Papiktino ne statybos, bet informacijos stoka

Vykdant institucinės globos pertvarką Kybartuose planuojama pastatyti grupinio gyvenimo namus žmonėms, turintiems proto ir psichikos negalią. Miesto gyventojai sako, kad valdžios atstovai su jais dėl statybų vietos nesitarė, todėl reikalauja rasti visiems tinkamą sprendimą.

Statys projekto lėšomis 

Institucinės globos pertvarka vyksta jau ne pirmi metai. Analizuojant situaciją nustatyta, kad Vilkaviškio rajono savivaldybėje trūksta kelių dešimčių vietų grupinio gyvenimo namuose žmonėms, turintiems proto ir psichikos negalią. 

Nagrinėjant įvairias šios problemos sprendimo alternatyvas buvo padaryta išvada, kad tam tikrus reikalavimus atitinkančių pastatų pati Savivaldybė neturi, gyventojai ar kiti savininkai tokių namų, kuriuos būtų galima įrengti kaip grupinio gyvenimo namus, neparduoda ir nenuomoja. Dėl to tenka imtis statybų investicijų projekto „Bendruomeninių apgyvendinimo bei užimtumo paslaugų asmenims su proto ir psichikos negalia plėtra Marijampolės regione“ lėšomis. 

Vilkaviškio rajono savivaldybės administracija ruošiasi Kybartuose statyti dvejus grupinio gyvenimo namus (bendras vieno namo plotas – 230 kv. m). Tam numatoma skirti Savivaldybės valdomus sklypus. Grupinio gyvenimo namuose įsikurtų žmonės, jau dabar gyvenantys socialinės globos namuose, ir tie, kuriems tokios paslaugos dėl sveikatos būklės prireiks ateityje. 

Sužinojo iš feisbuko 

Kybartų gyventojai piktinosi, kad Savivaldybės administracija, nesitardama su vietos bendruomene, nutarė konkrečiose miesto vietose statyti grupinio gyvenimo namus asmenims, turintiems proto ir psichikos negalią. Buvo numatyti sklypai Vytauto ir Aušros gatvėse. 

Feisbuke paskaitę apie būsimą susirinkimą gyventojai sujudo, nes, pasak žmonių, jokios informacijos apie grupinio gyvenimo namų statybas jie nežinojo, o sklypai, kuriuose numatyta statyti, parinkti be miestiečių pritarimo bei žinios. Pasak kybartiečių, juos labiausiai supykdė ne numatoma šių namų statyba, o informacijos slėpimas. 

„Jeigu ne skelbimas feisbuke, apie būsimas statybas būtume sužinoję tik po to, kai viskas būtų nuspręsta“, – piktinosi kybartiečiai. 

Informacijos neslėpė 

Pasak Kybartų seniūno Romo Šunoko, informacija nebuvo slepiama. Ji buvo viešinama: skelbimai buvo pakabinti prie namų, informaciniai lapeliai buvo mėtomi į pašto dėžutes, pranešimas apie būsimą susirinkimą paskelbtas Kybartų feisbuko grupėje. 

Į susitikimą su miesto gyventojais atvykę rajono meras Algirdas Neiberka, Savivaldybės administracijos direktorius Vitas Gavėnas, jo pavaduotoja Daiva Riklienė ir Socialinės paramos skyrius vedėja Simona Bikaitė bandė paaiškinti situaciją, įsiklausyti į kybartiečių nuomones. 

„Vienuose grupinio gyvenimo namuose gyventų dešimt asmenų. Jais rūpintųsi ir gyventojus globotų socialiniai darbuotojai, jų padėjėjai. Žmonės niekada nebūtų palikti be priežiūros. Mieste gyvendami žmonės gali naudotis nevyriausybinių ir kitų organizacijų paslaugomis ir taip integruotis į visuomenę“, – kalbėjo Socialinės paramos skyriaus vedėja S. Bikaitė. 

Kybartiečius bandė nuraminti ir meras A. Neiberka. 

„Turbūt daugelis įsivaizduoja, kad čia gyvens žmonės, kurie kelia pavojų visuomenei. Galiu patikinti, kad taip nebus. Gatvėje, kurioje aš gyvenu, yra grupinio gyvenimo namai. Aš nejaučiu nepatogumų, kad kaimynystėje gyvena žmonės, turintys proto, psichikos negalią. Jie mandagūs, pareigingi, gyvena prižiūrimi kitų“, – kalbėjo meras. 

Tariasi dėl sprendimo 

Į susirinkimą gausiai susirinkę kybartiečiai išsakė skirtingas nuomones apie grupinio gyvenimo namus. Vieni neįgaliųjų apgyvendinimui mieste pritarė, kiti dėl to labai nuogąstavo, treti siūlė kitus miesto sklypus, kuriuose galėtų būti statomi grupinio gyvenimo namai. 

„Yra didžiulis sklypas J. Basanavičiaus gatvėje, prie vadinamojo terminalo, gal jis būtų tinkamas? Nereikia nugrūsti šitų žmonių į miesto pakraštį“, – taip kalbėjo vienas susirinkimo dalyvis. 

Kybartų bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius pasiūlė sudaryti darbo grupę, kuri atstovautų kybartiečiams, apžiūrėtų laisvus žemės sklypus mieste, padėtų rasti bendrą sprendimą ir teiktų miestiečiams informaciją apie grupinio gyvenimo namų statybas. 

„Žmonės nenusiteikę prieš šių namų statybą, bet reikia bendradarbiauti ir ieškoti sprendimo, kuris tiktų visiems. Jeigu viskas bus nuspręsta už akių, gyventojai sukils ir neleis statyti naujų pastatų“, – kalbėjo V. Katkevičius. Bendruomenės pirmininko pasiūlymui pritarė valdžios atstovai ir kybartiečiai. Buvo sudaryta darbo grupė. 

Po kelių dienų jos atstovai, apžiūrėję mieste esančius laisvus žemės plotus, siūlė grupinio gyvenimo namus statyti J. Basanavičiaus, Vištyčio, Kudirkos Naumiesčio gatvėse arba laisvame plote prie J. Basanavičiaus ir I. Mičiurino gatvių sankryžos. Taip pat svarstoma statybas pradėti Maironio, Šiaurės, Pievų ir Beržų gatvėse. Bet pasak bendruomenės pirmininko V. Katkevičiaus, šie sklypai neatitinka keliamų reikalavimų. 

Netrukus planuojamas dar vienas susitikimas su miesto gyventojais. Tada bus pristatomi sklypai, kuriuose galvojama statyti grupinio gyvenimo namus, ir ieškoma bendro sprendimo.

Toma BIRŠTONĖ

Autorės nuotr. Grupinio gyvenimo namų statybos reikalai rūpėjo dideliam būriui kybartiečių.


Publikuota: „Santaka”, 2020-03-13.

lt_LTLietuvių kalba