Futbolo stadiono rekonstrukcijai skirtas ilgai lauktas finansavimas

Praėjusios savaitės pabaigoje Kybartų gyventojus pasiekė džiugi žinia – miesto futbolo stadiono rekonstrukcijos darbams pagaliau skirtas finansavimas.

Ne vienus metus 

Tragiška Kybartų stadiono būklė ne vienus metus buvo bene pagrindinis jame žaidžiančio futbolo klubo „Sveikata“ vadovų galvos skausmas. Komandos prezidentas Nerijus Demenius pirmą kartą pas rajono vadovus kalbėtis šiuo klausimu užsuko maždaug prieš pusšeštų metų. Tada jis nusinešė rėmėjams padedant padarytą stadiono renovacijos projektą. Buvo tikimasi, kad iki klubo šimtmečio šventės, kuri vyko praėjusių metų vasarą, kybartiečiai galės džiaugtis atnaujintomis tribūnomis bei kita šiuolaikiška infrastruktūra. Deja, norimų rezultatų nesulaukta. 

Sprendžiant apgriuvusio ir šiuolaikinių reikalavimų neatitinkančio stadiono problemą įdėta daugybė pastangų. Jame ne kartą lankėsi vietos politikai, Seimo nariai, Sporto departamento vadovai, tačiau be pažadų kybartiečiai daugiau nieko negirdėjo. 

Šių metų pradžioje Seimo nario Algirdo Butkevičiaus iniciatyva aptarti tolimesnes Kybartų stadiono tvarkymo perspektyvas dar kartą buvo sukviesti visi suinteresuoti asmenys. Susitikimo metu sutarta ieškoti įvairių stadiono rekonstrukcijos finansavimo galimybių ir reguliariai grįžti prie šio klausimo. 

„Mes viską kartu pradėjome su ekipos ambasadoriumi Audriumi Paškevičiumi. Net sunku suskaičiuoti, kiek vyko susitikimų, susirinkimų ar telefoninių pokalbių, bandant projektą pajudinti iš mirties taško. Labai apsidžiaugėme, kai UAB „Patvanka“ padarė techninį projektą, kurį rengiant nemažai prisidėjo ir Lietuvos futbolo federacija. Tuomet manėme, kad netrukus prasidės ir realūs darbai. Visgi taip neįvyko. Per visus šiuos metus buvo visko, tačiau bent jau aš, kaip klubo vadovas, negalėjau prarasti vilčių ir nuleisti rankų. Kiti manęs būtų nesupratę“, – prisipažino N. Demenius. 

Abiejų pusių įsipareigojimai 

Dar iki šių metų pradžioje surengto susitikimo Savivaldybės vadovai bandė gauti finansavimą per INTERREG bendradarbiavimo per sieną programą. Projekto partneriais pasirinkta kaimyninėje Kaliningrado srityje esanti Gusevo savivaldybė. Deja, pateikta pirmoji paraiška buvo atmesta. Tuomet šiek tiek pakoregavę minėtą paraišką mūsų Savivaldybės atstovai dar kartą ryžosi ją pristatyti vertintojams. Šįkart rezultatas buvo palankus – Kybartų miesto stadiono tribūnų atnaujinimui iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirtas 698,4 tūkst. eurų finansavimas. Dar 77,6 tūkst. prie projekto įsipareigojo prisidėti pati Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija. Tad bendra projekto vertė – 776 tūkst. eurų. 

„Su Gusevu bendradarbiavimo sutartį pasirašėme maždaug prieš devynerius metus, tačiau tai tik pirmasis projektas, kuriam pavyko gauti finansavimą. Anksčiau taip bandėme pritraukti lėšų Vilkaviškyje, Nepriklausomybės gatvėje, esančio antrojo muzikos mokyklos korpuso renovacijai, tačiau nesėkmingai. Smagu, kad šįkart mūsų paraiška buvo įvertinta teigiamai“, – džiaugėsi rajono meras Algirdas Neiberka. 

Gusevo savivaldybė, savo ruožtu, gavo 257 tūkst. eurų finansavimą. Už šiuos pinigus ketinama įrengti paplūdimio sporto erdves. 

„Dabar labai svarbu, kad abi pusės tinkamai įgyvendintų savo projektus. Aišku, jei rusai kažko nepadarys, mums finansavimo greičiausiai niekas nenutrauks, tačiau gali tekti atlyginti kaimynų padarytus nuostolius. Taip jau buvo nutikę Jurbarko savivaldybei“, – pasakojo A. Neiberka.

Aktyviai dalyvavo 

Rajono vadovas pripažino, kad sėkmę nulėmė daugybė niuansų. Jis buvo itin dėkingas FK „Sveikata“ vadovams už jų ryžtą visomis išgalėmis siekti stadiono rekonstrukcijos. Mero teigimu, dalį nuopelnų būtina skirti ir rajono Tarybos nariams, „palaiminusiems“ finansinį prisidėjimą prie projekto, bei Seimo nariui A. Butkevičiui. Pastarasis itin aktyviai dalyvavo procesuose, kai buvo ieškoma lėšų stadiono rekonstrukcijai. 

„Kai sužinojau, kad pirmoji vilkaviškiečių paraiška bendradarbiavimo per sieną programoje buvo atmesta, daug bendravau su šią sritį kuravusiu Vidaus reikalų viceministru Tautvydu Tamulevičiumi. Teiravausi jo apie paraiškos neatitikimus, klausiau, ar galima viską ištaisius ją teikti dar sykį. Įprastai paraiškos vertinamos keliais etapais. Daugelis savivaldybių jas pateikia ir tiesiog laukia galutinių sprendimų. O jei visi procesai aktyviai stebimi, nedidelius neatitikimus dar galima ištaisyti. Sprendimus priimanti komisija neturi tikslo atmetinėti paraiškas. Svarbu – pasiekti geriausių rezultatų. Aktyviai dalyvavau visuose procesuose, sprendžiant Kybartų stadiono likimą. Smagu, kad galutinis įvertinimas mums buvo palankus“, – džiaugėsi A. Butkevičius. 

Aiškus prioritetas 

1931 m. pastatytame Kybartų stadione namų rungtynes šalies antros futbolo lygos Pietų zonos pirmenybėse žaidžianti „Sveikata“ kasmet tik išimties tvarka iš Lietuvos futbolo federacijos gauna reikiamą licenciją. Visgi prieš kiekvieną sezoną seniausios Lietuvoje futbolo komandos vadovai baiminasi, kad licencija gali būti ir nesuteikta. 

Šiuo metu Kybartų stadione nėra net paprasčiausių tualetų, o sėdimų vietų bei persirengimo kambarių būklė verčia rausti iš gėdos. Namų rungtynes čia kaskart stebi 150–200 sirgalių. Tai didžiausias rodiklis visoje lygoje. 

Planuojama, jog už INTERREG programos bei Vilkaviškio rajono savivaldybės biudžeto lėšas tribūnos bus šiuolaikiškai modernizuotos. Tiesa, visiems stadiono rekonstrukcijos projekte numatytiems darbams skirtų pinigų tikrai nepakaks. Būtent dėl to projektas yra suskaidytas į tris etapus. Ateityje numatoma pagerinti aikštės kokybę bei šalimais stadiono įrengti dar vieną daugiafunkcę treniruočių aikštę, pritaikytą ir kitoms sporto šakoms. 

„Pagrindinis prioritetas, aišku, yra tribūnų rekonstrukcija. Aikštės būklė vis dar yra patenkinama, tačiau kasmet blogėja. Siekdami ją pagerinti turime įvairių idėjų. Iš tikrųjų dabartinę aikštę reikėtų išarti ir joje naujai pasėti veją. Galvojame ir apie dirbtinės dangos įrengimą. Ją padėtų įsigyti Lietuvos futbolo federacija, mums tereikėtų paruošti pagrindą. Atsižvelgiant į Lietuvos gamtos sąlygas, tokia danga net būtų praktiškesnė už natūralią. Tiesa, ne visi futbolininkai mėgsta žaisti ant dirbtinės dangos, nes išauga traumų tikimybė“, – teigė N. Demenius. 

Pamažu tvarko 

Kybartų stadiono rekonstrukcijos darbus numatyta baigti 2022 m. A. Butkevičiaus teigimu, kojos šiems planams jau niekas neturėtų pakišti. Parlamentaras pažadėjo ir toliau kuruoti visus su statybų darbais susijusius procesus. Jis teigė siūlysiantis rengti reguliarius susitikimus ir per juos aptarti einamuosius stadiono rekonstrukcijos klausimus. 

Kalbėdamas apie kitus projekto etapus, A. Butkevičius pabrėžė, kad gauti jiems finansavimą turėtų būti lengviau nei tribūnų rekonstrukcijai. Anot jo, į tęstinius projektus paraiškų vertintojai žiūri daug palankiau. Rajono meras, savo ruožtu, taip pat pažadėjo ieškoti galimybių kitų projekto dalių įgyvendinimui. 

„Kybartų stadionas – didelis rajono skaudulys. Ilgus metus mūsų sporto bazės buvo visiškai apleistos. Po truputį pradedame jas tvarkyti. Jau netrukus funkcionuoti pradės Vilkaviškio sporto ir pramogų centras, tikimės greitai pradėti ir Kybartų stadiono rekonstrukcijos darbus. Pamažu akys krypsta ir į Vilkaviškio miesto stadioną. Į pagalbą esame pasitelkę architektus, kurie turėtų pateikti projektinius pasiūlymus dėl galimos sporto zonos įrengimo, į ją įtraukiant ir Vilkaviškio stadioną. Neatmetame idėjos pastatyti ir baseiną su pirtimis, plaukimo takais bei sūkurine vonia. Lauksime naujojo Europos Sąjungos finansinio laikotarpio ir mėginsime juo pasinaudoti“, – kalbėjo A. Neiberka.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Senų tribūnų rekonstrukciją numatoma užbaigti 2022 metais.

Publikuota: „Santaka”, 2020-11-13.

lt_LTLietuvių kalba