Lietuvos aeroklubui vadovauja kybartietė

Aviacija besidomintys kybartiečiai gali didžiuotis – Lietuvos aeroklubo (LAK) prezidente išrinkta jų kraštietė Eglė Paužuolienė. Ji tapo pirmąja moterimi istorijoje, kuriai patikėta vadovauti šiai organizacijai. Po gegužės pabaigoje įvykusių rinkimų iš Kybartų kilusi Eglė LAK vadovaus dvejus metus.

Laimėjo pirmajame ture 

Paskutinį gegužės šeštadienį daugiau nei 100 LAK narių atstovų metinėje ataskaitinėje konferencijoje rinko naują prezidentą. Dvejus metus LAK vadovavusį buvusį ūkio ministrą, dabartinį Jonavos rajono savivaldybės merą Mindaugą Sinkevičių norėjo pakeisti trys kandidatai: buvęs finansų viceministras, patirties vadovaujant civilinės aviacijos įmonėms turintis Romualdas Gėgžnas, Lietuvos aviacijos veteranų sąjungos prezidentas, Šiaulių universiteto dėstytojas, buvęs šio miesto savivaldybės meras Alfredas Lankauskas ir Lietuvos aviamodelių sporto federacijos prezidento pavaduotoja E. Paužuolienė. 

Dėl šalyje buvusio karantino konferencija ir rinkimai vyko neįprastai – delegatams neišlipant iš automobilių ir per jų langus iškišant balsavimo biuletenius. 

Surinkusi daugiau nei pusę konferencijos dalyvių balsų rinkimus laimėjo E. Paužuolienė. Ji tapo pirmąja moterimi, vadovaujančia šiai organizacijai. 

„Nesitikėjau laimėti. Kai po pirmojo balsavimo turo paaiškėjo, kad kažkuris pretendentas laimėjo, iš karto pagalvojau, kaip apmaudu, jog nepapuoliau į antrąjį rinkimų turą. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad turiu balsų daugumą – esu nugalėtoja“, – pasididžiavimo neslėpė E. Paužuolienė. 

Aviacija sudomino vyras 

Kybartuose baigusi vidurinę mokyklą Eglė, tuomet dar Leonavičiūtė, išvyko studijuoti teisės mokslų. Tada ji apie aviaciją žinojo tik tiek, kiek kiekvienas iš mūsų. Tačiau prieš vienuolika metų ji susipažino su savo būsimu vyru Donatu Paužuoliu, kurio gyvenime aviacija užėmė labai svarbią vietą. Donatas – daugkartinis Lietuvos ir triskart pasaulio radijo bangomis valdomų akrobatinių aviamodelių čempionas. 

„Kai pradėjome draugauti su Donatu, jis jau keliavo po įvairias Europos šalis ir bendravo bei dalijosi patirtimi su kitais aviamodeliuotojais. Kartu su juo vykdavau ir aš, nuo tada prasidėjo mano pažintis ne tik su įdomiais, aviacijos pasaulyje besisukančiais žmonėmis, bet ir su įvairiomis šio sporto šakomis“, – pasakojo Eglė. 

Kartu su vyru Eglė pradėjo organizuoti lauko ir uždarų patalpų lėktuvų modelių varžybas. 2014 metais Paužuoliai Utenoje suorganizavo didžiausias iki tol Lietuvos uždarų patalpų radijo bangomis valdomų lėktuvų modelių varžybas, kuriose dalyvavo sportininkai iš devynių pasaulio valstybių. 

„Buvo laikotarpis, kai mokiausi valdyti aviamodelius, bet supratau, kad viskas daug sudėtingiau nei atrodo. Reikia turėti nemažai laisvalaikio, kad išmoktum valdyti aviamodelį. O ką jau šnekėti apie jų konstravimą…“ – kalbėjo E. Paužuolienė. 

Planuoja darbus 

Kalbėdama apie priešrinkiminį laikotarpį Eglė pasakojo, kad į būsimus rinkimus norėjusi įnešti naujo vėjo. Ji akcentavo rinkėjams, kad labai svarbus organizacijos veiklos strateginis planavimas, užsibrėžtų tikslų siekimas, veiklos viešinimas, nes aviatoriai tikrai turi kuo didžiuotis ir pasigirti. Jos prioritetas – ryšių su nacionaliniais bei tarptautiniais partneriais stiprinimas. 

Pasak Eglės, reikia daugiau dėmesio skirti jaunajai kartai bei jos ugdymui, nes ji – Lietuvos aviacijos ateitis. Reikia skatinti jaunuolius domėtis aviacijos sportu, įtraukti į įvairias aviacines veiklas. Moteris minėjo, jog norėtų įsteigti jaunimo skatinimo fondą, iš kurio perspektyviems, sportine aviacija užsiimantiems jaunuoliams būtų mokama stipendija. 

„Planuoju įsteigti fondą, iš kurio LAK taryba, vadovaudamasi nustatytais kriterijais, spręstų, kuriems jaunuoliams skirti stipendiją. Jie pinigus galėtų panaudoti tarptautinėms varžyboms, nes dalyvavimas jose dažnai tampa prabanga. Vien startinis mokestis aukšto lygio varžybose prasideda nuo 500 eurų, o kur dar įrangos nusigabenimas…“ – pasakojo E. Paužuolienė. 

Šiltuoju metų laikotarpiu įvairiuose Lietuvos aerodromuose vyksta nemažai švenčių ir renginių, tačiau į juos ne visada susirenka daug žiūrovų. Per savo vadovavimo kadenciją Eglė norėtų viešinti kuo daugiau renginių bei į juos pritraukti žmonių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš užsienio. 

„Jeigu koronavirusas nesujauks planų, rudenį norime surengti konferenciją apie aviacijos sporto vystymosi tendencijas. Į ją kviesime atvykti ir pasidalyti patirtimi užsienio partnerius, taip pat ir valdžios atstovus, nes norime, kad jie labiau domėtųsi aviacija“, – būsimo renginio planus dėstė LAK prezidentė. 

Baiminasi dėl ateitis 

Labiausiai E. Paužuolienę neramina tai, jog Vyriausybė priėmė sprendimą aerodromų turtą perduoti savivaldybėms. Jei šios atsisakys šį turtą perimti ir prisidėti prie jo išlaikymo, aerodromų likimas bus sprendžiamas VĮ „Turto banko“ aukcione. 

Toks sprendimas, pasak LAK prezidentės, gąsdina daugumą aviatorių. Jie baiminasi, kad aviacijos sporto aistruoliams gyvybiškai svarbūs aerodromai ir juose esantis turtas gali būti išdalytas daugiau nei dešimčiai atskirų savininkų, kurie su perimtu turtu galės daryti ką nori. 

Pasak E. Paužuolienės, šiuo metu Seimui pateiktos Aviacijos įstatymo pataisos, kurios bent iš dalies padėtų išspręsti iškilusias problemas. Tikimasi, jog per rudens sesiją Seimas priims tinkamą sprendimą. 

Neatlygintina veikla 

E. Paužuolienė dirba teisinį darbą valstybės tarnyboje. Laisvalaikiu jauna moteris mėgsta užsiimti savanoryste. Dvejų metų kadencijai išrinkta naujoji prezidentė dirbs neatlygintinai. Moteris teigė, kad neapmokamas darbas neatbaidė jos siekti prezidento posto. 

„Didžiąją dalį gyvenimo greta pagrindinio darbo užsiėmiau savanoryste. Nors tai ir užima beveik visą mano laisvalaikį, tačiau man tai patinka ne mažiau nei mano pagrindinis darbas. Lietuvos aeroklubas – visuomeninė organizacija. Subūrę stiprią komandą galime padirbėti ir daug nuveikti ne tik aviacijai, bet ir Lietuvai, garsindami ją pasaulyje“, – pasakojo E. Paužuolienė. 

Suderinti du darbus šiuo metu Eglei yra nelengva, tačiau moteris stengiasi kuo dažniau apsilankyti įvairiuose renginiuose ir pabendrauti su vietiniais aviacijos atstovais. Savaitgaliais LAK prezidentė lankosi aviacijos varžybose įvairiuose miestuose. O praėjusį savaitgalį ji kartu su vyru Donatu ir dukrele Gabriele viešėjo gimtojoje Suvalkijoje. Tik šįkart ne Kybartuose, o Sasnavoje, kur aerodrome stebėjo parašiutininkų šuolius, vaikų, besimokančių sklandymo meno, treniruotes bei bendravo su gimtojo krašto žurnalistais.

Toma BIRŠTONĖ

Autorės nuotr. Naujai išrinkta Lietuvos aeroklubo prezidentė Eglė Paužuolienė organizacijai vadovaus dvejus metus.

Publikuota: „Santaka”, 2020-07-17.

lt_LTLietuvių kalba