„Bėgiojančios“ šviesos kuria kalėdinę pasaką

Eina metai, o šventinės tradicijos Kybartuose nesikeičia. Artėjant šv. Kalėdoms Darvino gatvės 30 numeriu pažymėto daugiabučio kiemas įprastai nušvinta ryškiausiomis spalvomis. Tos šviesos kasmet vis įspūdingesnės, o jas kuriantis jaunuolis Gražvydas Kivylius kasmet vis labiau nustebina savo sumanymais.

Visiškai kitokios 

Maždaug 500 – tiek žmonių visai neseniai stebėjo G. Kivyliaus surengtą muzikos ir šviesų šou, kurio metu tradiciškai ryškiausiomis spalvomis nušvito visas daugiabučio kiemas. Garsas apie šią vietą jau seniai pasklidęs po visą šalį. Kasdien bent kelios dešimtys žmonių čia užsuka pasižiūrėti, kaip po medžius „bėgiojančios“ švieselės kuria tikrą kalėdinę pasaką. Ir nors muzika kieme skambėjo tik įžiebimo ceremonijos metu, net ir be jos prieš akis atsiveriantis vaizdas atima žadą. 

Tai jau ketvirta žiema, kuomet Gražvydas vienaip ar kitaip nustebina kybartiečius bei miesto svečius. Jis stengiasi kasmet sugalvoti kažką naujo. 

Pirmais metais šviečiančiomis girliandomis vaikinas išpuošė dalį teritorijoje esančių medžių ir krūmų, o antrais – dar pagausino švieselių kiekį. Pernai dalį lempučių G. Kivylius netgi privertė ritmingai žybsėti. 

Šiemet jaunasis kybartietis nusprendė viską pakeisti kardinaliai. Dar pavasarį jis nuėmė senas girliandas ir vietoje jų ant medžių pakabino naujas. Šįkart girliandos – kitokios, valdomos individualiai. Tai reiškia, kad kiekviena lemputė skirtingu laiku gali spindėti vis kitokiomis spalvomis ir atspalviais, kurių yra išties įspūdingas skaičius – maždaug 16 milijonų! Lemputes reguliuoja pats Gražvydas. Tiksliau – jo sukurta kompiuterinė programa. 

Ruošėsi nuo pavasario 

Ruošdamas šventinę programą G. Kivylius užtruko ne taip ir trumpai. Pavyzdžiui, visiškai paruošti vieną muzikinį kūrinį, pagal kurį lemputės „šoktų“, reikėjo vidutiniškai 15-os dienų, kasdien prie kompiuterio praleidžiant po 5–6 valandas. Vaikinas specialiai keldavosi anksti ryte ir dar prieš pamokas griebdavosi programavimo. 

Pasiruošti šventiniam laikotarpiui Gražvydui padėjo ir kai kurie pažįstami, kartu su juo apie medžius vasarą vynioję girliandas. Atsirado ir daugiau geradarių. Pavyzdžiui, UAB „Darna“ atstovas Stasys Kalavinskas padėjo po kiemą išvedžioti būtinus elektros kabelius, o Stasys Katinskas vaikinui padovanojo didžiulį pliušinį meškiną, kuris tapo savotišku kiemo akcentu. Švieselių pažiūrėti atvykę žmonės dabar itin mėgsta fotografuotis prie šio milžiniško žaislo. 

Jaunasis kybartietis džiaugėsi, kad šiemet nesusidūrė nė su vienu žmogumi ar įstaiga, kurie būtų atsukę nugarą. Visi, į kuriuos jis kreipėsi pagalbos, vienaip ar kitaip sutiko padėti. 

Pavyzdžiui, Kybartų kultūros centras įžiebimo ceremonijai paskolino garso aparatūrą, Gudkaimio kaimo bendruomenės pirmininkas Ramūnas Žemaitis parūpino šventei arbatos termosus, o buvusi Gražvydo informacinių technologijų mokytoja Aldona Mateikienė padėjo organizaciniais bei kitais klausimais. Įvairiais būdais prie sušvitusio kiemo prisidėjo ir Kybartų seniūnija bei kai kurie privatūs rėmėjai. 

Sena svajonė 

Šiais metais ant medžių Gražvydas sukabino maždaug 17 tūkst. individualiai valdomų lempučių. Apie tokias švieseles vaikinas svajojo jau keletą metų, tačiau anksčiau jos paprasčiausiai buvo per brangios. Tik technologijoms žengiant į priekį lemputės galiausiai tapo įkandamos ir jaunajam kybartiečiui. Nepaisant visko, išleista suma skamba vis tiek įspūdingai. Už visas šių metų girliandas vaikinas sumokėjo maždaug 5 tūkst. eurų. 

Nemažą dalį šios sumos paaukojo geradariai žmonės, tačiau Gražvydui Kivyliui teko patuštinti ir savo kišenes. 

„Visi jo kišenpinigiai buvo išleisti šioms girliandoms. Idėja dar labiau išgražinti savo gyvenamąją teritoriją sūnų nuolat veda į priekį. Jis yra labai užsidegęs, turi nemažai naujų sumanymų, kurių šiais metais dar nespėjo įgyvendinti“, – teigė Gražvydo tėtis Rimantas Kivylius. 

Pats dešimtokas neslėpė džiaugsmo, kad šiemet iš aplinkinių sulaukė tik pačių gražiausių žodžių. Priešingai, nei ankstesniais metais, kuomet vis atsirasdavo „ginančiųjų medžių teises“. 

„Džiaugiuosi, kad šiemet pavyko įgyvendinti jau keletą metų puoselėtą svajonę. Tokios individualiai valdomomis lemputėmis išpuoštos teritorijos tikrai daugiau nėra visoje Lietuvoje. Vargu, ar ir Europoje tokių vietų yra daug. Tiesa, JAV tai gana populiarus reiškinys. Būtent iš Amerikos ir sėmiausi įkvėpimo“, – prisipažino G. Kivylius. 

Žibės trumpiau 

Planuojama, kad kybartiečiai ir miesto svečiai šviečiančiu Darvino gatvės kiemu galės džiaugtis iki sausio vidurio. 

Šiokiadieniais lemputės įsijungs maždaug 17 val. ir švies iki 19 val., o savaitgaliais žibės iki 22 val. Įdomu tai, kad kasdien praeiviai galės išvysti vis kitokią šviesų programą. 

Ankstesniais metais Darvino gatvė nušvisdavo ir rytais, o vakarais šviesdavo kiek ilgiau. Visgi išaugusios elektros kainos šiemet reikalus kiek pakoregavo. G. Kivyliaus skaičiavimais, pagal dabartinius sumanymus per mėnesį sąskaita už šviečiantį kiemą neturėtų viršyti 50 eurų. 

Tiems, kurie negalėjo apsilankyti teritorijos įžiebimo ceremonijoje, nereikėtų nusiminti. Gražvydas žada visą šviesų ir muzikos šou dar pakartoti. Apie tai jis ketina informuoti savo feisbuko paskyroje „Kybartų šviesų pasaka“. Čia jau ir dabar skelbiamos visos naujienos, susijusios su šviečiančiu Kybartų Darvino gatvės kiemu.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Prie šviečiančiame kieme ant suoliuko sėdinčio didžiulio meškino šįsyk nusifotografavo ir puošybos idėjos autorius dešimtokas Gražvydas Kivylius.

Publikuota: „Santaka”, 2022-12-09.

lt_LTLietuvių kalba