Atsivėrusi duobė paliko daug klausimų ir nežinomybės

Ketvirtadienio rytą suskambėjęs redakcijos telefonas kvietė atvykti į Kybartus. Netikėtai atsivėrusi ertmė kėlė aplinkinių smalsumą ir klausimus: gal tai apleistas rūsys, o galbūt neatrasti požemiai?

Praeitą ketvirtadienį nuo pat ankstyvo ryto Kybartuose, J. Janonio gatvės daugiabučio kieme, rinkosi aplinkinių namų gyventojai. Atvyko seniūnas Romas Šunokas, UAB „Kybartų darna“ atstovė Ramutė Jablonskienė bei šios įmonės darbininkai. Visiems rūpėjo vienas klausimas – kodėl kiemo viduryje esama ertmės ir kas joje slepiasi? 

„Gyvename čia daugiau nei keturiasdešimt metų ir niekada nebuvome girdėję jokių kalbų, kad šalia namo, po žeme, būtų kažkoks statinys. Trečiadienio pavakarę anūkas žaidė kieme ir pastebėjo, kad šioje vietoje po žeme kažkas yra. Matėme, kad joje yra metalinių konstrukcijų, žemių. Apie tai pranešėme atsakingoms institucijoms. Visiems smalsu, kas yra po žeme“, – pasakojo Aldona Lukšienė. 

Pasak pašnekovės, jau kurį laiką šioje vietoje žemės sluoksnis ir velėna, esanti ant viršaus, buvo pakritusi, tačiau niekas į tai nekreipė daug dėmesio. 

Susirinkę žmonės diskutavo ir spėliojo, kad galbūt čia prieš daugelį metų netoliese buvusio banko slėptuvė, apleistas bunkeris, o gal po žemėmis tūno žmonių kaulai. Tąkart kybartiečių fantazijai ir spėlionėms ribų nebuvo. 

Kybartų seniūnas R. Šunokas pasikalbėjo su atsakingų institucijų atstovais. Šie teigė, kad J. Janonio gatvė nėra saugoma kaip kultūros paveldo objektas, todėl buvo leista imtis tvarkymo darbų. 

UAB „Kybartų darna“ darbuotojai operatyviai ėmėsi žemės kasimo darbų. Jie rankomis nukasė nemažą žemės sluoksnį, po kuriuo slėpėsi maždaug 12–14 kvadratinių metrų betoninis luitas. Tačiau pašalinti jį sekėsi sunkiau. Betoną darbuotojai bandė sudaužyti su traktoriaus kaušu, tačiau luitas buvo neįveikiamas. Nuspręsta, kad reikia papildomos technikos ir laužtuvų. Po pusantros valandos darbininkams pavyko betoninę konstrukciją patraukti ir paaiškėjo ilgai laukta naujiena. Deja, ji buvo ne tokia įspūdinga, kokios tikėjosi susirinkusieji. 

Daugiau negu metro gylio duobėje buvo susikaupęs nemažas žemių sluoksnis, mėtėsi stikliniai buteliukai, elektros lemputės. Jokių vertingų daiktų ar žmonių kaulų nebuvo rasta, todėl buvo nuspręsta duobę užlyginti, kad ji nekeltų pavojaus aplinkiniams. 

Kybartiečiams belieka tik spėlioti, kas galėjo būti įrengta šioje duobėje, kodėl ir kada ji buvo išbetonuota ir kokia jos paskirtis.

Toma BIRŠTONĖ

Autorės nuotr. Gili duobė susirinkusiems kybartiečiams kėlė nuostabą, tačiau nieko vertingo joje nebuvo.

Publikuota: „Santaka”, 2021-08-03.

lt_LTLietuvių kalba