Laikraštyje perskaitęs apie tai, kad Kybartuose, Lietuvos ir Europos Sąjungos pasienyje, Rusijos vilkikų vairuotojams nuotraukose rodomi karo Ukrainoje vaizdai, į žurnalistus kreipėsi suomis. Vyras prašė pagalbos įgyvendinant panašų sumanymą jo šalyje.

Prieš porą savaičių redakcijoje vertėme laikraščio puslapius, ieškodami gegužės 10 d. „Santakoje“ publikuoto teksto apie Pasaulio kybartiečių draugijos (PKD) inicijuotą karo niokojamos Ukrainos palaikymo akciją. Straipsnis „Vilkikų vairuotojams iš Rusijos – tikrieji karo Ukrainoje vaizdai“ sudomino Suomijos gyventoją, pasiryžusį savo šalyje taip pat pasirūpinti objektyvios informacijos sklaida ir prašiusį lietuvių pagalbos. 

Priminsime, kad minėtame rašinyje buvo pristatytas Kybartuose, per kuriuos pervažiuoja daug vilkikus vairuojančių Rusijos piliečių, įgyvendintas sumanymas surengti nuotraukų parodą. Tokiu būdu siekta atkreipti rusų dėmesį į jų valstybės valdžios pradėtą karą prieš Ukrainą, parodyti šitų veiksmų pasekmes, paskatinti žmones nelikti abejingus. Keturių fotografų darbuose yra užfiksuota žiauri realybė iš karo nusiaubtos Bučos, iš Mariupolio ir kitų vietovių. Fotografijos buvo pakabintos pasienio kontrolės punkto automobilių laukimo aikštelėje. 

Straipsnyje „Vilkikų vairuotojams iš Rusijos – tikrieji karo Ukrainoje vaizdai“ akcentuota ir tai, kad nuotraukos tuoj pat sulaukė rusų vilkikų vairuotojų dėmesio. 

Liepos antroje pusėje iš Suomijos elektroninį laišką į „Santakos“ redakciją atsiuntęs Larsas Krongvistas pirmiausia pasidžiaugė tuo, kad „kybartiečiai Rusijos sunkvežimių vairuotojams padarė matomą tiesą apie karą Ukrainoje“. 

Pristatydamas savąjį sumanymą suomis rašė: „Rusija atvėrė sieną su Suomija ir tai reiškia, kad kiekvieną savaitę į Suomiją apsipirkti atvyks tūkstančiai rusų turistų. Tie turistai turi būti informuoti apie Putino karo Ukrainoje tiesą. Norėčiau padaryti skrajučių, kurias galėčiau išdalinti visiems Rusijos turistams, kertantiems sieną“, – rašė L. Krongvistas. Jis teigė, kad į šitą kampaniją bandytų įtraukti daugybę suomių, kurie platintų skrajutes. 

Laiško autorius prašė tų nuotraukų, kurios iškabintos Kybartuose, ir leidimo jas panaudoti. 

L. Krongvisto prašymą persiuntėme PKD narei Gretai Ališauskaitei-Bagušauskienei, kuri su bendraminčiais Kybartuose kabino nuotraukas ir kurios parašytą jau minėtą straipsnį „Santakoje“ perskaitė suomis. Šiomis dienomis pasidomėjome, kaip toliau klostosi situacija. Greta Ališauskaitė-Bagušauskienė sakė L. Krongvistui parašiusi kelis elektroninius laiškus su visa informacija, tačiau jokio atsakymo dar negavusi. „Žinau, kad jis kreipėsi ir į ambasadą, ir į kelis pavienius kybartiečius, bet taip ir nesulaukėme jokio grįžtamojo ryšio“, – apgailestavo Greta. 

Turime šiek tiek vilties, kad L. Krongvistą internetu pasieks ir šis tekstas, kaip pasiekė pirmasis, o tada gal sužinosime, ar suomiui pavyko savo šalyje įgyvendinti prasmingą sumanymą. 

„Santakos“ inf. 

Publikuota: „Santaka”, 2022-08-05.

lt_LTLietuvių kalba