Etnokultūrą gerbiantis gimnazistas – respublikinio konkurso nugalėtojas

Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos mokinys Matas Kartavičius tapo respublikinio etnografinės kraštotyros vaikų ir mokinių konkurso „Jei prakalbėtų, daug pasakytų“ nugalėtoju.

Nusifilmavo šeimos nariai 

Kauno tautinės kultūros centro organizuotame konkurse šiemet dalyvavo 148 mokiniai iš visos šalies. Visų jų tikslas buvo kuo įdomiau ir originaliau pristatyti kokį nors senovinį daiktą. Matas pasirinko papasakoti apie dar jo senelio naudotą įtaisą auliniams batams nusiauti, Suvalkijoje vadintą ožiuku. Anksčiau be šio prietaiso po ilgos darbo dienos namo grįžę vyrai nelabai įsivaizduodavo savo kasdienybės. 

Vieni konkurso dalyviai savo pasirinktus daiktus pristatinėjo eilėmis, antri – pasakomis, treti – kitokio pobūdžio istorijomis. M. Kartavičius sukūrė trumpą vaidybinį vaizdo siužetą, kuriame nusifilmavo ne tik jis pats, bet ir jo mama Ona bei sesuo Jurgita. Kadangi konkurso darbų vertinimo komisija atsižvelgė į daikto reikšmę šeimos ar bendruomenės tradicijose, papročiuose bei kasdienybėje, Mato pristatymas nepaliko abejingų. Jam buvo skirta pirmoji vieta. 

M. Kartavičiaus lietuvių kalbos mokytoja Nijolė Černiauskienė pasakojo, kad vos tik sulaukusi pasiūlymo dalyvauti konkurse iš karto pagalvojo apie Matą. 

„Jis man įsiminė dar devintoje klasėje. Pastebėjau, kad šis vaikinas jaučia didelį pasididžiavimą kaimu. Nors Matas yra „tiksliukas“, tačiau literatūros pamokose, kuriose analizuojame kūrinius, susijusius su buitimi, jis jaučiasi tarsi žuvis vandenyje. Pamaniau, kad ir šis konkursas jam patiks“, – pasakojo N. Černiauskienė. 

Senoje troboje 

Sulaukęs pasiūlymo dalyvauti konkurse M. Kartavičius nedvejojo nė akimirkos. Aktyvus jaunuolis nuolat stengiasi išbandyti savo jėgas įvairiose srityse, atsakingai žiūri į jam patikėtas užduotis. Būtent Mato idėja ir buvo pristatyti ožiuką, o ne kokį nors kitą senovinį daiktą. 

„Tai – mano senelio palikimas. Jį radome sename name, kuriame dar pats keletą metų gyvenau. Būtent tame name ir filmavome konkursui skirtą siužetą. Tai – tikra suvalkietiška stuba su gonkomis, rūkykla ir kitais tokiems pastatams būdingais elementais“, – apie sumanymą pasakojo M. Kartavičius. 

Konkursui nufilmuotoje nuotaikingoje medžiagoje Matas ir jo šeimos nariai nevengė vartoti tarmiškų žodžių, o jų vaidyba buvo išties įtikinanti. Visa tai, be abejo, taip pat turėjo papirkti komisijos narius. 

Minėtą vaizdo klipą galima pamatyti internete https://ktkc.lt/cat-konkursai/jei-prakalbetu-daug-pasakytu-2023/page/3/. 

Mažėja dėmesys 

Pats Matas Kartavičius teigė nesitikėjęs laimėti, tačiau toks pripažinimas jį išties maloniai nustebino. Gimnazistas džiaugėsi, kad respublikoje vyksta panašaus pobūdžio konkursai, tačiau apgailestavo, kad etnokultūrai skiriama vis mažiau dėmesio. 

„Kol dar mokiausi Vištytyje, šokau tautinius šokius. Perėjęs į Kybartų Kristijono Donelaičio gimnaziją keletą metų tą taip pat dariau, tačiau šiais mokslo metais jau nesusirinko norinčiųjų šokti grupė“, – apgailestavo Matas. 

Jo mintims antrino ir pedagogė Nijolė Černiauskienė, kuri taip pat pastebėjo, kad etnokultūra vis labiau nustumiama į antrą planą, pamokose jai beveik neskiriama dėmesio. Mokytoja prisiminė tuos laikus, kai maždaug prieš 15 metų dar pati vyriausiųjų klasių mokiniams vedė etninės kultūros pamokas. 

Olimpiadų dalyvis 

Pergalė respublikiniame konkurse „Jei prakalbėtų, daug pasakytų“ Matui nebuvo pirmasis svarus laimėjimas. Vaikinas yra nuolatinis įvairių konkursų bei olimpiadų dalyvis ir prizininkas. Vien šiais metais jis rajoninėje matematikos olimpiadoje užėmė pirmąją vietą, o Sūduvos regione liko trečias. Pernai trečiąsias vietas M. Kartavičius pelnė rajoninėse matematikos ir biologijos olimpiadose. 

Neseniai su gimnazijos komanda vaikinas grįžo iš Jurbarke surengto protmūšio, kuriame taip pat laimėjo trečiąją vietą. Su savo klasės draugais Matas nugalėjo ir Paežerių dvare neseniai vykusiame Sūduvos metams paminėti skirtame proto mūšyje. 

Laisvalaikiu M. Kartavičius lanko krepšinio bei tinklinio treniruotes, groja Kybartų pučiamųjų instrumentų orkestre. 

„Kartais atrodo, kad galėčiau nuveikti dar daugiau, tačiau dažniausiai tam pritrūksta laiko. Juk reikia dėmesio skirti ne tik pramogoms, bet ir mokslams. O jie kol kas sekasi išties neblogai. Dar konkrečiai nežinau, ką veiksiu baigęs gimnaziją. Tikriausiai rinksiuosi studijas, susijusias su tiksliaisiais mokslais“, – svarstė M. Kartavičius.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Sėkmę konkurse Matui Kartavičiui ir jo mokytojai Nijolei Černiauskienei lėmė šio ožiuko pristatymas.

Publikuota: „Santaka”, 2023-04-18.

lt_LTLietuvių kalba