir Mildos Rinkevičiūtės darbo laikas. Atviroje jaunimo erdvėje ją bus galima rasti šiokiadieniais, nuo 10 iki 19 valandos. 

Vaikų dienos centre taip pat daugėja lankytojų. Vieni mokyklinio amžiaus vaikai į centrą atvyksta ryte, kiti – po pietų. Čia moksleiviai jungiasi prie nuotoliniu būdu vykstančių pamokų, vėliau atlieka namų darbus, užsiima įvairiomis veiklomis. 

Dirbo savarankiškai 

Konditerinę veiklą vykdančių socialinių dirbtuvių lankytojai taip pat turėjo prisitaikyti prie pokyčių. Pripratę kartu gaminti bandeles, riestainius ar kitus gaminius, veiklą jie tęsė savarankiškai. 

Namuose jie pjaustė ir džiovino, glaistė vaisius, lankstė dėžutes gaminiams pakuoti, gamino moliūgų džemą, dovanų rinkinius, skirtus Kalėdų ir Šv. Valentino dienos šventėms. Įstaigos vadovė Laimutė Bagdanavičienė pasakojo, kad šventiniai rinkiniai sulaukė didelio populiarumo, juos greitai išpirko. Kybartiečiai užmezgė ryšius su Trakuose veikiančių socialinių dirbtuvių lankytojais. 

Dirbtuvių lankytojai jau ruošiasi artėjančioms Velykoms. Jie pasisėjo prieskoninių žolelių, netrukus pradės gaminti dekoracijas, komponuos šventinius rinkinius, kuriuos bandys parduoti. Kybartiečiai prisijungė prie dar vienos iniciatyvos. Nuo šiol visi jų gaminiai bus žymimi specialiu prekiniu ženklu „Pagaminta Vilkaviškyje“. 

Senjorų ir neįgaliųjų integracija 

Akivaizdu, kad socialinių paslaugų centro darbuotojai plečia savo veiklą. 

Vasarą jie planuoja teikti dienos užimtumo paslaugas vyresnio amžiaus neįgaliesiems, turintiems proto, psichikos ir fizinę negalią, bei mieste gyvenantiems senjorams. 

„Keturiasdešimties ir daugiau metų sulaukę neįgalieji rajone neturi jokio užimtumo. Todėl ir kilo mintis pasikviesti juos čia – į socialinių paslaugų centrą. Neseniai įsigijome autobusiuką, pritaikytą žmonėms su negalia. Planuojame pastate įrengti pandusą, kad žmonėms, turintiems judėjimo negalią ar judantiems tik neįgaliojo vežimėliu, būtų galima nesunkiai patekti pas mus. Taip pat norime didinti socialinę atskirtį patiriančių Kybartų senjorų galimybes. Tikimės, kad šį projektą mums pavyks įgyvendinti, o tarp senjorų ir neįgaliųjų užsimegs graži draugystė“, – pasakojo direktoriaus pavaduotoja Nijolė Paleckienė.

Toma BIRŠTONĖ

Autorės nuotr. Socialinė darbuotoja Aistė Stankevičienė pagalbą teikia įstaigoje apsistojusioms mamoms ir jų vaikams.

Publikuota: „Santaka”, 2021-03-09.

lt_LTLietuvių kalba