Komunalininkų kolektyvas darniai darbuojasi jau 30 metų

1992-aisiais, kai vyko valstybės įmonių privatizacija, prasidėjo Kybartų komunalinių paslaugų įmonės „Darna“ kelias. Taigi šie metai yra jubiliejiniai – bendrovė švenčia trisdešimtmetį.

Kybartiečiai norėjo tvarkytis patys 

Tuomečio Kybartų mero Vito Katkevičiaus iniciatyva įsteigtos įmonės tikslas buvo darniai dirbti, todėl ir pavadinimo paieškos ilgai neužtruko. Nuo Vilkaviškio komunalinio ūkio ir Butų ūkio atsiskyrę kybartiečiai džiaugėsi galintys miesto tvarkymo darbus perimti į savo rankas. „Darna“ uždarąja akcine bendrove tapo dar po trejų metų ir prie pavadinimo pridėjo miesto vardą. 

Įmonės senbuvės – direktoriaus pavaduotoja Ramutė Jablonskienė ir sekretorė-kasininkė Laimutė Veršalavičienė prisiminė, kad po atsiskyrimo „kraičio“ gavo automobilį nuotėkoms surinkti, traktoriuką ir… arklį su vežimu. Šiais laikais sunku įsivaizduoti, kokie miesto tvarkymo darbai galėjo būti dirbami su arkliu. Pasirodo, kybartiečiai ne vienus metus iš vežimo barstė smėlį su druska, juo vežė lapus. 

Beje, dabar bendrovėje vėl yra gyvūnas: dirbtuvėse vyrai turi augintinį – vienų metų rainą katinėlį, kuris visai mažas atklydo ir pasiliko. 

Per trisdešimt įmonės gyvavimo metų „Kybartų darnai“ vadovavo keturi direktoriai: penkiolika metų dirbusi Laimutė Stelmokaitienė, Saulius Čepas, Egidijus Ausiejus, o dabar jau daugiau nei pusę metų direktoriauja Vaidas Nacevičius. 

R. Jablonskienė prisiminė ką tik susikūrusio kolektyvo vienybę, kai žmonės buvo ne tik bendradarbiai – jie jautėsi lyg šeimos nariai, pasiryžę vienas kitam padėti. Žinoma, kolektyvas darnus bei draugiškas ir dabar, tačiau sunkmetis anuomet stipriau vienijo žmones. 

Nauja technika 

Bendrovės garažuose direktorius V. Nacevičius aprodė dirbtuves, kuriose nagingi darbuotojai nesibodi patys remontuoti techniką ar pagaminti kokį miestui reikalingą daiktą. „Mes esame įrengę ne vieną pandusą, kelias autobusų stoteles, pagaminę turėklų, gėlių ir dviračių stovų. Visada padedame puošiant miesto eglę. Darbus atliekame pigiau, negu tai padarytų iš svetur atvykusi įmonė“, – pasakojo L. Veršalavičienė. 

„Kybartų darnos“ garažai, sandėliai ir administracinis pastatas išsidėstę net penkiose miesto vietose, todėl ir darbuotojai darbuojasi skirtinguose taškuose. Žinoma, tai nėra labai patogu, tačiau mieste nesama tokios vietos, kur būtų galima įkurdinti visą komunalininkų turtą. 

Bendrovė per tris dešimtmečius įsigijo daug technikos, reikalingos prižiūrėti miestą. „Kybartų darna“ turi priemonių valyti sniegą. Ta technika valomos ir gatvės, ir šaligatviai. Yra keli traktoriai, du krautuvai, o praeitą rudenį naujojo direktoriaus iniciatyva bendrovė įsigijo vakuuminį siurblį siurbti lapus, sunkvežimį bei šildytuvą. 

„Siurblys labai pagerino atliekamų darbų kokybę. Dabar nebereikia tiek laiko sugaišti kraunant lapus į priekabą, ir vėjas nespėja prikrėsti pokštų. Palengvėjo darbas darbuotojams“, – naujuoju pirkiniu džiaugėsi Vaidas Nacevičius. 

Direktoriui paantrino pavaduotoja Ramutė Jablonskienė: „Įsigiję šitą siurblį pasijutome lyg iš akmens amžiaus perėję į technologijų amžių.“ Nagingi vyrai patys sumeistravo priekabą, tinkančią naujajam prietaisui, taip sutaupydami įmonės lėšų. 

Atsidavę darbuotojai 

Įmonėje šiuo metu darbuojasi trisdešimt trys žmonės. Daugelis jų jau ne vieną dešimtmetį puoselėja Kybartų aplinką, rūpinasi daugiabučių, gatvių, kapinių priežiūra. Bendrovė gali pasidžiaugti turinti įvairių sričių specialistų: elektrikų, santechnikų, inžinierių, mechanikų, suvirintojų. 

Savo karjerą komunalinių paslaugų srityje prieš trisdešimt ketverius metus pradėjo ilgametis „Kybartų darnos“ darbuotojas Vaclovas Laucius. Vyriškis savo nudirbtų darbų nesureikšmina, tačiau yra laimingas, kad sulaukęs amžiaus, kai galėtų išeiti į užtarnautą poilsį, vis dar jaučiasi reikalingas bendrovei. 

„Kybartų darnos“ darbuotojai geranoriškai skuba padėti, todėl sulaukę iškvietimų ir po darbo valandų stengiasi reaguoti. R. Jablonskienė pasakojo, jog retai kuris atsisako atvažiuoti ne darbo metu, meistrai supranta, kad, pavyzdžiui, administruojamame daugiabutyje pratrūkus vamzdžiui negalima laukti. 

Gražiai apie kolektyvą atsiliepė ir vadovas V. Nacevičius: „Nereikia daug aiškinti, ką ir kaip padaryti, užtenka brėžinio. Darbuotojai ne tik gerai žino, kaip atlikti remonto darbus, bet kartais dar ir mane gali pamokyti.“ 

Trūksta sąmoningumo 

Vis dėlto esama nesmagių dalykų, su kuriais Kybartų komunalininkams tenka susidurti. 

Darbuotojai kalbėjo, kad kartais norėtųsi daugiau gyventojų sąmoningumo ir rūpesčio ne tik savimi, bet ir kitu. Pavyzdžiui, vienas daugiabučio namo gyventojas į kanalizaciją pylė riebalus. Natūralu, kad po kurio laiko sistema nebeveikė, o nepatogumų patyrė visi namo gyventojai. Renovuojant daugiabutį kai kurių butų šeimininkai pasikeitė unitazus, o senuosius sukrovė prie namo… „Paskui žmonės reikalauja, kad „Darna“ išvežtų. Bet juk tai pačių gyventojų daiktai, už tokių atliekų išvežimą reikia mokėti papildomai“, – sakė direktorius. 

Komunalininkai randa mieste besimėtančių padangų, buitinės technikos, baldų, žaliųjų atliekų. „Ar taip sunku susitvarkyti savo turtą? Juk norėdamas numesti daiktą gatvėje ar prie konteinerių žmogus turi jį įsikelti į automobilį, važinėti po miestą, baimintis, kad kas nepamatytų, iškrauti. Ar ne lengviau būtų nuvežti atliekas į sąvartyną? Juk daugelį jų priima nemokamai“, – kalbėjo darbuotojai. 

„Kai kuriems žmonėms atrodo, kad „Darna“ sėdi ant pinigų maišo. Mes esame įmonė, kuri turi labai daug dirbti, norėdama išsilaikyti ir išlaikyti darbuotojus“, – pabrėžė R. Jablonskienė. 

Komunalininkai sutinka, kad ne visada viską spėja, todėl prašo žmonių būti supratingų. Juk prisninga visame mieste, tai pradėjus gatves valyti viename Kybartų gale, kitame to reikės palaukti. 

Vieni kitiems reikalingi 

Kartais daugiabučių gyventojai atsisako komunalininkų paslaugų ir renkasi kitą variantą – jungtinės veiklos sutartį. Tokiu atveju žmonės tampa patys atsakingi už namo priežiūrą ir šiam darbui koordinuoti išsirenka atsakingą asmenį. „Buvo jau ne vienas atvejis, kai gyventojai pasiprašė atgal pas mus. Taip nutinka po to, kai užklumpa kokia bėda. Pavyzdžiui, prakiurus stogui niekas nesiima jo taisyti, nors už tai yra atsakingas gyventojų išrinktas administratorius“, – pasakojo pavaduotoja. 

Visgi komunalininkai džiaugėsi, kad Kybartuose yra daug supratingų žmonių, kurie pasidžiaugia bendrovės darbu, patys elgiasi atsakingai. „Kybartų darna“ mielai bendradarbiauja su Vištyčio, Pajevonio, Gražiškių, Klausučių seniūnijomis, puikiai sutaria su Kybartų kultūros centru, ūkininku Evaldu Mačiuliu, kybartiečiu Aurelijumi Zorskiu. Abu šie vyriškiai niekada neatsisako padėti. 

Trys dešimtmečiai prižiūrint miestą iš įmonės pareikalavo ne tik noro dirbti bei užsidirbti, bet ir tam tikro pasišventimo. Kybartų sanitarais save vadinantys darbuotojai tikisi, kad įmonė gyvuos dar ilgus metus. 

Simona SIMANAVIČIENĖ

Autorės nuotr. Gausus „Kybartų darnos“ kolektyvas tiki, kad įmonė gyvuos dar ilgus metus.

Publikuota: „Santaka”, 2022-01-28.

lt_LTLietuvių kalba