Sudegusiam pastatui reikia brangaus stogo

Jau keletą metų visiškai nejuda senojo, prieš 12 metų degusio J. Basanavičiaus g. 38 namo atstatymo reikalai. Statinys, „aprengtas“ žaliu tinklu, kybartiečiams ir miesto svečiams atrodo apleistas.

Pasaulio kybartiečių draugija (PKD) prieš šešerius metus praktiškai ir susikūrė tam, kad gelbėtų minėtą pastatą. PKD pirmininkas Leonas Narbutis sakė, jog aptarti pastato likimą ne taip seniai buvo sušauktas susirinkimas. Draugijos inicijuotame, Kybartų seniūno sušauktame J. Basanavičiaus gatvėje esančio pastato savininkų susirinkime dalyvavo 6 savininkai, kurie valdo 61 proc. namo ploto.

Susirinkime buvo priimti nutarimai dėl tolimesnių pastato gelbėjimo darbų. Sutarta, kad artimiausiu metu būtina ieškoti galimybės uždengti stogą. Tai gali kainuoti iki 300 tūkst. Lt. Anot L. Narbučio, kalbėta apie stogo konstrukciją su perdangų sijomis, kuri „surištų“ ir pastato sienas bei dengtų pastatą ilgą laiką.

„Stogo danga yra būtina, nes reikia išsaugoti dar tebesančias pastato sienas ir sienojus. Uždėjus stogą, bus daug lengviau ieškoti galimybių pastatą atstatyti, nes be stogo dangos jis yra bevertis“, – sakė PKD pirmininkas.

Prieš priimant bet kokius finansinius įsipareigojimus, buvo nutarta pirmiausia susitikti su Kultūros paveldo departamento specialistais, nes tikėtina, jog iki 50 proc. išlaidų galėtų padengti minėta institucija. Susitikimas su departamento direktore Diana Varnaite buvo numatytas balandžio 8 d., tačiau dėl direktorės ligos jis atidėtas.

Pasak L. Narbučio, gerų kybartiečių valia PKD valdo tik 25 proc. pastato ir nėra šio pastato šeimininkė.

„Draugija ir toliau darbuojasi, kad mūsų miesto paveldo objektai nedingtų istorinėje glūdumoje, bet galėtų atitekti ateities kartoms. Ar pasiseks pasiekti šį ir kitus užsibrėžtus tikslus, pavyzdžiui, įsteigti Kybartų muziejų? Atsakymas, manau, galėtų būti „taip“. Tik yra viena sąlyga – Kybartų žmonės turi būti neabejingi savo miestui ir prisidėti prie minėtų iššūkių įveikimo. Tada su pasididžiavimu savo vaikams galėsime sakyti: „Mes – kybartiniai, nes mūsų miestas – Kybartai“, – abejoti rūpesčiu dėl savo miesto neleido L. Narbutis.

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Autorės nuotr. Istorinis pastatas kol kas neremontuojamas, nes tam reikia daug lėšų.

Publikuota: „Santaka”, 2013 m. Balandžio 20 d. Šeštadienis

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba