Gimnazijoje – dėmesys Europos Sąjungai

Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos bendruomenė aktyviai domisi Europos Sąjungos (ES) aktualijomis. Ugdymo įstaigoje nuolat vyksta su šia tema susiję renginiai.

Kiek daugiau nei prieš penkerius metus Kristijono Donelaičio gimnazija prisijungė prie „Mokyklos – Europos Parlamento (EP) ambasadorės“ projekto. Nuo to laiko įstaigoje vyksta integruotos pamokos, kurių metu kalbama apie ES naudą ar EP priimamus sprendimus, organizuojamos Europos dienos šventės, įvairūs renginiai, susiję su žmogaus teisėmis, demokratija ar kitomis ES aktualijomis. 

Gimnazijos bendruomenė sukauptomis žiniomis apie ES ar EP taip pat dalijasi su kitomis ugdymo įstaigomis. Mokykloje veikia ES informacijos centras. 

Visus renginius kuruoja pedagogų ir mokinių komanda, kitaip tariant, vyresnieji ir jaunesnieji koordinatoriai. Prie įgyvendinamų veiklų labiausiai prisideda pedagogės Monika Ryckienė ir Auksė Mockevičiūtė, bibliotekininkė Alma Kalinauskienė, mokinės Gustė Galinaitytė, Gustė Kereišaitė, Gustė Baltramanaitytė bei Emilija Butaitė. 

Visai neseniai už aktyvų įsitraukimą į minėtą projektą gimnazijos bendruomenė gavo dovanų kelionę į EP būstinę Strasbūre, Prancūzijoje. Tai – jau trečiasis toks mokyklos įvertinimas. Prieš keletą metų į Prancūziją vyko kita mokinių delegacija, o į Belgijos sostinėje Briuselyje įsikūrusius EP rūmus keliavo gimnazijos pedagogai. 

Šįkart į Strasbūrą išsiruošė 12-os mokinių komanda: jau minėtos trys Gustės – Galinaitytė, Kereišaitė ir Baltramanaitytė, taip pat Dovydas Bandžiulis, Rūta Ališauskaitė, Titas Krašauskas, Mantė Kijauskaitė, Milana Grigaitytė, Deimantė Varnagirytė, Milda Bučinskaitė, Urtė Pangonytė bei Urtė Kairaitytė. Mokinius lydėjo pedagogė Auksė Mockevičiūtė. 

Į Prancūziją kybartiečius savo autobusu vežė vilkaviškietis kelionių organizatorius Stanislovas Petrukaitis. Kartu su mūsiškiais vyko ir Klaipėdos Pauliaus Lindenau mokymo centro atstovai. Važiuodami į priekį ir atgal keliautojai aplankė keletą miestų, tarp kurių buvo Čekijos sostinė Praha, Vokietijoje esantys Štutgartas ir Drezdenas bei kt. 

Gimnazistams įstrigo, kad visoje Europoje buvo galima pamatyti Ukrainą palaikančių simbolių: vėliavų, plakatų, lipdukų. Net Strasbūre prie EP būstinės stovi iš Donecko srities atgabentas kulkų suvarpytas greitosios pagalbos automobilis. 

Tiesa, pačiame EP vykusios sesijos metu į su Ukraina susijusius klausimus buvo vengiama atsakinėti arba atsakymai į juos buvo nekonkretūs. Nepaisant to, kybartiečiams vizitas EP rūmuose paliko puikų įspūdį. Galimybė viską pamatyti iš vidaus, stebėti tarp politikų verdančias diskusijas ir net patiems sudalyvauti imituotoje plenarinėje sesijoje ilgai išliks jaunuolių atmintyje. 

„Tai buvo visiškai nauja patirtis. Turėjome su bendraamžiais daugybę įdomių pokalbių demokratijos, diskriminacijos, jaunimo užimtumo temomis. Iš tikrųjų visoje Europoje gyvena labai daug protingų jaunų žmonių“, – pasakojo gimnazistė U. Kairaitytė. 

Grįžusi į Lietuvą mergina net sukūrė kelionę pristatantį vaizdo klipą, kurį vėliau pademonstravo ugdymo įstaigos bendruomenei. 

Su panašiais įspūdžiais iš kelionės grįžo ir kiti gimnazistai. G. Baltramanaitytei labiausiai įsiminė galimybė pasėdėti politikų vietose, balsuoti už tam tikrus sprendimus, R. Ališauskaitė labiausiai džiaugėsi pažintimis su naujais žmonėmis, o G. Galinaitytė mėgavosi bendravimu anglų kalba. 

„Apsilankymas EP būstinėje daugeliui iš mūsų paliko neišdildomų įspūdžių. Pamatėme, kur dirba ir mūsų šalies politikai. Tik gaila, kad nepavyko su jais susitikti. Kaip tik tuo metu, kai viešėjome Prancūzijoje, jie dirbo Briuselyje“, – pasakojo D. Bandžiulis. 

Tiek jis, tiek kiti kalbinti gimnazistai teigė, kad apsilankymas Europos Parlamente dar labiau praplėtė jų žinias apie bendriją. 

„Man atrodo, kad daugelis dar nesuvokia, kokią naudą mums teikia ES ir ko netektume, jei nebūtume jos nariai. ES – mūsų stabilumo garantas, tam tikras užnugaris. Daugelis šalių to neturi. Tuo tarpu mes galime laisvai keliauti, pažinti naujas, nematytas kultūras. Reikia tai vertinti“, – pabrėžė T. Krašauskas.

Andrius GRYGELAITIS

Auksės MOCKEVIČIŪTĖS nuotr. Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos mokiniams dar ilgai išliks atmintyje apsilankymas Strasbūre esančiuose Europos Parlamento rūmuose.

Publikuota: „Santaka”, 2023-02-28.

lt_LTLietuvių kalba