Vykstant reorganizacijai globos namų padaliniai kursis bendruomenėje

Savivaldybėje pradėtas įgyvendinti institucinės vaikų globos pertvarkos planas, kurio viena iš krypčių – reorganizuoti Kybartų vaikų globos namus. Vaikai bus apgyvendinti butuose ar namuose įvairiose rajono vietovėse.

Geriau pasiruoštų gyvenimui

Kybartų globos namuose šiuo metu gyvena 47 vaikai. Kalbant oficialiais terminais, dabar jais rūpinasi institucija. Nuo 2020 m. vaikai, kurių neaugins tėvai ar globėjai, turėtų gyventi ne po vienu stogu įstaigoje, bet bendruomeninių globos namų padaliniuose po šešis, daugių daugiausia – po dešimt viename būste. Ne terminų kalba tokie padaliniai pavadinami tiesiog šeimynomis.

Ieškoti globėjų, kurie priimtų vaikus į savo šeimas, o jų pakankamai neradus steigti bendruomeninių globos namų padalinius siekiama galvojant apie globos įstaigų gyventojų ateitį. Teigiama, kad vaikai institucijoje sunkiau pasiruošia gyvenimui, iš globos namų išėjusio jauno žmogaus situacija dažnai būna sudėtingesnė nei globojamo šeimoje ar užaugusio mažoje šeimynoje. Vaikų apgyvendinimas atskiruose butuose, namuose leistų jiems jaustis visaverčiais visuomenės nariais, ugdytų savarankiškumą, atsakomybę, formuotų socialinius įgūdžius. Tvirtinama, jog gyvenantieji mažuose bendruomeniniuose globos namuose patiria mažiau patyčių, smurto nei didelėje įstaigoje.

„Lietuvoje jau yra puikių bendruomeninių globos namų, kur ir šiltnamis, ir pievelė, ir braškės, o vaikas sako: „Iš to žiedo tikrai uoga bus“, rodo kaip didžiulį stebuklą. Mes einame link to, kad vaikai gyventų tokioje aplinkoje“, – apie geruosius pavyzdžius viešėdama Vilkaviškyje kalbėjo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) viceministrė Vilma Šilalienė.

Galvoja apie nuovados patalpas

Vaikų socialinės globos pokyčiai, po reorganizacijos laukiami mūsų rajone, surašyti Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų likusiems be tėvų globos vaikams Vilkaviškio rajono savivaldybėje 2017–2020 metų veiksmų plane.

Rajono miestuose, kaimuose – ten, kur tik pavyks rasti vaikų reikmėms pritaikomų butų ar namų, įsikurs bendruomeninių vaikų globos namų padaliniai. Galvojant apie jų steigimą, šių metų rajono biudžete buvo numatyta 20 tūkst. eurų. Būstų paieška ir pritaikymas – Savivaldybės administracijos kelių skyrių bendras rūpestis.

Institucinės vaikų globos pertvarka savivaldybėje pradėta dėl objektyvių priežasčių susiklosčius ne pačioms palankiausioms sąlygoms. Perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų likusiems be tėvų globos vaikams Vilkaviškio rajono savivaldybėje 2017–2020 metų veiksmų plano įgyvendinimą koordinuoja Socialinės paramos ir sveikatos priežiūros skyrius, o Kybartų vaikų globos namai dalyvauja procese. Tačiau ir skyriui, ir globos namams šiuo metu vadovauja tik laikini vadovai, o netolimoje ateityje ir vėl numatoma jų kaita.

Šią savaitę Savivaldybėje buvo svarstyta mintis vaikų reikmėms pritaikyti buvusios Kybartų policijos nuovados patalpas. „Jos pasirinktos dėl to, kad šalia – vaikų lopšelis-darželis su lauko žaidimų įrenginiais, pavėsinėmis. Į bendruomeninių globos namų padalinį, kuris įsikurs buvusios policijos nuovados patalpose, kai tik jas pritaikysime, pirmiausia išsikels patys mažiausi vaikų globos namų gyventojai su sesėmis ar broliais“, – sakė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Riklienė.

SADM atstovams rajono vadovai yra išsakę susirūpinimą dėl pernelyg didelės finansinės naštos, kai iki 2020 m. teks nupirkti ir bendruomeninių globos namų reikmėms pritaikyti kelis būstus, įdarbinti daugiau žmonių. Mat galvodama apie pertvarką rajono valdžia skaičiuoja ne tik Kybartų globos namuose, bet ir kitose globos įstaigose už rajono ribų gyvenančius savivaldybės gyventojų vaikus, kuriuos nauja tvarka turėtų sugrąžinti į rajoną arčiau giminaičių. Ministras Linas Kukuraitis tikino, jog turint konkrečius projektus bus galima kreiptis ir tikėtis europinių lėšų.

Kaip priims visuomenė?

Šiuo metu Kybartų vaikų globos namams laikinai vadovaujanti direktoriaus pavaduotoja Nijolė Paleckienė bendruomeninių globos namų idėją vertina palankiai. „Mažų šeimynų modelis yra progresyvus sprendimas. Manau, kad visuomenėje jos turėtų pritapti, o pati idėja – pasiteisinti“, – sakė N. Paleckienė.

Svarbu suvokti, jog Kybartų vaikų globos namų reorganizacijos sėkmė tam tikra dalimi priklausys ir nuo visuomenės, tai yra nuo visų mūsų. Mat aplinkybės gali susiklostyti taip, kad kaimynystėje įsikurs bendruomeninių vaikų globos namų padalinys – keli vaikai ir darbuotojai. Kaip jie jausis naujoje vietoje, – taps geranoriškos bendruomenės dalimi ar, priešingai, sulauks nesvetingo sutikimo, – labai priklausys ir nuo aplinkinių žmonių nuostatų, požiūrio, ir nuo pačių naujakurių.

Viena socialinio darbo specialistė perpasakojo kolegų iš kitų rajonų patirtį. „Savivaldybėse, kurios jau anksčiau yra įkurdinusios vaikus bendruomenėje, proceso pradžioje būta tam tikro visuomenės priešiškumo. Tiesa, bendruomeninių vaikų globos namų kaimynai laikui bėgant nurimsta, galbūt įsitikinę, jog iš valdiškos įstaigos į kaimynystę atkelti jaunieji naujakuriai nėra blogi žmonės. Vis dėlto tenka pripažinti, kad mūsų visuomenė yra linkusi klijuoti etiketes ir vadovautis išankstinėmis nepalankiomis nuostatomis, o savo toleranciją žmonės deklaruoja tik tol, kol tam tikras pokytis jų nepaliečia asmeniškai. Galvoju, jog pirmiausia kelerius metus reikėjo skirti visuomenės švietimui, auklėjimui, o tik paskui pradėti perkėlinėti vaikus iš institucijos į bendruomeninius globos namus. Imdamasi įgyvendinti institucinės vaikų globos pertvarką Vyriausybė turėjo labiau atsižvelgti į realias sąlygas“, – nuomone dalijosi valstybės tarnautoja.

Vilkaviškiečių parengtame minėtame veiksmų plane visuomenės švietimas bei atviresnės bendruomenės ugdymas labiausiai orientuotas į vieną tikslą – į vaikų globos (rūpybos) šeimoje ir įvaikinimo skatinimą. Rezultato (iki 2020-ųjų „paruošti ne mažiau kaip 10 globėjų (rūpintojų), įtėvių“) bus siekiama pasitelkiant lauko, internetinę reklamas, filmus ir plakatus.

Reorganizuojant Kybartų vaikų globos namus numatyta įsteigti vaikų dienos, pagalbos šeimai centrus, įkurti apsaugotą būstą paliekantiems globos (rūpybos) sistemą jaunuoliams iki 24 metų, teikti savarankiško gyvenimo namų paslaugas nėščioms nepilnametėms ir nepilnametėms mamoms. Kai vaikai išsikels iš dabartinių, prieš kelis metus už europines lėšas tvarkytų, patalpų, bus svarstoma galimybė jose steigti laikinosios nakvynės namus, krizių centrą ir kt.

Renata VITKAUSKIENĖ

Eglės KVIESULAITIENĖS nuotr. Kybartų vaikų globos namų gyventojai iš šios įstaigos palaipsniui bus išskirstyti gyventi kitose vietose.

Publikuota: „Santaka”, 2017-06-03.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba