Minės kultūros istorijoje išlikusį kraštietį
Kybartų kultūros centras tęsia projektą „Algirdas Landsbergis: amžinosios vertybės yra anapus laiko“. Jis skirtas kraštiečio rašytojo, dramaturgo, literatūros kritiko, vertėjo, profesoriaus Algirdo Landsbergio 100-osioms gimimo metinėms. Gyventojai kviečiami į dar vieną renginį.

Liepos 10 d., 17.30 val., vyks jubiliejinis minėjimas kūrėjui pagerbti. Renginyje dalyvaus rašytojo sūnus prof. Paulius Landsbergis, dukra Aylin (Niujorkas, JAV), režisierius prof. Gytis Padegimas ir dr. Virginija Babonaitė-Paplauskienė. Literatūros ir muzikos kompoziciją atliks Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorius Dainius Svobonas su arfininke Viktorija Smailyte. Taip pat bus pristatyta dr. V. Babonaitės-Paplauskienės archyvinės monografinės knygos „Kelionė į Algirdo Landsbergio kelionę“ antroji laida.

Menininko A. Landsbergio gyvenimas ir kūryba tampa savotiška metafora visai lietuvių išeivijos kartai pristatyti. 1924 m. birželio 23 d. Kybartuose gimusį kūrėją gimtojo miesto vardas lydėjo iki gyvenimo pabaigos 2004 m.

1944 m. antrosios sovietų okupacijos A. Landsbergis buvo išstumtas iš Lietuvos į Vakarus, o vėliau persikėlė į Ameriką, iki pat mirties gyveno Niujorke. Savo gyvenimą jis paskyrė lietuvybės puoselėjimui ir išsaugojimui svetimoje žemėje, įvairiomis priemonėmis kovojo už Lietuvos laisvės atgavimą.

A. Landsbergis paliko ryškų pėdsaką kultūros istorijoje: dirbo žurnalistu, informacinių agentūrų „Laisvoji Europa“ ir „Amerikos balsas“ laidų vedėju, buvo įvairių leidinių redaktorius ir bendradarbis, vertėjas, lektorius, daugiau nei 25 metus dėstė Fairleigh Dickinson universitete Niujorke. Jis – pirmasis lietuvis, 1963 m. priimtas į tarptautinę PEN organizaciją, tapęs išeivijos lietuvių skyriaus pirmininku ir buvęs jos vicepirmininku iki mirties.

Prof. A. Landsbergis buvo vienas iš tų, kurie įdėjo ypatingų pastangų, kad Lietuvos rašytojų sąjunga 1989 m. būtų priimta į PEN klubą.

A. Landsbergis įsirašė į lietuvių literatūros istoriją kaip pirmojo pokarinėje lietuvių literatūroje modernaus romano „Kelionė“ (1954), dviejų novelių knygų „Ilgoji naktis“ (1956) ir „Muzika įžengiant į neregėtus miestus“ (1979) autorius. Rašytojas sukūrė pjesių, komedijų, dramų lietuvių ir anglų kalbomis.

Birželį Kybartų kultūros centre publika jau žiūrėjo Nacionalinio Kauno dramos teatro spektaklį „Vėjas gluosniuose“, pagal A. Landsbergio pjesę pastatytą režisieriaus prof. G. Padegimo.

Už nuopelnus Lietuvai prof. A. Landsbergis 1999 m. apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordinu.

Organizatorių inf.

Publikuota: „Santaka”, 2024-07-05.

lt_LTLietuvių kalba