Pasienio miestas išlieka gausiai lankomas smalsių turistų

Ekskursijas po Kybartus sėkmingai vedantis šio miesto bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius džiaugiasi, kad pandemija ekskursantų neišgąsdino. Vis dėlto reikėtų susitelkti ir padirbėti, kad lankytini objektai išliktų patrauklūs ir kad atsirastų naujų.

Sezoną pradės kovo mėnesį 

Ketvirtus metus pasivaikščioti po Kybartų miestą siūlanti bendruomenė gali pasigirti pernai suorganizavusi daugiau negu pusšimtį ekskursijų ir su lankytinomis vietomis supažindinusi 1 393 žmones iš Lietuvos ir užsienio. 

Šiemet ekskursijos prasidės nuo kovo mėnesio. Kaip sakė V. Katkevičius, buvo norinčiųjų ir anksčiau pasivaikščioti po Kybartus, tačiau sezono pradžia vis dėlto nukelta į pavasarį. 

„Pernai ekskursijas pradėjome balandžio mėnesį, o užbaigėme paskutinėmis gruodžio dienomis. Šalta buvo ir dalyviams, ir man, užkimau“, – pasakojo kybartietis. 

Požemiuose pernelyg drėgna 

Kybartietį džiugina gražūs ekskursantų atsiliepimai apie aplankytas vietas bei tai, kad Kauno ir Panevėžio turizmo informacijos centrai organizuoja jau po kelintą ekskursiją į Kybartus. 

Nors pats miestas tvarkingas, ekskursantai stebisi apleistais kai kuriais statiniais. V. Katkevičiaus tokios žmonių replikos nestebina – ekskursijose dalyvauja išsilavinę žmonės, mokyklų, universitetų darbuotojai. „Man būna truputį gėda prieš Kybartų svečius, nes to, kas akivaizdu, paslėpti neįmanoma“, – kalbėjo miesto mero pareigas seniau ėjęs V. Katkevičius. Bendruomenės pirmininkas ne vieną kartą yra kreipęsis į seniūną dėl sukiužusio kiosko miesto centre, tačiau kol kas situacija nepasikeitė. 

Nors ekskursantus labiausiai domina Kybartų požemiai, jų priežiūrai taip pat neskiriama pakankamai dėmesio. „Reikia perdaryti vartus, išspręsti problemas dėl elektros. Požemiuose kaupiasi drėgmė, viskas pelija. Planavome šitoje erdvėje rodyti trumpus filmus, tačiau to daryti neįmanoma, nes aparatūra ima rasoti, kaupiasi vanduo“, – apgailestaudamas kalbėjo kybartietis. 

Rūsiai Kybartų bendruomenei nepriklauso, todėl ši organizacija negali kreiptis dėl finansavimo požemiams tvarkyti. Perdegusius prožektorius bendruomenė keičia iš lėšų, sukauptų už ekskursijas, tačiau didesniems darbams neturi pinigų. 

Norėtų įrengti kempingą 

Kasmet į ekskursijas atvyksta baikeriai. Dažniausiai tokias išvykas organizuoja Marijampolės klubas. Motociklininkų grupės paprastai būna labai gausios, tad ekskursiją tenka trumpinti, nes jos vadovui nėra paprasta išlaikyti kelių dešimčių žmonių dėmesį, juos visus sužiūrėti. 

Bendruomenė labai nori sutvarkyti kybartiečių poilsio vietą – vadinamąjį Molyną. Tam reikėtų didelių lėšų, vis dėlto V. Katkevičius įžvelgia perspektyvą – juk vietą padarius patrauklesnę būtų galima pritraukti daugiau turistų. Į Kybartus ekskursantai atvyksta ir su kemperiais. Tą matydamas bendruomenės pirmininkas puoselėja norą Molyne įrengti kempingą. 

Tikrai stebina V. Katkevičiaus energija ir ryžtas: juk ekskursijos reikalauja ne tik jo laiko, bet ir labai daug jėgų. Į šitą veiklą savojo miesto patriotas žiūri paprastai. „Kol yra jėgų, kol Dievulis leidžia, tol eisiu“, – sako Kybartus daugybę kartų išvaikščiojęs ekskursijų vadovas. Juo būti nėra lengva: būtina iškalba, platus akiratis, istorinės žinios. V. Katkevičius svarsto, kad šiais metais galbūt bandys ieškoti pagalbininko. 

Įdomių objektų pasienyje nestinga 

Ekskursijoje „Pėsčiomis po istorinį Kybartų miestą“ jos dalyviai supažindinami su vietovės istorija ir unikaliu senamiesčiu, parodoma įspūdingų architektūros detalių. „Mes norime parodyti senuosius Kybartų pastatus, kurie mena šimtą ir daugiau metų“, – kalbėjo V. Katkevičius. 

Bendruomenė taip pat siūlo pasidairyti prie Lieponos upelio, kur Lietuvos sieną kadais kirto prezidentas Antanas Smetona, aplankyti net keturių konfesijų maldos namus, nuvykti prie Dabulevičynės maumedžio, paėjėti pėsčiųjų tiltu, nuo kurio atsiveria kvapą gniaužianti Kybartų panorama ir, žinoma, nusileisti į garsiuosius geležinkelio stoties rūsius. Pasivaikščiojimas trunka nuo trijų iki keturių valandų, tačiau visiškai neprailgta, o pageidaujant gali būti užsakomi pietūs. 

Informaciniame centre galima įsigyti Vilkaviškio rajono neįgaliųjų draugijos narių pagamintų suvenyrų. Pasak V. Katkevičiaus, ekskursijos dalyviai mielai užsuka į šį centrą. 

Jis pats nė su viena ekskursantų grupe neatsisveikina nepalikdamas jai atminimo dovanėlės. Tai dažniausiai būna Kybartų nuotrauka, o kiekvienam ekskursijos dalyviui įteikia leidinį „Pėsčiomis po istorinį Kybartų miestą“.

Simona SIMANAVIČIENĖ

Kristinos ŽALNIERUKYNAITĖS nuotr. Geriau pažinti lankytinas miesto vietas padeda Kybartų bendruomenės pirmininko Vito Katkevičiaus iniciatyva sugeneruoti QR kodai.

Publikuota: “Santaka”, 2022-01-14.

lt_LTLietuvių kalba
lt_LTLietuvių kalba