Ateities darbus jau dėlioja nauja pirmininkė

Pasaulį užklupusi pandemija pakoregavo gyvenimo tempą, tačiau net iššūkių kupini metai nesustabdė Pasaulio kybartiečių draugijos (PKD) veiklos. Spalio pradžioje Draugija vėl sukvietė bendražygius, narius ir palaikančius bendras idėjas susitikti Kybartuose.

Nors pandemija neleido įgyvendinti visų numatytų planų, tačiau veiklos netrūko ir ji buvo aptarta visuotiniame narių susirinkime. Situacija išmokė dirbti ir bendrauti nuotoliniu būdu, o Draugija seniai turi patirtį vienyti ne tik po šalį, bet ir pasaulyje išsibarsčiusius narius. Ir šį kartą susirinkime nuotoliniu būdu dalyvavo nariai ir iš Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), ir iš Vilniaus.

Tačiau tai nesutrukdė ne tik atnaujinti Draugijos pajėgas, bet ir pasidalyti artimiausios veiklos planais bei idėjomis. Kiti metai – Draugijai ypatingi – sukaks penkiolika metų nuo PKD įkūrimo dienos.

Artėjančią sukaktį Draugija pasitiks atsinaujinusi: Valdybos gretas papildė nauji nariai, o prie vairo stojo nauja vedlė – iš Kybartų kilusi vaikų rašytoja, Lietuvos mokslų akademijos (LMA) skyriaus „Mokslininkų rūmai“ vyr. specialistė Diana Vaičaitytė-Lekevičienė.

Draugijos vairą D.Lekevičienė perėmė iš profesoriaus, edukologo Vytauto Šlapkausko, kuris toliau kartu dirbs Valdyboje. Kartu su juo į Draugijos valdybą išrinkti: buvęs ilgametis Draugijos pirmininkas Leonas Narbutis, akademikas, Lietuvos mokslo tarybos pirmininkas Romas Baronas, verslininkas Rimas Sabaliauskas, ūkininkas Robertas Mickevičius, Kybartų pašto skyriaus viršininkė Jolita Ramanauskienė, naujienų portalo lrytas.lt redaktoriaus pavaduotoja Greta Ališauskaitė-Bagušauskienė, Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui Jolanta Janulaitytė ir prie Draugijos veiklos vėl prisijungęs JAV gyvenantis kybartietis, IT specialistas Marius Vilemaitis.

Ne tik idėjos, bet ir darbai

Prabėgę pastarieji metai privertė susitelkti, bet nesužlugdė ilgai planuotų veiklų. Draugija kartu su Vilkaviškio rajono savivaldybe ir iniciatyvine grupe Vilkaviškio rajone organizavo renginių ciklą, skirtą tremties ir holokausto pradžios Lietuvoje 80-mečiui paminėti. Taip pat buvo surengtas tapybos pleneras „Išgyvenimai tarp tremties ir holokausto: skausmo ir vilties atmintis“.

Kybartų gimnazistams PKD mokslininkų fondo nariai paskyrė tradicinėmis tapusias premijas, šįkart 6 mokiniams. Minint kybartiečio dailininko animatoriaus Zenono Šteinio 75-ąsias gimimo metines, PKD pakviesti, Kybartuose viešėjo ir animacijos dirbtuves surengė buvę Zenono kolegos – vilniškiai animatoriai Valentas Aškinis ir Jūratė Leikaitė. Jų padedami apie 40 kybartiečių (menų studijos „Smiltys“ narės, gimnazistai ir jų pedagogės, Kybartų vaikų dienos centro vaikai su savo vadovėmis, šeimos) visą dieną piešė, kopijavo ir spalvino – kūrė filmą apie Kybartų daktarą Tomą Šneiderų (1860-1936) ir jo nepaprastą Katiną. Animatoriai taip pat buvo atvežę Z.Šteinio karikatūrų parodą (vyko visą mėnesį) ir visus Z.Šteinio sukurtus filmukus.

Kiekvienam po dalelę Kybartų į kitą rajono, Lietuvos pusę ar net už Atlanto pasiuntė PKD, pristačiusi pagal plenero tapytojų darbus sukurtą 2021 metų Kybartų kalendorių. Plenerą organizavusi Draugija sukvietė Kybartuose gimusius, gyvenančius arba po pasaulį pasklidusius dailininkus savo drobėse įamžinti gimtinės grožį. Vėliau šie darbai ir sugulė į kalendorių.

Taip pat buvo surengti du konkursai: „Etno žaislą gaminu pats: mūsų senelių ir prosenelių žaislai“ ir „Senų namų istorijos“. Tai vos keli darbai, kuriuos matė ir kuriuose dalyvavo Kybartų krašto žmonės.

Ateities planuose jau sugulė kybartiečiams darbų pluoštas: iškilių asmenybių bei miestui svarbių istorinių įvykių sukakčių minėjimai, leidinių rengimas ir leidyba.

Teko padėti tašką

Nuolatinis draugijos susirinkimų dėmesio centre buvęs klausimas dėl J.Basanavičiaus g. 38 stovinčio pastato aptartas bene paskutinį kartą.

Daugiau nei prieš dešimtmetį griūvančio istorinio pastato problemą ėmėsi spręsti Draugija. Tuomet ji įsigijo keletą name esančių butų, ėmė valdyti nemažą dalį namo. Draugijos nariai rinko lėšas apleistam pastatui sutvarkyti, rengė projektus, konsultavosi su specialistais, tačiau to nepakako, kad problema būtų išspręsta.

Ne visi miesto gyventojai žino, kad pastatą apleidę savininkai visiškai juo nesidomėjo ir visais būdais vengė atsakomybės. Galutinį sprendimą teko priimti PKD – 2020 m. Valdyba nusprendė name turėtus butus perleisti.

Dėl to buvo konsultuotasi su Kultūros paveldo departamento Marijampolės skyriaus vyr. specialiste, o iš Vilkaviškio savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus buvo gautas jų parengtas Pastato būklės įvertinimo aktas.

Gražių norų ir idėjų neužteko, tačiau tai nereiškia, kad ši tema buvo vienintelė Draugijos veikloje, iniciatyvos ir jėgos bus nukreiptos į kitas veiklas.

Tačiau užvis svarbiausia, kad tiek PKD, tiek ir kitos organizacijos bei institucijos atlieptų kybartiečių norus, poreikius ir dirbdamos kartu burtų žmones bei praturtintų kasdienybę. O PKD ir toliau telks po visą kraštą ir pasaulį išsibarsčiusius, bet vis dar gimtinei neabejingus kraštiečius, dalysis jų mintimis bei išvien dirbs Kybartų labui.

lt_LTLietuvių kalba