Unikalus statinys pagaliau sulaukė valstybės dėmesio

Kybartuose, Č. Darvino skersgatvyje, įsikūrusio namo neištiks liūdnas likimas – šiuo metu „Rasos“ specialiajai mokyklai priklausantis statinys dengiamas nauju stogu. Mat tolėliau nuo kelio stovintis pastatas, kurio pagailėjo laikas, yra įrašytas į

Lietuvos kultūros vertybių registrą ir gavo lėšų iš Kultūros paveldo departamento.

Darbus stogui uždengti užsakė VĮ „Lietuvos paminklai“, juos atlieka UAB „Domus antiquus“. Nauju stogu pastatas turėtų pasipuošti iki lapkričio mėnesio.

1913 metais statytas unikalus namas nuosavybės teise priklauso rajono Savivaldybei.

Daugelį metų juo naudojasi „Rasos“ specialioji mokykla, kuri čia vaikams buvo įrengusi nedidelę sporto salę. Šis stačiakampės formos statinys iš bėdos praversdavo, kai lauke tvyrodavo dargana.

Kadangi ilgainiui sportuoti tokioje salėje vaikams tapo nejauku, buvo sudėtos naujos durys, kai kurie langai. Tačiau ir tai neišgelbėjo, nes nuo stogo ėmė kristi skardos gabalai.

Pats pastatas yra ganėtinai tvirtas ir net puikiai išlaikęs savo puošybos detales. Tik niekas negarantuoja, kad vieną dieną namo „kantrybė“ netrūks, mat greitu laiku nesutaisius itin prastos būklės stogo stebuklų tikėtis nevertėtų.

Pakalbinta „Rasos“ specialiosios mokyklos direktorė Lilija Žilinskienė sakė, jog įkyriai ir primygtinai skirti lėšų remontui rajono Savivaldybės neprašiusi. Vadovė teigė supratusi, kad pastatas tikrai vertingas ir kad juo rūpintis reikia. Tad ji iškart ir kreipėsi į Kultūros paveldo departamentą.

Kol viskas „įsivažiavo“, praėjo nemažai laiko. Reikėjo paruošti projektą, sulaukti ir rajono Savivaldybės sutikimo prisidėti prie projekto.

Pasak direktorės, iš viso pastato stogui perdengti skirta per 200 tūkst. litų. Pusę pinigų skyrė rajono Savivaldybė.
Ateityje planuojama sutvarkyti ir šio namo vidų, mat po stogo renovacijos remontas čia tiesiog būtinas.
Be to, statiniui reikalinga ir šildymo sistema, nes pokariu, kai čia buvo įsikūrusi KGB būstinė, statytos krosnys su griozdiškais ortakiais ne tik stovi nenaudojamos, bet ir gadina vaizdą.

Paminklotvarkos specialistų nuomone, šis eklektiško stiliaus pastatas yra ypač gražus, įdomus ir brangintinas. Tokių rajone reikėtų gerai paieškoti.

Spėjama, jog šis namas veikiausiai buvo kokio nors didiko rezidencija, nes ant sienų puikiai išsilaikę herbai.

Puošybai būdingi žydų kultūros elementai.

Šiame išskirtiniame statinyje Kybartų seniūnija norėjo įkurti krašto muziejų, tačiau, pasak L. Žilinskienės, patalpų labai prireiks nevaikštantiems specialiosios mokyklos ugdytiniams, kuriuos čia planuojama įkurdinti ateityje.

 Kristina VAITKEVIČIENĖ

Autorės nuotr. Kybartuose, išskirtinės architektūros pastate, verda darbai.

Publikuota: „Santaka”, 2013 m. Rugpjūčio 27 d. Antradienis.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba