„Pašiūrių kultūra“ grasina nelaimėmis

Jau ne kartą rašėme apie Kybartuose klestinčią „madą“ visur ir iš visko statyti sandėliukus, pašiūres, tvartukus ar garažiukus. Seniūnas Romas Šunokas ketina pakutinį kartą įspėti netvarkingų statinių savininkus, o paskui imtis griežtų priemonių.

Miesto daugiabučiuose gyvenantys žmonės vis dar nenori atsisakyti daržų prie namo, neretas sandėliukuose laiko vištų. Tokia sandėliukų „praktika“ susiklostė per dešimtmečius ir kybartiečiai jos atsisakyti neketina. Ilgainiui tokie podėliai pradeda griūti, daugelis tampa nereikalingi savininkams ir ne tik gadina miesto vaizdą, bet ir kelia pavojų aplinkiniams. Vos koja nužengia nuo pagrindinių miesto gatvių, atsiveria visai kitokie vaizdai nei sutvarkytame centre.

Bemaž prie kiekvieno seno daugiabučio įvairių pašiūrių, malkinių, garažiukų prilipdyta kaip kregždės lizdų. Iš jų labai retas turi savo egzistavimo legalumą patvirtinančius dokumentus. Tačiau nei įteisinti, nei nusigriauti nelegalių statinių kybartiečiai neskuba.

Štai netoli geležinkelio, prie pat pervažos pasukus kairėn, įsikūręs visas sandėliukų kvartalas. Juose įrengti aptvarai vištoms, tvartukai, laikomas šuo. Keliais aukštais sustatyti įvairių formų, dydžių ir formų statiniai gali bet kada nugriūti.

– Rašėme įspėjimus, ieškojome savininkų, bet niekas nuo to nepasikeitė. Statiniai daugiausia neregistruoti, tai ir tvarkytis nėra kam. Kai bus pradėti griauti, tada, manau, savininkai greitai atsiras, – situaciją aiškino Kybartų seniūnas Romas Šunokas. – Mieste tokių statinių yra gausybė. Visų savininkų surasti neįmanoma, tačiau šis „skaudulys“ turi būti išgydytas.

Pasak seniūno, tokie podėliai – tikros tiksinčios bombos. Net ir prižiūrimi bei tvarkomi jie kelia pavojų. Štai iškart po Joninių S. Dariaus ir S. Girėno gatvėje užsidegė ūkinės paskirties pastatai. Tą vakarą stipriai apdegė kelių sujungtų sandėliukų sienos, vidus, ugnis apgadino ir dalį kitų šalia esančių nedidelių pagalbinių statinių. Laimei, gaisras buvo laiku užgesintas, niekas nenukentėjo. Juk šalia – dujų rezervuarai, tad baigtis galėjo kur kas liūdniau.

Pasak vietinių gyventojų, sandėliukai ir garažiukai nuo senų laikų stovi daugiabučio kieme. Jie likę nuo tada, kai name dar nebuvo centrinio šildymo ir kiekvienas kūreno savo krosnį. Vėliau statiniai virto garažais, žmonės juos „tobulino“, kaip kiekvienas įsivaizdavo.

„Architektūros šedevrų“ įvairovė akis bado ne vieno daugiabučio kiemuose. Toje pačioje „kompanijoje“ – ir butą nusipirkusiam R. Šunokui atitekęs medinis garažiukas. Jį seniūnas žadėjo nugriauti ir parodyti pavyzdį kitiems kaimynams.

R. Šunokas ragino visus, kas neturi tokių statinių dokumentų, juos susitvarkyti, nes konstatavus savavališkos statybos aktą prie visų reikalavimų dar pridedamas ir baudos kvitas. O baudų intervalas labai platus – nuo 10 iki 10 tūkst. eurų.

Laikantis įstatymo, visi nelegalių statinių neįsiteisinę žmonės turės savo pašiūres nusigriauti. Jeigu neatsiras šeimininkų, vieną dieną į pašiūrių rajoną atvažiuos buldozeris ir „niekieno“ statinius tiesiog sulygins su žeme. Mat pastaruoju metu nelegalios statybos vertinamos ypač griežtai.

Kristina ŽALNIERUKYNAITĖ

Autorės nuotr. Seniūnas Romas Šunokas nuogąstavo, kad keliais aukštais sulipdyti įvairių formų ir dydžių statiniai gali bet kada nugriūti arba tapti didžiulio gaisro priežastimi.

Publikuota: „Santaka”, 2016-08-06.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba