Garbios kraštietės premija neišnyko

Pasaulio kybartiečių draugija (PKD) antrus metus tesi gimtajam miestui duotą žodį palaikyti šviesaus atminimo buvusios vietinės gyventojos E. Rovinskaitės-Rožėnienės iniciatyvą mokslo metų pabaigoje premijuoti pažangiausius Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos moksleivius.

Jos įsteigtą premiją šįmet įteikė PKD steigėjas ir valdybos narys, Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto Programų sistemų katedros vedėjas, Lietuvos 2012 m. mokslo premijos laureatas prof. dr. Romas Baronas.

Šventinę popietę draugijos patalpose buvo ankšta – tiek daug tėvelių ir mokytojų susirinko pasveikinti 39 premiją gavusių moksleivių ar jų grupių iš Kristijono Donelaičio gimnazijos.

Kaip sakė jos direktorius Saulius Spangevičius, šiemet ši mokslo įstaiga pasiekė dvigubai daugiau įvairių laimėjimų olimpiadose ir įvairiuose konkursuose. Kiekvienais metais atrodo, kad gimnazija, išleidusi gabiausią mokinį, jau niekada daugiau tokio neturės, tačiau, žiūrėk, jo vietą užima kitas, kartais dar įdomesnis ir įvairiapusiškesnis. Kasmet atsiranda vis daugiau žinių siekiančio jaunimo, stebinančio savo talentais, sugebėjimais ir darbštumu.

Šiemet gabiausiems miesto gimnazistams finansinę paramą atseikėjęs R. Baronas – kybartietis, gimęs ir augęs J. Basanavičiaus ir Vištyčio gatvių sankirtoje. Pasak profesoriaus, valstybinės premijos atsiėmimo dieną jis davė sau žodį finansiškai paremti Kybartų mokinius ir dabar džiaugiasi galėdamas bent taip grąžinti skolą Kybartų K. Donelaičio vidurinei mokyklai bei šviesaus atminimo savo mokytojams.

Kybartietis pasidžiaugė gimtojo miesto pasiekimais ir sakė, jog čia visais laikais buvo daug protingų ir talentingų žmonių.

– Kybartai išaugino daugiau profesorių negu Virbalis ir Vilkaviškis kartu sudėjus, – kalbėjo R. Baronas. – Tikiu, kad ateityje jų bus dar daugiau, nes matau, jog vien šioje salėje yra nemažai gabių vaikų.

Mokiniai buvo apdovanoti už olimpiadų rezultatus ir pasiekimus menų srityje. Premijas gavo Povilas Šlikas, Mantas Savickas, Dovydas Valiokas, Povilas Adomaitis, Deividas Dorša, Monika Šomkaitė, Lina Stepanauskaitė, Modestas Mažerimas, Eglė Buzaitytė, Jonas Valaitis, Rūta Dailidavičiūtė, Rytis Astrauskas, Eva Kakliugina, Greta Paulauskaitė, Geda Murinaitė, Jurgita Masaitytė, Martynas Rinkevičius, Domas Ziegoraitis, Margarita Aleksynaitė, Martina Saukaitytė, Diana Ustinovaitė, Silvija Mykolaitytė, Auksė Seliokaitė, Rūta Kriaučiūnaitė, Monika Skeltytė, Paula Pasaulytė, Meda Mikalainytė, Elona Paulikaitytė, Erika Nestronaitė, Rasita Liepuoniūtė, Rūta Vaičelionytė, Emilija Socilaitė, Gustė Venskūnaitė, Gerda Šalčiūnaitė, vokalinė grupė VIVO ir merginų tautinių šokių grupė.

Didžiausių laimėjimų pasiekė 2b klasės mokinys Gabrielius Zaveckas. Jo nuopelnus skaitęs Kybartų kultūros centro projektų vadovas Mindaugas Bučinskas Gabrieliaus prašė ateiti atsiimti apdovanojimo lėčiau, kad spėtų perskaityti visus gimnazisto titulus. Šis moksleivis – keturių skirtingų olimpiadų ir penkių konkursų prizininkas.

Apdovanoti gimnazistai visiems susirinkusiems dovanojo jaukų koncertą.

Kraštietė

Premijos gabiausiems mokiniams iniciatorė E. Rovinskaitė-Rožėnienė – 1943 m. laidos Kybartų valstybinės gimnazijos abiturientė.
Po Antrojo pasaulinio karo šeimai emigravus iš Lietuvos, E. Rovinskaitė 5 metus gyveno Vokietijoje, kur mokėsi medicinos universitete ir ištekėjo už dr. Alekso Rožėno.

Apsigyvenusi Jungtinėse Amerikos Valstijose, 1950 m. įsteigė pašalpos fondą Kybartų vidurinei mokyklai ir padėdavo į JAV atvykusiems lietuviams. Buvo ateitininkė ir aktyvi Bendro Amerikos lietuvių šalpos fondo (BALF – 1944 m. įsteigtas Čikagoje kaip karitatyvinė organizacija ir gyvavęs 64 metus) rėmėja.

Garbi kraštietė mirė 2011 m. birželį, bet graži tradicija premijuoti geriausius gimnazistus nenutrūko – ją perėmė PKD.

Autorės nuotr. Dr. Romas Baronas (dešinėje) su malonumu įteikė premiją Gabrieliui Zaveckui, kurio pasiekimus įvairiose srityse renginį vedęs Mindaugas Bučinskas skaitė labai ilgai.

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Publikuota: „Santaka”, 2014 m. Birželio 7 d. 

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba