Situacija pasienyje grasina koronaviruso protrūkiu

Šalyje bei pasaulyje daugėjant susirgimų koronavirusu, nuo rytojaus vėl privaloma dėvėti veido kaukes. Mūsų rajone padidintos rizikos zona tapo Kybartai, po kuriuos pažiro izoliuotis turintys trečiųjų šalių piliečiai.

Privalomos kaukės 

Trečiadienį vykusiame Vyriausybės posėdyje nutarta, kad pusantro mėnesio kaukių viešose uždarose erdvėse nebedėvėję piliečiai nuo rugpjūčio 1 d. vėl jas privalo dėvėti. Taigi einant į parduotuvę, vaistinę, kirpyklą ar kitą paslaugas teikiančią įstaigą, taip pat važiuojant viešuoju transportu būtina užsidėti kaukę. 

Kaukės neprivalomos viešojo maitinimo įstaigose bei sporto ir kultūros renginiuose, nes šiose vietose galioja atskiri ir pakankamai griežti atstumų reikalavimai. 

Už prievolės dėvėti kaukę nesilaikymą, kaip ir per karantiną, bus baudžiama. Primename, kad Administracinių nusižengimų kodekse už tai numatyta bauda nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų, o juridiniams asmenims – nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų. 

Kol kas dėvėti kaukių įstaigų ir organizacijų patalpose, kur kontaktuoja tik savi darbuotojai, nėra privaloma, tačiau jei epidemiologinė situacija prastėtų, Vyriausybė pasilieka teisę įvesti ir tokias priemones. 

Konsultuos tiesiogiai 

Medikai primena, kad kreipiantis į gydymo įstaigą kaukės ir iki šiol buvo privalomos. Savo pacientus įspėja ir greitosios pagalbos tarnyba: į gydymo įstaigą ligoniai bus transportuojami tik su apsauginėmis veido kaukėmis, išskyrus tuos atvejus, kai žmogus pateko į eismo įvykį ar nutiko kita nelaimė. Todėl prašoma visų žmonių pasirūpinti veido kaukėmis ir visada turėti jų po ranka. 

Dar vienas svarbus trečiadienį priimtas Vyriausybės sprendimas – pirmenybė vėl teikiama tiesioginėms, o ne nuotolinėms gydytojų konsultacijoms. Taigi pirmoji šeimos gydytojo komandos nario ir gydytojo specialisto konsultacija turi būti teikiama tiesioginiu būdu, išskyrus tuos atvejus, kai pacientui įtariama užkrečiamoji liga ir asmens būklė leidžia jam suteikti konsultaciją nuotoliniu būdu. Tik antrinė ir vėlesnė konsultacijos galės vykti nuotoliniu būdu. 

Taip pat nuspręsta trumpinti tarpus tarp pacientų priėmimo, jei pacientai yra nekarščiuojantys. Šie Vyriausybės sprendimai padidins paslaugų prieinamumą pacientams. 

Kelia grėsmę 

Trečiadienį dėl su koronavirusu susijusios situacijos posėdžiavo ne tik Vyriausybė, bet ir mūsų rajono valdžia, mat nerimą kelia situacija Kybartuose. Magistraliniame kelyje kai kuriomis dienomis vėl nutįsta vilkikų, norinčių išvykti į Kaliningrado sritį, eilės. Palaukimo aikštelė būna perpildyta, o sunkiasvorių automobilių eilės stovi iki pat Virbalio. 

Blogiausia tai, kad valandų valandas spūstyse prie pasienio patikrų laukiantys vilkikų vairuotojai, anot vietinių gyventojų, laisvai, be jokių apsaugos priemonių, eina į miestą apsipirkti, į kavines pavalgyti, lankosi net futbolo rungtynėse, vaikštinėja mokyklos stadione, nors pagal Lietuvoje galiojančias taisykles atvykstantiesiems iš trečiųjų šalių privaloma 14 dienų izoliacija. 

Tiesa, jei vilkikų vairuotojai iš Lietuvos išvyksta per 72 val., jiems izoliuotis ir registruotis dėl COVID-19 tyrimo neprivaloma. Tačiau tokia situacija kelia grėsmę kybartiečiams, kurie sunerimę, kad jų miestas netaptų koronaviruso židiniu, mat niekas negali garantuoti, kad laisvai vaikštinėjantys užsienio šalies piliečiai nėra viruso nešiotojai. 

Išaugo srautas 

Kybartų užkardos vado pareigas laikinai einantis pavaduotojas Gintaras Klimavičius paaiškino, kad vilkikų eilės padidėjo dėl išaugusio mašinų srauto. 

Nors sienos pralaidumas nesumažėjęs – per parą abiem kryptimis praleidžiama po maždaug 200 vilkikų, kai kuriomis dienomis padidėjus srautams tokių pajėgumų nebepakanka ir susidaro eilės. Ypač jos pailgėja savaitgaliais. Dažniausiai tokios problemos, kai „terminalas“ nebepajėgdavo talpinti automobilių, kildavo prieš didžiąsias metų šventes, bet kodėl šį mėnesį į Kaliningrado sritį vyko daugiau sunkiasvorių mašinų, pasieniečiai atsakyti negali. 

Kybartų seniūnas Romas Šunokas sakė, kad jam problema žinoma. Išsirikiavus vilkikų eilei, buvo pasirūpinta pastatyti biotualetus, kad vairuotojai turėtų kur atlikti gamtinius reikalus, neterštų pakelių. Kybartiečių seniai nebestebina protarpiais nutįstančios automobilių eilės. Tokiais atvejais miestelyje pagyvėja verslas, padidėjusiu klientų srautu džiaugiasi kavinės, parduotuvės. Tačiau dabar didžiausią nerimą kelia COVID-19 grėsmė, todėl žmonės jaučiasi nesaugūs. 

Kvietė pasitarimą 

Rajono Savivaldybės meras Algirdas Neiberka dėl susiklosčiusios situacijos kreipėsi į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą pagalbos, tačiau gavo atsakymą, kad problemą turėtų spręsti pati Savivaldybė. 

Tiesa, trečiadienį ant kojų jau buvo sukeltos visos tarnybos, mat paaiškėjo, kad panaši situacija klostosi ne tik Kybartuose, bet ir kai kuriuose kituose pasienio miesteliuose. 

Spręsti situaciją Kybartuose trečiadienį rinkosi rajono Savivaldybės, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Marijampolės departamento ir jo skyriaus Vilkaviškyje, Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato ir Vilkaviškio policijos komisariato, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Marijampolės departamento vadovai, nuotoliniu būdu prie diskusijos prisijungė ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės vadas. 

Kaip informavo rajono meras A. Neiberka, nutarta problemą spręsti bendromis jėgomis, tačiau didžiausias krūvis, ko gero, teks policijos ir pasienio pareigūnams, kurie patruliuos magistraliniame kelyje ir stebės, kad vilkikų vairuotojai nekontaktuotų su Kybartų gyventojais. Užsieniečiai per garsiakalbius informuojami, kad jie neturi teisės palikti palaukimo aikštelės teritorijos, o laukiant eilėje iki „terminalo“, negalima išlipti iš automobilio. 

Dar vienas tarnybų susitikimas numatytas šiandien. Rajono meras A. Neiberka siūlys pasienio tarnyboms bei palaukimo aikštelę administruojančiai įmonei reguliuoti automobilių srautus ir pradėjus pildytis terminalui nukreipti vairuotojus vykti per kitus pasienio kelio postus, kur srautai mažesni. 

Kaip informavo pasienio tarnyba, ketvirtadienį Kybartuose kirsti sieną laukė apie 80 automobilių. Visi jie tilpo palaukimo aikštelėje, mieste eilių nebuvo. 

Tačiau pareigūnai negali garantuoti, kad priartėjus savaitgaliui situacija vėl nepasikeis. 

Eglė KVIESULAITIENĖ

Domanto UMBRASO (lrytas.lt) nuotr. Kybartiečių iškelta problema atskleidė, kad su įvežtinio koronaviruso grėsme susiduria ir kitų pasienio miestelių gyventojai.

Publikuota: „Santaka”, 2020-07-31.

lt_LTLietuvių kalba