Laikini nepatogumai ir džiugina, ir pykdo

Pastaruoju metu dėl vykdomų darbų gausos Kybartai daugeliui gali priminti didžiuosius šalies miestus – čia tvarkomos gatvės, pastatai, rengiamos laisvalaikio ir pramogų zonos.

Atsižvelgta į jaunimo poreikius 

Prieš kelias savaites į Kybartus sugužėjo daugybė sunkiasvorės technikos priemonių, o šalmais, liemenėmis ir įvairiais statybiniais įrankiais „apsiginklavę“ darbininkai tapo neatsiejama miesto dalimi. Čia pradėtas įgyvendinti didelės apimties projektas „Visuomeninės paskirties pastato ir viešųjų erdvių sutvarkymas Kybartuose, pritaikant juos bendruomenės poreikiams“. 

Už gautas Europos Sąjungos, valstybės ir Savivaldybės lėšas jau sutvarkytos kai kurios kultūros centro vidaus patalpos, o visai neseniai prasidėjo Tarybų ir Eitkūnų gatvių rekonstrukcija bei jaunimo parko kūrimo darbai. Vištyčio gatvėje numatytame parke planuojama įrengti krepšinio, BMX dviračių ir šunų vedžiojimo aikšteles, lauko treniruoklius, pasivaikščiojimo takus. 

„Dar prieš keletą metų diskutavome su vietos jaunimu, klausėme, kokių jie turi poreikių. Rengdami projektą stengėmės į tai atsižvelgti. Iki šiol Kybartuose labai trūko jauniems žmonėms pritaikytų erdvių. Tikiu, kad jaunimo parkas taps dideliu traukos centru. Dar praėjusiais metais netoli kapinių įrengėme dirbtinės dangos futbolo aikštelę – dabar ji retai kada būna laisva. Norėtume kažką panašaus ateityje įrengti ir vadinamojoje užgelžkelėje. Šioje miesto vietoje apskritai jaunimui trūksta laisvalaikio zonų“, – teigė Kybartų seniūnas Romas Šunokas. 

Daugybė darbų 

Be jau minėtų darbų, iš projekto lėšų Darvino gatvėje taip pat bus įrengta maždaug septyniasdešimties vietų automobilių stovėjimo aikštelė. Pasak seniūno, ji ne tik tarnaus pagal tiesioginę paskirtį, bet taps ir viso miesto puošmena, mat aikštelėje bus palikti augti medžiai, šalimais pastatyti suoleliai, o vietoje įprastos dangos ji bus išgrįsta tuščiavidurėmis trinkelėmis. Tikimasi, kad ši aikštelė padės išspręsti automobilių stovėjimo problemą įvairių švenčių metu ir turgaus dienomis. 

Už projektines lėšas šalia autobusų stoties taip pat bus pastatytas ir viešasis tualetas. Jo iki šiol Kybartuose labai trūko. 

„Kadaise viešasis tualetas buvo įrengtas šalia kultūros centro, tačiau jis nepasiteisino. Dabar esame visame mieste pastatę nemažai biotualetų. Dalis jų liks ir ateityje“, – sakė seniūnas. 

Bendra visų darbų vertė – beveik 1,13 mln. eurų. Iš jų ES ir valstybės biudžeto lėšos sudaro kiek daugiau nei milijoną, Vilkaviškio rajono savivaldybės dalis – 84,7 tūkst. eurų. Tikimasi visus darbus užbaigti per šiuos metus.

Prašo pakantumo 

Prasidėję darbai vienus kybartiečius džiugina. Jie supranta, kad netrukus miestas pasikeis neatpažįstamai, dalis praėjimų bei pravažiavimų taps patogesni bei saugesni, o sukurtos naujos viešosios erdvės dar labiau papuoš Kybartus. Vis dėlto ne visi miestelėnai yra patenkinti darbų eiga. Žmonių nusiskundimų nuolat sulaukia ir seniūnas R. Šunokas, ir mieste tvarką prižiūrintys UAB „Kybartų darna“ specialistai. Keleto pasipiktinusių žmonių skambučių sulaukė ir „Santakos“ laikraščio korespondentai. 

Labiausiai gyventojus pykdo laikinai uždaryti keliai bei praėjimai, į kitas vietas perkeltos šiukšliadėžės bei kai kurie kiti niuansai. Seniūnas teigė pastebėjęs, kad labiausiai piktinasi tie, su kuriais šie laikini pokyčiai susiję mažiausiai. 

„Aš tikrai suprantu, kad dabar Kybartuose atsirado daug nepatogumų. Už visa tai noriu atsiprašyti žmonių, tačiau kartu noriu paprašyti supratimo. Juk naujos gatvės bei kiti objektai iš dangaus nenukris! Turime šiek tiek pakentėti, kad vėliau galėtume džiaugtis rezultatais. Mes, savo ruožtu, dar prieš darbų pradžią iškabinome informacinius skelbimus daugiabučių laiptinėse, dėjome skrajutes už automobilių stiklų valytuvų, rašėme pranešimus viešojoje erdvėje. Net ir dabar, jei gauname kokių nors nusiskundimų, stengiamės operatyviai į juos reaguoti. Ir visai nesvarbu, kurią dieną sulaukiame skambučių – šiokiadieniais ar savaitgaliais. Stengiamės geranoriškai į viską žiūrėti. Kartais net tenka daryti minimalias projekto korekcijas. Džiaugiuosi, kad ir rangovai į tai žiūri labai palankiai“, – kalbėjo R. Šunokas. 

Šiuo metu intensyviausiai darbai vyksta Tarybų ir Eitkūnų gatvėse. Seniūnas prognozavo, kad jie turėtų būti užbaigti maždaug po trijų mėnesių. Jo teigimu, abiejose gatvėse eismas vyksta gana intensyviai, tad pokyčius tikrai pajus didžioji dalis kybartiečių, o ne vien tik šalimais gyvenantys asmenys. Eitkūnų gatve dažniausiai vykstama į kapines bei netoliese esančius garažus, o Tarybų gatvė veda į Kybartų pirminės sveikatos priežiūros centrą. 

„Dėl rangos darbų teko nutiesti laikiną pravažiavimą link garažų ir kapinių. Nors paklojome tikrai gerą gruntą, kurį nuolat palyginame, tačiau vis tiek sykiais atsiranda nepatenkintų gyventojų. Labai bijau, kad dalis žmonių vėl ims skųstis, kai įsivažiuos jaunimo parko rangos darbai. Planuojame įprastą taką, vedantį į prekybos centrą, kuriam laikui perkelti į kitą vietą. Tikiuosi, jog gyventojai supras, kad visa tai yra laikina ir po kelių mėnesių viskas bus dar geriau nei iki šiol“, – vylėsi seniūnas. 

Problemos dėl šiukšlių 

Bene daugiausiai nepasitenkinimo tarp kybartiečių sukėlė pakeista kai kurių atliekų konteinerių stovėjimo vieta. Laikinais pokyčiais ypač nepatenkinta dalis Darvino g. 16 daugiabučio namo gyventojų. Anksčiau prie šio pastato stovėjo aštuoni dideli mišrių atliekų konteineriai, tačiau dėl gatvių rekonstrukcijos darbų nelikus galimybės įvažiuoti į kiemą, konteinerius teko perkelti į kitą vietą, esančią maždaug už 100 metrų. Palikti tik trys spalvoti rūšiavimui skirti konteineriai, kurių perkelti nebuvo galimybių. 

Visgi ne visi žmonės nešdami šiukšles nori eiti papildomą atstumą, tad iki šiol jas meta įprastoje vietoje. Nors UAB „Kybartų darna“ specialistai stengiasi kasdien atliekas surinkti, tačiau neretai šiukšlių maišus snapais prakapoja paukščiai, tad jas vėliau tenka rankioti iš įvairių vietų. 

„Įvairiais būdais prašome žmonių supratimo ir pakantumo, tačiau dažniausiai atsimušame kaip į sieną. Neretai iš gyventojų sulaukiame tik keiksmažodžių. Jau net nežinau, ko griebtis. Praeitą savaitę vėjas ir paukščiai šiukšles išnešiojo po visą šalimais esančią vaikų žaidimų aikštelę, iš kurios surinkome daugiau nei du didelius konteinerius atliekų“, – sakė UAB „Kybartų darna“ direktoriaus pavaduotoja, l. e. direktoriaus pareigas, Ramutė Jablonskienė. 

Ji pripažino, kad šiukšlių išmetimo problema Kybartuose visada buvo opi. Ypač ji paaštrėja pavasarį bei rudenį, kai gyventojai ima valyti rūsius. 

„Prie daugiabučių laiptinių stovi mažos šiukšliadėžės, kurios neretai užpildomos pačiomis įvairiausiomis atliekomis – nuo raugintų kopūstų iki kiaulių žarnų. Prašome žmonių tokias šiukšles mesti į vos už keliasdešimties metrų esančius konteinerius, bet retai mus kas išgirsta. Gaila, kad kai kurie asmenys mėgsta dėl visko kaltinti kitus, tačiau patys elgiasi nederamai“, – apgailestavo R. Jablonskienė. 

Jai antrino ir seniūnas R. Šunokas. Anot jo, dėl šiukšlinimo mieste nuolat būna įvairių problemų. Ypač daug rūpesčių kelia nuolat ne vietoje metamos stambiagabaritės atliekos. Seniūnas teigė planuojantis apie pažeidėjus pranešti policijos pareigūnams.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Mieste virte verda infrastruktūros gerinimo darbai.

Publikuota: „Santaka”, 2021-05-14.

lt_LTLietuvių kalba