Nestabili padėtis statybų rinkoje ir sunkios derybos stabdo darbus

Pastaraisiais metais Kybartų gyventojai neretai reikšdavo nepasitenkinimą dėl netvarkomų viešųjų erdvių, dėl apleisto miesto stadiono. Prieš kurį laiką vietinius žmones pasiekė džiugios žinios, kad rekonstrukcijos darbams pagaliau skirtas finansavimas. Deja, augančios statybinių medžiagų kainos, neįvykstantys viešųjų pirkimų konkursai stabdo suplanuotus darbus.

Neįvyksta konkursai 

Kybartų miesto stadionas ilgą laiką miestiečiams, o ypač futbolo klubo „Sveikata“ žaidėjams bei sirgaliams buvo didelis skaudulys. Ne vienus metus gyventojai girdėjo pažadus, kad stadionas bus atnaujintas ir pagaliau visi galės džiaugtis naujomis tribūnomis bei kita šiuolaikiška infrastruktūra. Konkrečios geros žinios kybartiečius pasiekė pernai – miesto stadiono rekonstrukcijai skirtas ilgai lauktas finansavimas. 

Tačiau dabartinė situacija statybų sektoriuje pasėjo daug nežinomybės. Brangstant statybinėms medžiagoms statybos darbų savikaina stipriai išaugo. Taip atsitiko su miesto stadiono tribūnų atnaujinimu. Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija jau trečią kartą skelbia rekonstrukcijos darbų viešųjų pirkimų konkursą ir tikisi, kad šįkart pagaliau pasiseks. 

„Planuojama nugriauti senas ir pastatyti naujas stadiono tribūnas, kurios atitiktų visus reikalavimus ir higienos normas. Iki šiol buvo paskelbti du viešųjų pirkimų konkursai, tačiau jie neįvyko, nes tiekėjų pasiūlytos kainos yra didesnės, negu šiam projektui skirta pinigų“, – sakė Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Jurga Grigaliūnaitė. 

Bandys derėtis 

Per pandemiją išaugęs statybinių medžiagų poreikis iškėlė ir jų kainas. Pasak pašnekovės, svarbiausios statybinės medžiagos, ypač metalo gaminiai, reikalingi stadiono tribūnoms atnaujinti, nuo pandemijos pradžios pabrango kelis kartus. Net ir dabar negalima tikėtis stabilių statybinių medžiagų kainų, nes, anot J. Grigaliūnaitės, gamintojai jas didina kas kelias savaites. Dėl brangstančių statybinių medžiagų Kybartų miesto stadiono rekonstrukcijos kaina smarkiai šoktelėjo. 

„Per pirmuosius viešųjų pirkimų konkursus mūsų bei tiekėjų pasiūlytos kainos smarkiai skyrėsi. Reikėjo pasukti galvas, kaip šią problemą išspręsti, nes susidariusio kainų skirtumo niekas nefinansuoja, jį tenka dengti Savivaldybės biudžeto lėšomis, o šiam atvejui pinigų nebuvo numatyta. Šią savaitę organizuosime trečiąjį konkursą, kuris vyks derybų būdu. Tikiuosi, kad pavyks rasti bendrą kalbą ir sprendimą, tinkantį abiem pusėms“, – kalbėjo J. Grigaliūnaitė. 

Situacija kartojasi 

Ne kartą rašėme, kad šiuo metu įgyvendinamas projektas „Visuomeninės paskirties pastato ir viešųjų erdvių sutvarkymas Kybartuose, pritaikant juos bendruomenės poreikiams“ pakeis miesto įvaizdį, o naujos viešosios erdvės dar labiau papuoš vietovę. 

Už gautas Europos Sąjungos, valstybės ir Savivaldybės biudžetų lėšas jau sutvarkytos kai kurios Kybartų kultūros centro vidaus patalpos, įruošta automobilių stovėjimo aikštelė Darvino gatvėje, įpusėjo Tarybų ir Eitkūnų gatvių rekonstrukcija bei darbai jaunimo parke, kuriame planuojama įrengti krepšinio, BMX dviračių ir šunų vedžiojimo aikšteles, lauko treniruoklius, pasivaikščiojimo takus. Už projektines lėšas šalia autobusų stoties taip pat bus pastatytas konteinerio tipo viešasis tualetas. Deja, šio objekto statybos kelia nerimo. Pasak Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vedėjos J. Grigaliūnaitės, pradėtus darbus sudėtinga užbaigti dėl tos pačios priežasties – statybinių medžiagų kainų šuolio. 

„Jau skelbėme ketvirtąjį konkursą viešojo tualeto įrengimo darbams atlikti. Dabar yra vertinama, ar tiekėjai atitinka kvalifikacinius reikalavimus. Šįkart rangovų pasiūlytos kainos mus tenkino, tačiau iki paskutinės minutės nežinome, ar tada, kai ateis laikas pasirašyti rangos darbų sutartį, tiekėjai patys nepersigalvos, – kalbėjo J. Grigaliūnaitė, primindama, kad yra pasitaikę atvejų, kai tiekėjai paskutiniu momentu pakeitė nuomonę ir nepasirašė rangos darbų sutarčių. – Situacija rinkoje šiuo metu itin prasta – drastiškai augančios medžiagų kainos ir brangstančios statybos stabdo rekonstrukcijos darbus ne tik Kybartuose, bet ir visoje Lietuvoje.“

Toma BIRŠTONĖ

Andriaus GRYGELAIČIO nuotr. Kybartų miesto stadiono tribūnos šiuo metu yra itin prastos būklės.

Publikuota: „Santaka”, 2021-09-10.

lt_LTLietuvių kalba