Kybartai neteko 300 kalinių, tačiau sulauks 700 migrantų

Pirmadienį daug metų mūsų rajone buvusi įkalinimo įstaiga tapo Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Kybartų užsieniečių registracijos centru. Penktadienį išgabenus paskutinius kalinius, šią savaitę juos pakeis nelegalūs migrantai.

Tapo pasieniečiais 

Iš Kalėjimų departamento pataisos namų infrastruktūrą ketvirtadienį perėmę VSAT pareigūnai pirmadienį į Kybartus sukvietė žurnalistus ir aprodė patalpas, į kurias jau tą pačią dieną žadėjo atgabenti pirmuosius migrantus. Buvusiuose pataisos namuose planuojama apgyvendinti apie 700 vyrų – visus, kurie glaudžiasi palapinėse Rūdninkų poligone. Perkraustymo darbus planuojama baigti iki spalio 1 d. 

Atšalus orams Vyriausybė buvo priversta kuo greičiau spręsti palapinėse gyvenusių nelegalų problemą, tad buvę bausmių vykdymo sistemos pareigūnai per kelias dienas tapo pasieniečiais, visą savaitgalį besidarbavusiais naujajame užsieniečių registracijos centre – rengusiais patalpas nelegalių migrantų sutikimui. 

– Gyvename labai dinamišku metu. Tie darbai, kurie kitomis sąlygomis būtų daromi galbūt 2–3 mėnesius, galbūt pusmetį ar metus, šiuo laikotarpiu turi būti padaryti per kelias dienas. Tie sprendimai, kurie kažkada galėtų būti aptarinėjami, apsvarstomi keletą mėnesių, šiuo laikotarpiu turi būti priimami per dienas ar net valandas, – kalbėjo VSAT Pagėgių pasienio rinktinės vado pavaduotojas Rimantas Petrauskas. 

Sąlygos minimalios 

Nors Marijampolės pataisos namų Kybartų sektoriuje iki šiol bausmes atliko tik apie 300 kalinių, dabar čia teks sutalpinti dvigubai daugiau žmonių. Penkiaaukščiame pastate migrantai bus skirstomi į atskirus sektorius pagal tautybes, mat ne paslaptis, kad dėl tikėjimo ir kultūrų skirtumų tarp jų kyla konfliktų. Laisvai judėti centro teritorijoje jie galės tik savo sektoriuje arba nurodytu metu tam tikrose vietose. Išeiti už teritorijos ribų užsieniečiai neturės teisės. 

Migrantams skirtos patalpos ypatingu patogumu nepasižymi – vyrai kambariuose gyvens po 4 ar net 10 asmenų, naudosis bendromis prausyklomis, kuriose kol kas yra įvestas tik šaltas vanduo, nusiprausti galės kitame pastate esančiose dušinėse. 

Kaip ir anksčiau, įstaigoje veiks valgykla, parduotuvė, koplytėlė, sporto salė, medicinos punktas, biblioteka. Tiesa, pastaroji kol kas turi tik lietuviškų knygų, tačiau tikimasi, kad kartu su humanitarine pagalba Lietuvą pasieks ir kitų migrantams reikalingų daiktų. 

Užsieniečiai, tarp kurių yra irakiečių, afganistaniečių, šrilankiečių, įvairių Afrikos šalių atstovų, galės sportuoti krepšinio ir futbolo aikštelėse, naudotis lauke įrengtais treniruokliais. Artimiausiu metu ketinama pagerinti migrantų gyvenimo sąlygas, įrengiant boilerius šiltam vandeniui gaminti. 

Steigs darbo vietų 

Kybartų sektoriuje bausmę atlikę nuteistieji perkelti į Marijampolės pataisos namus, kita dalis paskirstyta bausmės atlikimo laiką tęsti kitose įkalinimo įstaigose, kuriose yra pakankamai laisvų vietų. 

Didžioji dalis (54 proc.) iš 175 pataisos namų darbuotojų išreiškė norą likti dirbti Kybartuose, tad sutiko pereiti į VSAT sistemą. 31 proc. darbuotojų nori dirbti Marijampolės pataisos namuose, 2 pareigūnai paliko tarnybą šalių susitarimu. 19 darbuotojų, dirbusių pagal darbo sutartis ir nesutikusių dirbti pakeistomis darbo sąlygomis, įteikti įspėjimo pranešimai. 9 proc. pareigūnų po imuniteto tarnybos patikrinimo rezultatų buvo nerekomenduoti perkelti į VSAT sistemą. Kalėjimų departamentas taip pat vertins šių pareigūnų galimybę tęsti tarnybą. 

Kybartų užsieniečių registracijos centre prireiks net 50 proc. daugiau darbo vietų nei buvo iki šiol. Planuojamas 262 etatų poreikis. Nelegalus prižiūrėsiantys VSAT pareigūnai neatmeta tikimybės, kad tarp migrantų gali kilti konfliktų ar net riaušės. Kaip informavo Vidaus reikalų ministerijos atstovė Božena Zaborovska-Zdanovič, bus operatyviai ir reguliariai keičiamasi informacija, Policijos departamentas telks papildomas pajėgas, prireikus bus kviečiama Vidaus saugumo tarnyba. 

Daugiau policijos 

Nuo pirmadienio Kybartuose ištisą parą budi bent vienas policijos ekipažas, užtikrinantis viešąjį saugumą ir reaguojantis į gyventojų iškvietimus. Siekiant užtikrinti didesnį tarnybos efektyvumą, kitą savaitę į buvusius laisvus etatus rajono policijos komisariate įdarbinami trys nauji policijos pareigūnai, papildomai bus sukurti du nauji etatai. 

Redakcija jau sulaukė rajono gyventojų skambučių dėl paramos nelegaliems migrantams. Vidaus reikalų ministerijos atstovai informavo, kad norintys padėti bendruomenės nariai turėtų susisiekti su nevyriausybinėmis organizacijomis – „Caritu“ ar Raudonuoju Kryžiumi, kurios telkia pagalbą ir aprūpina migrantus būtiniausiais daiktais. 

Taigi Kybartų pataisos namų, čia gyvavusių 37 metus, istorija baigėsi. Ji prasidėjo 1984 m. liepos 10 d., kai statomos profesinės mokyklos bazėje buvo įsteigtas gydymo ir darbo profilaktoriumas. 1991 m. jis buvo reorganizuotas į socialinės ir psichologinės reabilitacijos įstaigą, po pusmečio – į Kybartų pataisos darbų koloniją-gyvenvietę, 2002 m. – į atvirąją koloniją. Dar po poros metų įstaiga pavadinta Kybartų pataisos namais, o 2019 m. tapo Marijampolės pataisos namų sektoriumi. Kybartų pataisos namų sektoriaus uždarymą pagreitino migrantų krizė, tačiau jį buvo planuojam uždaryti, nes patalpos nebeatitiko šių laikų įkalinimo įstaigai keliamų lūkesčių ir reikalavimų. 

Eglė KVIESULAITIENĖ

Autorės nuotr. Nauja iškaba informuos, kad vietoj pataisos namų įsikūrė Kybartų užsieniečių registracijos centras.

Publikuota: „Santaka”, 2021-09-21.

lt_LTLietuvių kalba