Ugdome teisingą gimnazistų požiūrį į sveikatą

Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijoje vyko Vilkaviškio rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos projektas „Sveikata – teisingas požiūris“.

Jo koordinatorė – socialinė pedagogė Ž. Galinaitienė, vykdytojai: kūno kultūros mokytojai A. Viliušas, G. Gražulis, J. Murinas, biologijos mokytojos R. Lazdauskienė, V. Maknavičiūtė, technologijų mokytoja L. Matulionienė, psichologo asistentė A. Jarutytė, visuomenės sveikatos specialistė R. Stumbrienė. Nors projektas baigėsi, bet liko daug šiltų prisiminimų iš įvairių renginių, kurie buvo organizuoti rugsėjo–gruodžio mėnesiais.

Rudenį šimtai Europos miestų ir miestelių dalyvavo 11-ojoje Europos judėjimo savaitėje. Visi buvo skatinami dažniau naudotis alternatyviomis transporto priemonėmis, o ne privačiais automobiliais. Akcijoje dalyvavę mūsų 1b klasės gimnazistai surengė išvyką dviračiais po Kybartų, Virbalio ir Pajevonio seniūnijas. Mokiniams tokia netradicinė ekskursija labai patiko, nepaisant to, kad mūsų rajone yra tiek mažai įrengtų takų, kuriais būtu saugu važinėti dviračiais.

Mokiniai, lankantys įvairius sporto būrelius, turėjo galimybę vykti į Šakiuose esantį Jaunimo kūrybos ir sporto centro baseiną. Patiems stipriausiems ir savimi labiausiai pasitikintiems 1–4 klasių vaikinams ten surengtos plaukimo varžybos. Kelionė buvo smagi ir naudinga sveikatai.

Psichologo asistentė A. Jarutytė 1–2 gimnazijos klasėse skaitė paskaitą tema „Miego svarba paauglystėje“. Moksleiviai buvo informuoti apie miego reikšmę žmogaus gyvenime, supažindinti su miego trūkumo poveikiu psichikai ir visam organizmui, gavo patarimų, kaip galima pagerinti miego kokybę. Neapsieita ir be diskusijos apie patalpoje esančių elektroninių įrenginių poveikį bei įtaką žmogaus poilsiui, apie savijautą, kaip jaučiasi neišsimiegojęs žmogus ir kt.

Buvo surengtos ir tarpklasinės kroso varžybos. Tradicinės „Sveikatingumo savaitės“ metu kiekvieną dieną vyko po renginį. Į juos aktyviai įsitraukė 1–4 klasių gimnazistai ir mokytojai. Nemažai entuziastų sulaukė mokinių tarybos organizuota rytinė mankšta.
Visuomenės sveikatos specialistė R. Stumbrienė skaitė paskaitą tema „Lytiškumas paauglystėje“. Mokiniai sužinojo daug naudingos informacijos apie lytinius santykius, kaip apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo, lytiniu keliu plintančių ligų (AIDS, ŽIV). Po paskaitos visų dalyvių dėmesį pritraukė rodomas filmas „Štai ir aš“ apie tai, kaip užsimezga nauja gyvybė.
1–2 gimnazijos klasėse vyko diskusija apie anoreksiją. Mokiniai sužinojo, dėl ko šis susir-gimas prasideda, kas tam turi įtakos, kokia yra ligos eiga, gydymas ir galima baigtis.

Per ilgąsias pertraukas vyko smiginio varžybos Šioje rungtyje jėgas išbandė ne tik vaikinai, bet ir merginos. Taikliausi pasirodė esą ir prizines vietas laimėjo 2b kl. mokinė V. Jurkšaitytė, 2a kl. moksleivis E. Abramavičius ir 1b kl. gimnazistas A. Račkauskas.
Tinklinio varžybose dalyvavo ketvirtų klasių vaikinų ir jungtinė mokytojų, kuriems padėjo 2b kl. mokinės V. Jurkšaitytė, M. Mikalainytė bei S. Salasevičiūtė, komandos. Pastaroji ekipa ir džiaugėsi nugalėtojų diplomu.

„Sveikatingumo savaitės“ pabaigoje vyko sveikos mitybos renginys „Gurmanų fiesta“. Šiam konkursui reikėjo patiekti ir pristatyti patiekalus tema „Netikėtam svečiui“. Mokiniai buvo paruošę įvairiausių skanėstų, kuriuos gamino atsižvelgdami į sveikos mitybos piramidę.

Po visų renginių vyko apdovanojimai. Mokiniams buvo įteikti padėkos raštai ir sveikatos bei vitaminų šaltinio simbolis obuolys.
Labai smagu, kad kiekvienais metais mokiniams galime organizuoti renginius, susijusius su sveika gyvensena, fiziniu aktyvumu. Padedami kompetentingų mokytojų bei kitų specialistų stengiamės gimnazistams įdiegti teisingą požiūrį į sveikatos palaikymą, stiprinimą ir jos išsaugojimą.

Žavinta GALINAITIENĖ
Socialinė pedagogė, projekto koordinatorė

Publikuota: „Santaka“, 2013 m. Sausio 5 d. Šeštadienis

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba