Erikas Siaurusaitis: „Noriu, kad vežimėlių krepšinis augtų ir toliau“

Prieš kelias dienas iš Prancūzijos į gimtuosius Daugėlaičius (Kybartų sen.) sugrįžęs Erikas Siaurusaitis namuose ilgai neužsibus. Jaunas vyras sausio pradžioje turi grįžti prie intensyvių vežimėlių krepšinio treniruočių.

Į kūno kultūros pamokas ėjo savanoriškai

E. Siaurusaitis vaikščioti negali nuo gimimo, tačiau negalia jam nebuvo priežastis nustoti džiaugtis gyvenimu, jo teikiamais malonumais. Laisvalaikį aktyviai mėgstantis leisti Erikas nuo mažumės domėjosi sportu, o krepšiniu – ypač.

Pasak jo, meilę šiam sportui bus paveldėjęs iš tėčio, kuris jaunystėje labai mėgo žaisti krepšinį, vykdavo stebėti rungtynių ir visuomet stengdavosi kartu su savimi pasiimti abu sūnus – Eriką ir Emilį. Neįgaliojo vežimėlyje sėdinčiam vyresnėliui tėtis namuose krepšinio lanką buvo sumontavęs žemiau, nei yra įprasta, kad vaikas galėtų įmesti kamuolį.

„Buvau atleistas nuo kūno kultūros pamokų, bet visuomet į jas eidavau. Aš ir krepšinio kamuolys buvome neatsiejami. Po pamokų, savaitgaliais ir kitomis laisvomis dienomis pas mus namuose rinkdavosi draugai, kartu žaisdavome įvairius sportinius žaidimus. Žaidžiant futbolą dažnai netgi vartininkas būdavau. Niekas manęs negailėjo, buvau toks, kaip visi“, – vaikystės prisiminimais dalijosi E. Siaurusaitis.

Tikslas – grįžti į A divizioną

Erikas krepšiniu rimčiau susidomėjo maždaug prieš dešimtmetį. 2013 m. moksleivis įstojo į Vilkaviškio rajono neįgaliųjų sporto klubą. Kartą jo vadovas Tomas Kairys suorganizavo parodomąsias krepšinio vežimėliuose varžybas. Erikas buvo atvykęs jas stebėti ir labai susidomėjo.

Neilgai trukus jis jau demonstravo savo jėgas krepšinio aikštelėje. Žinoma, prieš tai jaunuolis turėjo įdėti pakankamai darbo. Kelias dienas per savaitę vaikinas vykdavo į neįgaliųjų krepšinio treniruotes Alytuje. Būtent ten perspektyvų žaidėją pastebėjo Lietuvos vežimėlių krepšinio rinktinės atstovai. Į sportą aktyviai įsitraukęs Erikas greitai rado kalbą su kitais likimo broliais.

Praėję metai Lietuvos neįgaliųjų rinktinei buvo įsimintini. Ji tapo Europos čempionato bronzos medalių laimėtoja.

Artimiausias neįgaliųjų Europos B diviziono čempionatas bus rengiamas beveik po dvejų metų. Erikas atviras: per šį laikotarpį Lietuvos vežimėlių krepšinio rinktinė žada dalyvauti ne viename turnyre ir taip pasiekti naują tikslą – sugrįžti į A diviziono, kuriame lošdavo anksčiau, kovas.

Patirties sėmėsi keturiose komandose

Su neįgaliųjų rinktine į užsienio šalis dažnai vykdavęs E. Siaurusaitis pasakojo, kad tarptautinėse varžybose jį pastebėjo užsienio ekipų treneriai. Prieš septynerius metus Erikas sulaukė pasiūlymo vežimėlių krepšinį žaisti užsienyje. Ilgai nesvarstęs devyniolikmetis priėmė pasiūlymą ir pradėjo rungtyniauti „Mideba Extramadura“ komandoje Ispanijoje.

Ilgai šioje ekipoje Erikas neužsibuvo. Po metų vaikinas perėjo žaisti į „Servigest“ komandą, kurioje praleido net keturis sezonus. Pernai savo jėgas lietuvis išbandė Italijos „Farmacia Pelicano Reggio bic“ klube, o šį sezoną pradėjo žaisti Prancūzijoje, „Les aigles du velay“ komandoje.

„Negaliu išskirti nė vienos komandos, kurioje žaidžiau, nė vienos šalies, kurioje gyvenau. Visur supo skirtingi žmonės, kultūros ir žaidimo stiliai“, – teigė Erikas.

Klasifikuojami pagal negalią

Pasak jo, vėžimėlių krepšinis yra labai įdomi, mobili bei greita sporto šaka. Lyginant su tradiciniu krepšiniu, nesiskiria taisyklės, tritaškio metimo linijos ilgis ar net krepšio aukštis. Tiesa, yra keletas papildomų niuansų.

Nemažą įtaką vežimėlių krepšinyje turi žaidėjo negalios lygmuo. Kiekvienas sportininkas, norintis profesionaliai žaisti vežimėlių krepšinį, yra klasifikuojamas balais pagal savo negalios lygį. Aikštėje esančio penketo balų suma negali būti didesnė nei 14,5 (rinktinės lygmenyje – 14 balų). Didžiausią sportinę negalią turintys krepšininkai vertinami 1 balu, sveikiausi – 4,5 balo.

Be to, priešingai nei įprastame krepšinyje, čia žaidėjai savo karjerą tęsia kur kas ilgiau. Dažnai žaidžiančių vyrų amžius gali siekti 40 metų ir daugiau. Erikui dabar – 26-eri.

Žaisti pritaikytas vežimėlis

E. Siaurusaitis pasakojo, kad sportinis neįgaliojo vežimėlis, skirtas profesionaliai žaisti krepšinį, labai skiriasi nuo to, kuris jam padeda judėti kasdien.

Sportinėje konstrukcijoje įrengtos stipresnės apsaugos, žemiau esantis svorio centras suteikia daugiau stabilumo. Pavirtę ratai taip pat padeda išvengti virtimo. Žemoje sėdynėje sėdinčio sportininko svoris tolygiai paskirstomas visomis kryptimis.

Pasak Eriko, tokių vežimėlių kainos prasideda nuo 5 tūkst. eurų. Kraštietis džiaugiasi, kad šiemet Lietuvos neįgaliųjų rinktinė jam padovanojo naują sportinį neįgaliojo vežimėlį, nes senasis buvo naudotas jau penkerius metus.

Bagažinėje vežiojasi kamuolį

Šešerius metus pietvakarių Europoje pragyvenusiam Erikui didžiausią įspūdį paliko Ispanija, kurioje praleido penkmetį. Vaikinas priprato prie šilto klimato, draugiškų žmonių, prie emocionalios jų kalbos. Pačiam išmokti ispaniškai reikėjo metų.

Šiuo metu lietuvis pratinasi prie šiauresnio klimato Prancūzijoje, gyvena netoli Alpių kalnų. Keturis kartus per savaitę Erikas vyksta į treniruotes, o kiekvieną šeštadienį – į varžybas. Norėdamas išlaikyti fizinę formą jis sportuoja ne tik su kamuoliu. Paprakaituoti tenka ir treniruoklių salėje. Be to, labai svarbu tinkama mityba.

Į gimtuosius Daugėlaičius sportininkas stengiasi grįžti bent du kartus per metus – kalėdiniu laikotarpiu ir vasarą. Net grįžęs į tėvynę didelę dalį laiko jis skiria treniruotėms.

Vasarą organizuojamos neįgaliųjų rinktinės stovyklos, kuriose Erikas praleidžia beveik mėnesį. Joms pasibaigus vyras daug dėmesio skiria individualioms treniruotėms. „Jei kažkur išvykstame pailsėti, visada bagažinėje vežiojuosi kamuolį, nes turiu bent 10 minučių pamėtyti į krepšį“, – teigė E. Siaurusaitis.

Jis pats ryžtasi automobiliu pervažiuoti pusę Europos, kad pasiektų Lietuvą. Su širdies drauge Dangira jiedu pakeliui stabteli įvairiose lankytinose vietose.

Paklaustas apie ateitį krepšininkas neatmetė galimybės kažkada grįžti į Lietuvą. Vis dėlto artimiausią penkmetį Erikas norėtų dar labiau susikoncentruoti į aktyvų sportą, treniruotes, varžybas ir čempionatus.

Toma BIRŠTONĖ

Asmeninio albumo nuotr. Krepšininkas Erikas Siaurusaitis pastaraisiais metais yra itin susikoncentravęs į aktyvų sportą, treniruotes ir varžybas.

Publikuota: „Santaka”, 2023-12-22.

lt_LTLietuvių kalba