Tarp geriausių šalyje – kybartiečių mokinių bendrovės

Neseniai vykusioje nacionalinėje mokomųjų mokinių bendrovių mugėje „Expo 2023“ puikiai pasirodė du Kybartų miesto mokinių kolektyvai.

Sunku patekti 

Į Lietuvos mokomųjų mokinių bendrovių mugę kviečiamos tik pačios geriausios šalies bendrovės. Šis renginys net prilyginamas respublikinei olimpiadai. Iš viso šalyje šiuo metu veikia daugiau nei 800 mokinių bendrovių, o į minėtą renginį iš jų pakvietimus gavo vos 57. Tarp jų – ir organizacijos „Kybartų jaunimas“ bendrovė „Atostogos Kybartuose“ bei Kybartų „Rasos“ mokyklos bendrovė „Rasota pieva“. Abi jos iš sostinėje vykusios šventės grįžo su apdovanojimais. 

Apskritai, iš visos Suvalkijos į nacionalinę mugę buvo pakviestos vos 3 bendrovės. Be kybartiečių, mūsų regionui dar atstovavo viena Marijampolės mokinių komanda. 

„Dažniausiai respublikinio etapo dalyviai atrenkami pagal pateiktas veiklos ataskaitas. Mokomosios mokinių bendrovės visus metus vykdo pačią įvairiausią veiklą, o po to turi parengti tam tikrus dokumentus. Juose privalo atsispindėti įmonių pristatymai, finansiniai rodikliai, verslo, rinkodaros planai, daugybė kitų niuansų. Šias ataskaitas vertina speciali komisija, kuri ir sprendžia, ką kviesti į nacionalinį etapą, o ko ne“, – pasakojo abiejų Kybartų mokomųjų mokinių bendrovių vadovė pedagogė Edita Naidaitė. 

Kybartų identitetas 

JAV gyvenančio kraštiečio Mariaus Vilemaičio iniciatyva įkurtos organizacijos „Kybartų jaunimas“ bendrovė „Atostogos Kybartuose“ respublikiniame renginyje pelnė „Geriausios socialinio verslo idėjos“ nominaciją. Ją skyrė Lietuvos socialinio verslo asociacijos nariai. Įdomu tai, kad ši bendrovė – vienintelė šalyje, kurią įkūrė nevyriausybinė organizacija. Visos kitos bendrovės glaudžiasi po ugdymo įstaigų vėliavomis. 

„Atostogos Kybartuose“ narės Kamilė Vasiliauskaitė ir Greta Velavičiūtė nusprendė pardavinėti pedagogių Nijolės Černauskienės bei Irenos Mikalainienės parengtas to paties pavadinimo knygeles. Merginos specialiai šiam tikslui sukūrė feisbuko puslapį, galvojo reklamos strategijas, mokėsi įpakuoti knygeles, kiekvienam pirkėjui gamino individualius atvirukus. 

„Iš pradžių bendrovėje buvo daugiau narių, tačiau laikui bėgant dalis jų pasitraukė. Likusios merginos parodė lyderystę, atsakingumą, darbštumą. Jos įrodė, kad net ir esant sunkumų versle svarbu nenuleisti rankų. Kiekvieną šeštadienį rinkdavomės į pamokas, kuriose skyrėme dėmesio ne vien būsimiems pardavimams, bet ir laiko planavimui, tvarumo principų bei įvairių atsakomybių ugdymui, mokėmės viešo kalbėjimo paslapčių. Juk verslas pirmiausia ir sukasi apie įvairias žmogaus savybes“, – teigė E. Naidaitė. 

Ji mano, kad nacionalinėje mugėje bendrovę „Atostogos Kybartuose“ sėkmė aplankė neatsitiktinai. Pedagogė svarstė, kad komisijos narius galėjo sužavėti Kybartų identitetą pabrėžiantis projektas, mat minėta knygelė kviečia atvykti ir pasivaikščioti po Kybartus. 

Ruošia gyvenimui 

Ne mažesnė sėkmė nacionalinėje mugėje aplankė ir „Rasos“ mokyklos bendrovę „Rasota pieva“, kuriai įmonė „Coca Cola“ skyrė „Įkvepiančio jaunimo“ nominaciją. Nors šiai bendrovei oficialiai taip pat vadovauja E. Naidaitė, tačiau iš tikrųjų didžiąją dalį nuopelnų reikėtų skirti mokyklos pedagogams Ingridai Kalinauskienei, Petrui Volungevičiui bei Jolantai Lukoševičienei. Be abejo, pasisekimo nebūtų ir be bendrovės narių Milagros Aleksandravičiūtės, Devikos Tamarevič bei Viliaus Gružinsko. 

Šis „Rasos“ mokyklos projektas yra gana unikalus. Įstaigoje mokoma pagal socialinių įgūdžių programą, kurios tikslas – išmokyti vaikus gyventi savarankiškai. Per pamokas jie gamina medinius šaukštus, lenteles, siuva, mezga ir pan. Gaila, bet šie darbai dažniausiai taip ir lieka tarp mokyklos sienų. 

„Su mokykloje dirbančia psichologe I. Kalinauskiene esame geros draugės. Sutarėme, kad jos įstaigos vaikus būtina nuvežti į mokomųjų bendrovių mugę. Deja, kolektyvams vadovauti gali tik apmokyti pedagogai. Su šalies mokinių bendroves kuruojančios organizacijos „Junior Achievement“ nariais sutarėme, kad aš kurį laiką apsiimsiu oficialiai vadovauti „Rasotai pievai“, o jau birželį Ingrida turėtų baigti specialius verslumo kursus, kurie ateityje leistų jai pačiai vadovauti įstaigos mokinių bendrovėms“, – pasakojo E. Naidaitė. 

Grįžtama prie vertybių 

Pirmą kartą viešumoje „Rasota pieva“ pasirodė balandį Marijampolėje vykusioje regioninėje mokomųjų bendrovių mugėje. Ten kybartiečiai tarp 37 komandų užėmė antrąją vietą. Jiems taip pat atiteko tautiškiausio kolektyvo nominacija. 

„Dažnai nurašome savo aplinkoje esančius žmones dėl jų aprangos, bendravimo savybių ar įvairių kitų standartų neatitikimų. „Rasos“ mokyklos komandos pavyzdys parodė, kad pamažu grįžtame prie savo ištakų. Mes visko prisiragavome, viską pamatėme, esame visko pertekę. Mus mažai kas džiugina, tad kybartiečių rankų darbo gaminiai daugeliui vėl atvėrė akis, parodė, kas yra tikrosios vertybės“, – džiaugėsi pašnekovė. 

Ji neabejojo, kad „Rasos“ mokyklos mokomąsias bendroves ir ateityje lydės sėkmė. Pedagogės teigimu, šios įstaigos ugdytiniai jau dabar turi nemažai idėjų, kurias stengsis įgyvendinti kitais mokslo metais. 

Svarbu gerbti 

Nacionalinėje mugėje E. Naidaitė džiaugėsi ne vien savo vadovaujamų kybartiečių sėkme. Ji taip pat buvo viena iš bendroves vertinusios komisijos narių. Nuo šių mokslo metų Kybartuose gyvenanti Edita dirba ir Kauno Maironio universitetinėje gimnazijoje, kurios viena mokomoji bendrovė namo grįžo taip pat ne tuščiomis. Jai atiteko komandiškiausios bendrovės nominacija. 

Akivaizdu, kad E. Naidaitės ugdytinių sėkmė nėra atsitiktinė. Jau 15 metų ekonomikos ir verslumo pamokas įvairiose ugdymo įstaigose vedanti pedagogė sugeba sudominti bei motyvuoti vaikus. Galbūt dėl to iš įvairių konkursų ar varžybų jie nuolat grįžta iškovoję aukščiausias vietas. Pavyzdžiui, neseniai Editos ugdomų kauniečių mokinių komanda Lietuvos statistikos konkurse užėmė pirmą vietą, o dabar laukia Europos konkurso rezultatų. 

„Svarbu vaikus gerbti bei nemeluoti jiems. Aš visada stengiuosi su mokiniais elgtis kaip su sau lygiais žmonėmis. Manau, kad jie tai vertina. Pamokose nevengiu ir pajuokauti. Svarbu žinoti laiką ir vietą“, – kalbėjo pedagogė. 

Andrius GRYGELAITIS

Nuotr. Lietuvos „Junior Achievement“ direktorė Andželika Rusteikienė (dešinėje) ir Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovė Viktorija Blauzdžiūnaitė apdovanojo „Atostogos Kybartuose“ komandą: pedagogę Editą Naidaitę (kairėje) bei mokines Gretą Velavičiūtę ir Kamilę Vasiliauskaitę.

Publikuota: „Santaka”, 2023-05-30.

lt_LTLietuvių kalba