Trąšų kalnai gąsdina gyventojus

Kybartų gelžbetonio gamyklą nusipirkusi firma „Best Fert“, nesusitarusi su greta gyvenančiais žmonėmis ir nepertvarkiusi teritorijos į tinkamą savo veiklai, ėmėsi sandėliuoti trąšas. Visai greta įmonės tvoros gyvenantis ūkininkas Rolandas Pauža nerimauja, kad trąšų dulkės pakenks jo šeimos sveikatai.

Inicijavo seniūnas

Kybartietis kreipėsi į Kybartų seniūną Romą Šunoką. Šis iškart susirūpino, ar tikrai įmonės vykdoma veikla nekelia pavojaus žmonėms, ir kreipėsi į Visuomenės sveikatos centro Vilkaviškio skyrių bei Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento Vilkaviškio agentūrą.
– Kol kas jokio raštiško atsakymo iš gamtosaugininkų ir Visuomenės sveikatos centro negavau. Mat yra nustatyti terminai. Kalbėjau su bendrovės vadove, tai ji patikino, kad viską daro pagal įstatymus. Tačiau aš nenurimsiu, kol atsakingi pareigūnai man nepatvirtins, jog įmonės vykdoma veikla saugi. Juk ten didžiuliai kiekiai didmaišių su trąšomis, kas būtų, jei kraunant jie pratrūktų? – kalbėjo R. Šunokas

Norėjo susitarti žmoniškai

UAB „Best Fert“ vadovė Inga Kunigiškienė užtikrino, kad žmonėms jų veikla nekenkia, mat įmonė trąšų nefasuoja, o tik vykdo jų perkrovą.
– Mes jau 7 metus dirbame šioje srityje, nesame naujokai ir žinome, kas galima ir kas ne, – aiškino I. Kunigiškienė. – Turime saugos duomenų lapus, kitokius dokumentus, leidžiančius mums laikinai sandėliuoti trąšas. Jokiu fasavimu mes neužsiimame.
Įmonės vadovė tikino, jog tartis su R. Pauža ji neprivalėjo, mat užtektų tik pastatyti nuo jo namų atitveriančią atitinkamo aukščio tvorą. Tačiau sakė norėjusi pasielgti žmoniškai ir tarėsi, kad ūkininkas įmonei namą parduotų. Vis dėlto nepavyko susitarti dėl kainos.
– Nesuprantu, kam užkliūvame, juk trąšas sandėliuoja ir kitos firmos, bet niekas nesiskundžia. Ar niekam nerūpi, kad vėliau mes galėsime įdarbinti daugiau nei pusšimtį žmonių, nes čia gaminsime europadėklus, siūsime maišus? Jau dabar turime 150 pretendentų į darbo vietas sąrašą. Šiuo metu dirba penki žmonės.

Uždrausti negali

Skundą tyręs Marijampolės RAAD Vilkaviškio agentūros vyresnysis specialistas Vaidotas Venckus sakė, kad uždrausti įmonei jos įsigytoje nuosavybėje verstis trąšų prekyba agentūra negali. Tačiau už tai, jog buvusioje gelžbetonio gamyklos teritorija nepritaikyta veiklai, t. y. neįrengta nuotekų surinkimo sistema ir nepasirūpinta, kad aikštelėje esantis gruntas nebūtų pralaidus, bus surašytas aktas, skirta bauda ir privalomas nurodymas per tam tikrą laiką viską susitvarkyti.
– Pirmą kartą bauda gali siekti 500 litų, vėliau – nuo 1500 iki 3000 litų, – aiškino gamtosaugininkas. – Tik nubaudus tris kartus galima kreiptis į teismą dėl veiklos sustabdymo. Kas kita, jei įvyktų avarija ir būtų užteršta gamta, – tada baudos jau būtų kitos. O dabar įmonė turėtų mums pristatyti projektą, pagal kurį ruošiasi įrengti teritoriją, pasidaryti poveikio aplinkai tyrimą. Kol kas jie žadėjo daugiau trąšų ten neįvežti, tik išvežti jau esančias. Įmonė deklaravo, jog šiuo metu sandėliuoja 1 tūkst. tonų salietros ir 500 t karbamido.
Tačiau tokios pareigūnų galimos imtis priemonės žmonių nuo nemalonių netikėtumų ir bėdų neapsaugos. R. Pauža apgailestavo, kad 1901 m. statytame šiltame mediniame name, kuriame auga jau ketvirta giminės karta, gyventi pasidarė neramu. Nors ūkininkas Virbalyje yra pasistatęs namą, bet jis dar nepabaigtas įrengti, šaltas. Todėl su įmone norėjęs susitarti dėl sumos, kuri jam leistų ten patogiai įsikurti, bet nepavykę.
Tuo tarpu Kybartų seniūnas apgailestavo, kad ne tik Paužų šeima, bet ir kiti greta „Best Fert“ teritorijos gyvenantys žmonės raštu nepateikė nė vieno skundo dėl įmonės veiklos. Jie tik kaltino seniūną, kad šis leidžia vykti tokiems dalykams.

Kristina VAITKEVIČIENĖ

Autorės nuotr. Kybartų seniūnas Romas Šunokas ragino Rolandą Paužą (dešinėje) išdėstyti savo būgštavimus raštu.

Publikuota: „Santaka”, 2014 m. Rugsėjo 13 d.

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba