Gimnazistai demonstravo žinias apie savo kraštą

Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos 1–3 klasių mokiniai paminėjo besibaigiančius Sūduvos metus – Paežerių dvaro ledainėje žaidė protmūšį.

Turbūt nėra labiau simbolinės vietos Sūduvos metams paminėti nei Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centras-muziejus. Tą suprato ir Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos bendruomenė, kuri nusprendė čia surengti protų mūšį. Dar prieš pradėdami sukti galvas gimnazistai turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su Paežerių dvaru. Ekskursiją po šį mūsų krašto perlą vedė Suvalkijos (Sūduvos) kultūros centro-muziejaus darbuotoja Elena Rupeikienė. 

Pasitikrinti savo žinias ryžosi šešios gimnazistų komandos. Mokiniams teko atsakinėti į klausimus, susijusius su mūsų krašto praeitimi, kultūra, įdomiausiomis ir lankomiausiomis vietomis, atpažinti žymiausius iš čia kilusius žmones. 

Kokiai valstybei priklausė Sūduvos kraštas iki Melno taikos? Kaip vadinosi pirmasis kybartiečio Zenono Šteinio animacinis filmas? O kas buvo iš Žvirgždaičių kilusi Antanina Liorantaitė? – tai tik maža dalis klausimų, kuriuos išgvildenti bandė gimnazistai. 

Didžiąją dalį užduočių sugalvojo Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos metodinei tarybai priklausantys mokytojai, o vieno turo klausimus parengė muziejininkė E. Rupeikienė. Ji dalyvių prašė atpažinti senovėje suvalkiečių naudotus daiktus: tabako pjaustyklę, grifelinę lentelę, bezmėną ir kt. 

Dalį klausimų gimnazistai gliaudė it riešutus, bet kai kurie jiems taip ir liko neįkandami. Visgi tai nesutrukdė mokiniams mėgautis žaidimu ir nė kiek nemalšino geros nuotaikos. O ją dar labiau praskaidrino renginio vedėjai Titas Krašauskas ir Dovydas Bandžiulis, pristatę Kybartuose naudotą 1931 m. kalendorių ir iš jo perskaitę keletą to meto anekdotų apie mokyklą. Visus suklusti privertė ir E. Rupeikienė, paskaičiusi eilėraštį suvalkietiška tarme. Žaidimo dalyviams taip pat buvo perskaitytas Jonui Basanavičiui atminti skirtas dialogas. Taip 171-ųjų gimimo metinių proga buvo pagerbtas tautos patriarchas. 

„Idėją surengti protmūšį ir tokiu būdu paminėti Sūduvos metus brandinome jau keletą mėnesių. Mokykloje vyko ir daugiau šiai progai skirtų renginių, tačiau šis tarsi vainikavo juos visus. Protmūšį organizavome nebe pirmą kartą. Keletą protmūšių esame dedikavę Kristijonui Donelaičiui, reguliariai tokio tipo žaidimai vyksta ir tarp paralelinių klasių. Tai – gana populiarus laiko praleidimo būdas tarp jaunimo“, – teigė Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos metodinės tarybos pirmininkė mokytoja Nijolė Černauskienė. 

Susumavus visus rezultatus paaiškėjo, kad prizines vietas iškovojo IB, IIIB ir IIIA klasių mokiniai. Jiems atiteko galimybė apsilankyti Kybartų picerijose „Vero pica“ ir „Hot pepper“. 

Protmūšio vedėjai taip pat neliko be dovanų – jiems skirtos vertingos knygos, kurias dovanojo Pasaulio kybartiečių draugija.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos mokytoja Nijolė Černauskienė (dešinėje) pasakojo, kad idėja surengti protmūšį brandinta jau kurį laiką.

Publikuota: „Santaka”, 2022-12-09.

lt_LTLietuvių kalba