Žinutė iš pasienio: migrantų kybartiečiai nelaukia

Penktadienį rajoną pasiekė žinia, kad planuojama naikinti Marijampolės pataisos namų Kybartų sektorių ir tose patalpose įkurdinti beveik 800 migrantų iš Rūdninkų. Ši žinia vietos gyventojams, įstaigos darbuotojams pasėjo daug nerimo ir nežinios.

Paskirstys kitur 

Šiuo metu Kybartuose už grotų dienas leidžia apie 300 nuteistųjų. Teigiama, kad jie bus iškelti į Marijampolės pataisos namus ir kitas šalies įkalinimo įstaigas, kuriose yra laisvų vietų, o jų vietoje apgyvendinti migrantai iš Rūdninkų. Teisingumo ministerija akcentuoja, kad Kybartų pataisos namų padalinio patalpos yra bendrabučio tipo, jos nėra efektyviai išnaudojamos, čia klesti kalinių subkultūra – kitaip tariant, ši erdvė nėra tinkama nuteistiesiems. O migrantams čia bus užtikrintas šildymas, elektra, interneto ryšys, tiekiamas vanduo ir karštas maistas, toliau veiks medicinos punktas. Įrengtos ir laisvalaikiui skirtos patalpos: biblioteka, amatų centras, treniruoklių salė, atviroje pataisos namų teritorijoje sportuoti galima futbolo ir krepšinio aikštelėse. 

Į Kybartų pataisos namus pirmuosius migrantus planuojama atkelti spalio pradžioje. Čia jie gyventų iki to laiko, kol bus išnagrinėti jų prašymai dėl prieglobsčio. 

Dialogas nevyksta 

Vilkaviškio rajono savivaldybės meras Algirdas Neiberka pasakojo, kad žinios apie migrantų atkėlimą į Kybartus jis sulaukė tik penktadienio popietę, kai visa Lietuvos žiniasklaida jau garsiai apie tai trimitavo. Paskambinęs vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas patvirtino, kad turimas toks planas, tačiau platesnę informaciją apie kardinalias permainas buvo žadėta pranešti tik šią savaitę. 

„Bandžiau teirautis, koks likimas laukia pataisos namų sektoriaus, čia dirbančių žmonių, bet į dialogą viceministras nesileido. Tik iš žiniasklaidos po pokalbio sužinojau, kad jau numatytas ir tikslus migrantų skaičius, ir permainų data, tačiau oficialių žinių iš atitinkamų institucijų aš iki šios minutės neturiu“, – pirmadienio rytą teigė A. Neiberka. 

Meras piktinosi, kad apie planuojamus pokyčius rajone vietos valdžia nebuvo informuota iš anksto, o sprendimai priimami tyliai: „Rajono žmonės turi žinoti, kas vyksta. Kybartų sektoriuje dirbantys pareigūnai, mokytojai ir kiti darbuotojai jaudinasi, ar pavyks išsaugoti darbo vietas. Gaila, kad niekas nesikalba nei su mumis, nei su darbuotojais. Ministerijos atstovai turėtų atvykti ir paaiškinti visiems apie numatomus pokyčius.“ 

Seimo narys Algirdas Butkevičius penktadienį išplatino pranešimą spaudai teigdamas, jog dar prieš dieną Vyriausybės atstovai į akis melavo, kad jokių sprendimų dėl migrantų atkėlimo į Kybartus nėra, o kitą dieną jau patys viešai kalbėjo apie numatomus pokyčius. Tokį Vyriausybės poelgį parlamentaras pavadino spjūviu žmonėms į akis. A. Butkevičius pats ėmėsi iniciatyvos ir pakvietė įkalinimo įstaigos darbuotojus bei miesto bendruomenę pirmadienį susitikti ir aptarti tolimesnių veiksmų planą. Šiandien parlamentaras planuoja surengti spaudos konferenciją šia tema Seime. 

Nesupranta tokio sprendimo 

Pirmadienio rytą prie pataisos namų Kybartuose būriavosi daugiau kaip pusšimtis darbuotojų. Visi jie atvyko dėl vieno tikslo – išsiaiškinti, koks bus jų likimas, ar pavyks išsaugoti darbo vietas. 

Į susitikimą su pareigūnais atvyko Ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos vadovas Kęstutis Pauliukas, Seimo narys Algirdas Butkevičius, Savivaldybės meras Algirdas Neiberka, Marijampolės pataisos namų direktoriaus pavaduotojai Zenonas Kunca ir Gediminas Jarašius. Jie išklausė susirinkusiųjų nuogąstavimus, tačiau nieko konkretaus pasakyti negalėjo. Į rytinį pokalbį su darbuotojais neatvyko nė vienas atstovas iš Vidaus reikalų, Teisingumo ministerijų. 

Tiek profesinės sąjungos vadovas K. Pauliukas, tiek parlamentaras A. Butkevičius sakė nesuprantantys, kodėl migrantams apgyvendinti pasirinkti pataisos namai. Pasak jų, tai galima traktuoti kaip žmogaus teisių pažeidimą, gali būti, kad dėl to Lietuva bus smarkiai kritikuojama. Be to, migrantai dėl netinkamų gyvenimo sąlygų gali kreiptis į teisėsaugą ir prisiteisti nemažas pinigų sumas. 

„Mes matome, kad su teisėsaugos institucijomis bei čia dirbančiais žmonėmis bandoma susidoroti. Pradžioje uždarė Lukiškių kalėjimą, dabar perversmai vyksta Kybartuose, vėliau ateis eilė Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos pirmajam sektoriui. Kas svarbiau – neteisėtai sieną kirtę migrantai ar piliečiai, dirbantys Lietuvos labui?“ – kalbėjo įpykęs profesinės sąjungos vadovas K. Pauliukas. 

Žmonės priešinsis 

Pareigūnai stebėjosi, kodėl toks svarbus sprendimas buvo priimtas taip greitai, o pačią reformą planuojama įgyvendinti vos per mėnesį. Susirinkę žmonės akcentavo, kad Lietuvoje yra kelios įkalinimo įstaigos, kuriose galima patalpinti migrantus, pavyzdžiui, Vilniuje, Sniego gatvėje, esančiuose pataisos namuose, kur kalėjo nuteisti teisėsaugos institucijose dirbę žmonės. 

Diskusijai įsisiūbavus buvo nutarta raštu kreiptis į Lietuvos Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę, teisingumo ministrę Eveliną Dobrovolską ir informuoti, kad darbuotojai nesutinka su permainomis bei siekia išsaugoti pataisos namų sektorių Kybartuose. 

Susirinkimo metu buvo užsiminta ir apie mitingą prie Teisingumo ministerijos. Pasak profesinės sąjungos vadovo K. Pauliuko, ši pertvarka liečia ne tik Kybartus. Tai visų įkalinimo įstaigų problema: „Įstaigų darbuotojai yra pasiryžę padėti vieni kitiems. Vieną kartą mes atšaukėme protestą, bet šįkart taip nebus. Mes turime įrodyti savo tiesą ir parodyti ministrei, kad ja nepasitikime.“ 

Kvepia bedarbyste 

Savo vardo ir pavardės atskleisti nepanorusi Marijampolės pataisos namų Kybartų sektoriaus pareigūnė sakė, kad darbe vyro chaosas ir panika. Pasak pašnekovės, šią žinią prieš kelias savaites prižiūrėtojai išgirdo iš nuteistųjų, o oficialesnes naujienas ji sužinojo tik iš žiniasklaidos. Pataisos namų administracija jokių žinių apie vykstančias permainas nėra pateikusi iki šiol. 

Nors Teisingumo ministerija akcentuoja, kad visiems pataisos namuose dirbantiems pareigūnams bus pratęstos darbo sutartys ir jų darbo sąlygos nesikeis, tačiau moteris teigia, jog tai pigus valdžios triukas, bandant apgauti visuomenę. 

„Marijampolės pataisos namuose reikės 30–50 papildomų darbuotojų, o mūsų – beveik 200. Žinoma, mums gali pasiūlyti dirbti Alytaus ar Pravieniškių pataisos namuose, tačiau tai nelogiška. Darbuotojai bus priversti patys palikti savo darbo vietas ir papildyti bedarbių gretas. Ministerija modulinius namelius galės statyti ne tik migrantams, bet ir pataisos namų darbuotojams, nes tikrai neatsiras sutinkančiųjų važinėti į darbą po kelis šimtus kilometrų“, – kalbėjo pareigūnė. 

Mokytojai nežinioje 

Dėl pataisos namuose vykstančių perversmų ant plauko pakibo ir kelių dešimčių čia dirbančių mokytojų likimas. 

Vilkaviškio suaugusiųjų ir jaunimo mokyklos Kybartų skyriaus direktoriaus pavaduotojas Rimantas Balanevičius sakė, kad jokių oficialių žinių, jog mokykla bus uždaroma, jie neturi. Tačiau tam tikros detalės leidžia spėti, kad apie perversmą galvota ir tam ruoštasi iš anksto. 

„Ketvirtadienį su anglų kalbos mokytoja nuėjome į mokytojų kambarį ir laukėme atvykstančių nuteistųjų, kad šie pateiktų prašymus mokytis. Nustebau, kai sulaukėme nemažos žmonių delagacijos, bet pamaniau, kad tai ekskursija po pataisos namus. Kartu su jais vaikščiojęs pataisos namų direktoriaus pavaduotojas Gediminas Jarašius paprašė, kad atrakinčiau klases, pasiteiravo, ar patalpose veikia internetas, tačiau niekas nepaaiškino, kad atvykusi delegacija apžiūri patalpas ir tikrina, ar jos tinkamos migrantams“, – pasakojo R. Balanevičius. 

Pasak pašnekovo, kitą dieną pradėjo sklisti kalbos, kad nuteistieji bus išvežami, o vietoje jų apgyvendinami neteisėti migrantai. Mokyklos bendruomenė šiuo metu nežino, kaip elgtis – ar ruoštis prasidėsiantiems mokslo metams, ar rinktis daiktus ir laukti atleidimo lapelių. 

Pasiūlymų dar nesulaukė 

Pataisos namų sektoriuje slaugos administratore bei slaugytoja dirbanti Daiva Kaminskienė teigė, jog įstaigoje iš viso dirba 6 medicinos darbuotojai – paramedikė, 2 gydytojai ir 3 slaugytojos. Visiems medicinos darbuotojams ši žinia taip pat buvo netikėta. 

„Ruošėmės įgyvendinti Metadonų programą ir padėti sergantiesiems priklausomybe nuo opioidų. Dieną prieš pasirodant oficialiam pranešimui, jog Kybartų sektorius ruošiamas uždarymui, buvo atvykę atstovai iš medicinos centro ir išsimatavo grotuotą langą, šarvuotas duris, todėl jokių minčių apie perversmus net nebuvo“, – kalbėjo D. Kaminskienė. 

Moteris sakė paskambinusi į laisvės atėmimų vietos ligoninę ir teiravosi, kas laukia įstaigoje dirbančių medikų, tačiau konkretaus atsakymo neišgirdo. Jai, kaip ir daugeliui Kybartų pataisos namų sektoriaus darbuotojų, buvo pasakyta, kad medikams bus ieškoma darbo vietų. 

Pasiteiravus medikės, ar ji sutiktų medicinines paslaugas teikti atvykusiems pabėgėliams, ji teigė, jog į šį pasiūlymą žiūrėtų atsargiai. 

Moteris baiminasi, kad dirbti su migrantais būtų sunku dėl jų papročių, tam trukdytų ir kalbos barjeras, reikėtų ir papildomos apsaugos užtikrinimo. 

P. S. Kai straipsnis jau buvo paruoštas spaudai, redakciją pasiekė žinia, kad pirmadienį, po pietų, į miesto bendruomenės susitikimą su valdžios atstovais, surengtą Kybartų „Saulės“ progimnazijoje, atvyko ir teisingumo viceministras Elanas Jablonskas bei vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas. 

Ką naujo jie pasakė susirinkusiems žmonėms, parašysime kitame laikraščio numeryje.

Toma BIRŠTONĖ

Autorės nuotr. Kybartų pataisos namų sektoriaus darbuotojai baiminasi, kad dėl vykstančių permainų dalis jų taps bedarbiais.

Publikuota: „Santaka”, 2021-08-31.

lt_LTLietuvių kalba