Kultūros centro vadovė: „Būsime tol, kol jausimės reikalingi“

Su Kybartų kultūros centro direktore Asta VENCIENE susitikome pasikalbėti apie mėgėjiško meno sklaidą, darbuotojų kaitą, finansavimą bei kultūros ateities viziją regionuose.

– Kybartų kultūros centrui vadovaujate daugiau nei šešerius metus. Koks Jums buvo šis periodas?

– Darbo pradžia buvo nelengva, kupina iššūkių, tačiau visuomet jaučiau komandos palaikymą. Dešimt metų kultūros centre dirbau administratore, todėl darbuotojai gerai pažinojo mane – jie ir paskatino dalyvauti konkurse į direktoriaus pareigas.

Esu sukaupusi nemažą žinių bagažą. Nuo 2017 m., kuomet pradėjau dirbti, pasikeitė daug teisės aktų, teko parengti daugybę tvarkų aprašų, keisti įstaigos nuostatus. O priimdama sprendimus visuomet tariuosi su komanda, visi kartu ieškome geriausio varianto. Mano tikslas – išgirsti ir išklausyti kiekvieną darbuotoją, vienyti kolektyvą.

– Pastaraisiais metais įstaiga labai išgražėjo.

– Įgyvendinome du didelius projektus, įstaigos patalpos tikrai pasikeitė. Vilkaviškio rajono savivaldybės finansuoto projekto lėšomis buvo suremontuotos patalpos rūsyje, fojė. Kartu su lenkais parengto ir įgyvendinto tarptautinio projekto „Interreg V-A Lietuva–Lenkija“ rezultatai džiugins dar ne vieną dešimtmetį. Suremontuota salė, scena, įsigyta moderni scenos mechanika, pakėlimo įrenginiai, vaizdo, garso, šviesos įranga, nupirktos naujos užuolaidos. Džiaugiamės pokyčiais, bet širdį skauda dėl neremontuoto pagrindinio įėjimo.

– Mūsų rajono, o taip pat ir kitų savivaldybių organizuojamuose renginiuose dažnai pasirodo ir Kybartų kultūros centro mėgėjų meno kolektyvai. Papasakokite apie juos.

– 334 žmonės – tiek jų dalyvauja įvairiose mėgėjų meno veiklose ne tik Kybartų kultūros centre, bet ir jo padaliniuose. Iš viso veikia 15 kolektyvų. Galiu pasidžiaugti, kad visi šių kolektyvų vadovai labai stengiasi ir nuoširdžiai dirba.

Didžiausias, itin senas tradicijas turintis bei laurus įvairiuose konkursuose skinantis – pučiamųjų instrumentų orkestras „Kybartai“ ir jo šokėjos. Donatas ir Greta Ziegoraičiai – jauni, energingi, nebijantys iššūkių vadovai. Jiems padeda trys koncertmeisteriai – Karolis Ruočkus, Linas Daubaras ir Paulius Kuliešius.

Popchoras „Spindulys“ – dar palyginti jaunas, bet taip pat labai gausiai lankomas vaikų kolektyvas. Džiaugiuosi vadove Irma Menčinskiene, kuri labai motyvuoja vaikus, vežasi juos į įvairius konkursus, renginius. Vaikams tai – ypač svarbu. Ta pati vadovė dirba dar su dviem kolektyvais – moterų vokaliniais ansambliais „Aušrinė“ Pajevonyje ir „Vaivora“ Kybartuose.

Turime keturias kapelas. Tai Kybartų liaudiškos muzikos kapela „Žemyna“, kuriai vadovauja Rima Gliaubicienė. Šį šaunų kolektyvą visos Lietuvos žiūrovai galėjo pamatyti televizijos laidoje „Duokim garo“.

Valdo Juodišiaus vadovaujama Vištyčio kultūros namų kapela „Vištytis“, skaičiuojanti jau keletą dešimtmečių, – dažna įvairių rajono renginių dalyvė.

Virbalyje groja kapela „Pliumpa“. Beje, tos pačios kapelos nariai susibūrę į dar vieną kolektyvą „Romansai prie pliumpos“. Abiejų kolektyvų vadovas – Alfonsas Juškevičius.

Daug išvykų ir pasirodymų turi Girėnų kaimo kapela „Versmė“, vadovaujama Nomedos Klimauskienės. Ta pati vadovė subūrusi ir trio „Pavakarys“.

Ilgametė mūsų choreografė Irena Šunokienė vadovauja moterų liaudiškų šokių kolektyvui „Katpėdėlės“. Šis kolektyvas publiką stebina įvairių stilių šokiais. O jauniausias kultūros centro kolektyvas yra folkloro ansamblis „Spadnyčaitė“, kurį subūrė Irma Kalvaitytė-Lišauskienė. Neseniai gražią sukaktį atšventė Virbalio kultūros namų moterų vokalinis ansamblis „Vėjūna“, vadovaujamas Vilmos Gurskienės.

Šiuo metu keturi kolektyvai ruošiasi vasarą vyksiančiai Lietuvos dainų šventei.

– Kas yra pagrindiniai renginių sumanytojai?

– Metams baigiantis paprastai aptariame savo veiklas ir susidėliojame būsimų renginių planą. Turime tradicinius renginius, bet visuomet stengiamės sugalvoti ir kažką naujo. Idėjas siūlo visi kultūrinės veiklos vadybininkai, organizatoriai, kolektyvų vadovai.

Galiu pasidžiaugti kultūrinės veiklos vadybininkėmis. Visada kupina idėjų Žydrūnė Gudiškienė pati kuria bei įgyvendina projektus. Andželika Micutienė vadovauja Algimanto Kezio galerijai, veda renginius, labai daug darbų ji atliko įgyvendinant tarptautinį projektą.

Dažniausiai lieka nepastebėta techninė komanda, o be jos pagalbos juk neįvyktų nė vienas renginys. Būtent šios komandos žmonės padeda sėkmingai pasiruošti ar net įgyvendinti vieną ar kitą sumanymą, renginį.Keturi Kybartų kultūros centro kolektyvai ruošiasi vasarą vyksiančiai Lietuvos dainų šventei.

Smagu, kad visuomet randame bendrą kalbą su seniūnijomis, ugdymo įstaigomis, bendruomenėmis, UAB „Darna“, parapijų klebonais. Susikalbėjimas ir lemia renginių sėkmę.

– Ar dažna kolektyve darbuotojų kaita?

– Turime pokyčių. Netrukus į užtarnautą poilsį išleisime Vištyčio kultūros namų kultūrinės veiklos vadybininką Joną Paškauską. Jį pakeis kybartietė Morta Bilinskienė. Neseniai Pajevonio padalinį paliko kultūrinės veiklos vadybininkė Irma Kalvaitytė-Lišauskienė. Vietoj jos dirba vilkaviškietis Karolis Puidokas. Turime naują kultūrinių renginių organizatorę Gerdą Pogelytę.

Keliems darbuotojams artėja pensinis amžius, bus labai liūdna, jeigu jie nuspręs išeiti, nes rasti naujų kultūros darbuotojų yra sunku.

– Kultūra yra ta sritis, kuriai dažnai skiriamas nepakankamas finansavimas. Ar turite nuolatinių rėmėjų, mecenatų?

– Kai pradėjau dirbti, finansavimas buvo tikrai mažesnis. Lėšų renginių įgyvendinimui kasmet skiriama vis daugiau, darbuotojų atlyginimai po truputį kyla. Bėda ta, kad smarkiai šoktelėjo atlikėjų, scenos pastatymo ir kitų paslaugų kainos.

Galbūt atrodo, kad iš Savivaldybės biudžeto mes prašome per daug pinigų, bet norime, jog žmonėms renginiai būtų įdomūs. Jeigu siekiame profesionalumo, reikalingos ir didesnės lėšos. Vargu, ar renginiai žiūrovams būtų patrauklūs, jeigu mums tektų tilpti į mažesnį biudžetą.

Galiu pasidžiaugti, kad buvę „Kybartų“ orkestrantai, dabar jau verslininkai, remia orkestro veiką. Ypač didelę piniginę paramą orkestrui jau kelintą kartą skiria vienas kybartietis, tačiau jis nori išlikti neįvardytas. Savo produkcija mus paremia UAB „Mantinga“, UAB „Art Glacio“, gėlių parduotuvė „Nandina“.

– Kokią matote ateities kultūros politiką regionuose?

– Tikiu, kad kultūra visada bus būtina, nes ji – atgaiva sielai. Mes būsime tol, kol jausimės reikalingi. Turbūt ne be reikalo kultūros centre veikia įvairūs mėgėjų meno kolektyvai, dirba jų vadovai, renginių organizatoriai. Tik šie žmonės palaiko kultūrinę dvasią.

Aišku, kai kurie Vyriausybės sprendimai, pamąstymai nėra džiuginantys. Jie sukelia labai daug painiavos ir nerimo. Norėtųsi daugiau stabilumo.

– Kokie renginiai kybartiečius domina labiausiai?

– Mūsų auditorija – vyresnio amžiaus žmonės. Stengiamės organizuoti tokius pasirodymus, kurie žmonėms nebūtų per brangūs. Labai pasiteisinę ir kybartiečių mėgstami popmuzikos atlikėjų, grupių koncertai. Linksmos, ritmingos dainos žiūrovus išjudina, pakelia nuotaiką. Žmonės nori atsipalaiduoti, pamiršti rūpesčius.

– Kokiais renginiais žiūrovus žadate nudžiuginti šiemet?

– Minėsime visas tradicines šventes. Netrukus švęsime Vasario 16-ąja, Lietuvos valstybės atkūrimo dieną. Šią dieną planuojamas paminėjimas bei atlikėjo Edmundo Kučinsko koncertas.

Kovo mėnesį vyks tradicinis vokalinių ansamblių festivalis „Dainuojam Lietuvai“. To paties mėnesio pabaigoje kviesime žmones pasiklausyti grupės „El Fuego“.

Balandžio 5 d. švęsime Vaikų Velykėles. Mažieji galės pasižiūrėti Kauno valstybinio lėlių teatro spektaklį „Šeimynėlė iš didžiosios girios“. Balandžio 11 d. planuojamas monospektaklis „Pabaisų nebus“, kuriame vaidins Violeta Mičiulienė.

Teko pakeisti mūsų vasaros šventės datą. Tradiciškai ją organizuodavome pirmąjį liepos savaitgalį, bet šiemet jis sutampa su Lietuvos dainų švente, todėl šventė Kybartuose planuojama birželio 15 d. – koncertuos įvairūs meno mėgėjų kolektyvai, kviestiniai atlikėjai. Stengsimės, kad programa būtų įvairi ir įdomi visų amžiaus grupių žmonėms.

Toma BIRŠTONĖ

Autorės nuotr. Pasak Kybartų kultūros centro direktorės Astos Vencienės, akivaizdūs įstaigos pokyčiai pasiekti darnaus kolektyvo dėka.

Publikuota: „Santaka”, 2024-01-26.

lt_LTLietuvių kalba